Trgovinski sporazum EU-a i Vijetnama: Koje su koristi?

Dogovoren kako bi se kroz desetogodišnje razdoblje ukinule gotovo sve carine između Vijetnama i EU-a, saznajte koje su sve prednosti ovog trgovinskog sporazuma.

Zalazak sunca iznad grada Ho Chi Minh, ©Mongkol Chuewong/Adobe Stock
©Mongkol Chuewong/Adobe Stock

Europski parlament dao je pristanak na sporazume o slobodnoj trgovini i zaštiti ulaganja između EU-a i Vijetnama 12. veljače 2020. Vijeće je dalo zeleno svjetlo sporazumu o slobodnoj trgovini 30. ožujka, a nakon što ga je Vijetnam ratificirao 8. lipnja, on stupa na snagu krajem ljeta 2020. godine. Sporazum o zaštiti ulaganja prije stupanja na snagu moraju ratificirati nacionalni parlamenti EU-a.

Uoči glasanja Parlamenta u veljači razgovarali smo s izvjestiteljem Geertom Bourgeoisom (ECR, Belgija) koji objašnjava koristi za ekonomiju, društvo i okoliš.


Saznajte više o trgovinskim sporazumima na kojima radi EU.


Možete nam objasniti koje promjene donosi sporazum između EU-a i Vijetnama?

Cilj je ukloniti 99 posto carina kroz sedam godina. Time bi se izvoz iz Vijetnama u EU trebao povećati za 15 milijardi eura godišnje do 2035., dok bi se izvoz EU-a u Vijetnam trebao povećati za 8,3 milijardi eura godišnje. Naravno, svako povećanje izvoza za milijardu eura stvara oko 14 tisuća novih dobro plaćenih poslova ovdje u EU-u. Sporazum jača poziciju EU-a na globalnoj razini, što nam je ambicija.


Kakvi su trenutni gospodarski odnosi s Vijetnamom?

Postoji trgovina i ulaganja, no nisu dovoljni. To je živo tržište s mladom populacijom. Uz gospodarski rast od 6 do 7 posto svake godine, Vijetnam je jako zanimljiv ulagačima iz Europe.


U 2018. zemlja je izvezla dobra u vrijednosti oko 42,5 milijardi eura u EU. U drugom smjeru, mi smo izvezli oko 13,8 milijardi eura vrijednosti. Zbog pravila koja uvodimo sporazumom izvoz u oba smjera trebao bi se povećati.

Trgovina s Vijetnamom

  • EU iz Vijetnama uvozi telekomunikacijsku opremu, odjeću i prehrambene proizvode
  • EU u Vijetnam izvozi strojeve i transportnu opremu, kemikalije i poljoprivredne proizvode
Geert Bourgeois za radnim stolom
Geert Bourgeois

Koliko je sporazum važan za EU u geopolitičkom smislu?

Kina i Vijetnam su susjedi, a postoji i bliska suradnja s SAD-om. Važno je ojačati veze s Vijetnamom. Pregovarali smo osam godina i sada je važno sklopiti sporazum. Ako ne, kinesko-vijetnamski odnosi će dobiti na važnosti.


Dodatno, prvi sporazum novog Europskog parlamenta pokazuje da želimo raditi na svjetskoj razini i stvoriti uvjete za prosperitet i otvaranje novih poslova.

Parlament glasa i o sporazumu o ulaganjima s Vijetnamom, možete li nam reći nešto više o tome?

Njime se ulagačima želi osigurati predvidljivost i vladavina prava. U slučaju spora postoji okvir. Vijetnam je prihvatio moderan sustav sudova za ulaganja (ICS), sličan onom koji je EU dogovorila s Kanadom, s neovisnim sucima, kodeksom ponašanja i jednostavnim pristupom za mala i srednja poduzeća. Time se stvara stabilnost i povjerenje za naše male poslovne subjekte.

Koje su odredbe u sporazumu o okolišu i radnim uvjetima?

Itekako sam svjestan zabrinutosti, ali ovakvi sporazumi poluga su za poboljšanje standarda izvan EU-a. Što se tiče radnih uvjeta, Vijetnam se mora pridržavati svih konvencija Međunarodne organizacije rada (ILO). Štoviše, do sada se sindikati nisu mogli udruživati, no Vijetnam je prilagodio svoj kazneni zakon.

Vezano za okoliš, Vijetnam se treba pridržavati Pariškog sporazuma. EU ide u smjeru ugljične neutralnosti i moramo stvoriti ravnopravne uvjete s drugim zemljama. Ako se mi trudimo postupiti najbolje, isto očekujemo i od drugih, tako da sporazum obuhvaća i odredbe vezane uz klimu.

Mnogi su u Parlamentu zabrinuti za ljudska prava u Vijetnamu. Kako će ih ovaj sporazum poboljšati?

Jako smo zabrinuti za političke zarobljenike i vijetnamskim vlastima naglasili smo važnost ljudskih prava. Odgovor Vijetnama je pozitivan, a od ovog mjeseca Europski parlament počinje pratiti situaciju. Dogovorili smo i osnivanje međuparlamentarnog izaslanstva između Parlamenta i vijetnamske nacionalne skupštine.

Naravno, potpuno sam svjestan da situacija nije idealna, no pozivam kolege zastupnike da daju suglasnost, jer je ovaj sporazum poluga kojom je možemo poboljšati. Postoje obveze vezane uz radna prava, okoliš i ljudska prava koje Vijetnam mora ispuniti, a mi ćemo ih nadzirati.

Pročitajte više o vezi trgovinske politike Europske unije i ljudskih prava

Ako Parlament odobri sporazum 12. veljače koji su sljedeći koraci?

Sporazum o slobodnoj trgovini ne treba odobrenje nacionalnih parlamenata i Komisija ga može početi odmah provoditi. Postupno ćemo dolaziti do potpunog ukidanja carina i smanjenja necarinskih prepreka, sve do 2035.

Sporazum o zaštiti ulaganja pak treba odobrenje svih država članica, što će potrajati neko vrijeme.

Trgovinski sporazum EU-a i Vijetnama, „najmoderniji i najambiciozniji sporazum ikad sklopljen sa zemljom u razvoju”, dobio je potporu Parlamenta 12. veljače 2020.

Više o trgovinskim sporazumima EU-a:

Video: Kako funkcionira trgovinska politika EU-a?

Odnosi EU-a i Japana: Novi trgovinski sporazum za novu fazu međunarodnih odnosa

Zeleno svjetlo u Parlamentu za ugovore EU-a i Singapura o trgovini i o zaštiti ulaganja

Odnosi EU-a i SAD-a: Ključna pitanja