Zašto EU želi regulirati ekonomiju platformi?

Ekonomija platformi uz koristi donosi i rizike. Pročitajte kako EU čini internetski svijet sigurnijim, pravednijim i transparentnijim.

Nezakonito izvan mreže? Treba biti nezakonito i na mreži

Posljednjih 20 godina obilježio je dosad neviđen razvoj svijeta interneta, od novih tehnologija, poduzeća, načina rada, kupovine, rezerviranja smještaja pa sve do naručivanja hrane i prijevoza. Direktiva o elektroničkoj trgovini, koja je temelj jedinstvenog digitalnog tržišta, donesena je 2000., kada su platforme kao što su Amazon, Google i Booking.com tek počele s radom, a Facebook, Airbnb i Instagram nisu ni postojali.


Zakonodavstvo EU-a mora ići ukorak s trenutnim zbivanjima, te EU radi na novom zakonodavnom okviru, Aktu o digitalnim uslugama (DSA) i Aktu o digitalnim tržištima (DMA), koji će dati smjernice za novo internetsko okruženje, uključujući internetske platforme, kako bi se osiguralo bolje i sigurnije mjesto za korisnike i poduzeća diljem EU-a.

Gospodarska važnost ekonomije platformi

Jedan od najvažnijih događaja u posljednjih 20 godina jest povećanje broja internetskih platformi. One uključuju internetska tržišta, društvene mreže, internetske trgovine, stranice za usporedbu cijena i tražilice i teško je zamisliti život bez njih.


Olakšavanjem prekogranične trgovine unutar i izvan EU-a platforme su donijele znatne koristi za potrošače i otvorile nove mogućnosti za europska poduzeća i trgovce. Prema podacima Europske komisije, milijun poduzeća u EU-u već prodaje robu i usluge putem internetskih platformi, a više od 50 posto malih i srednjih poduzeća koja prodaju svoje proizvode i usluge preko internetskih tržišta posluju preko granica.

Internetske platforme i pitanja koja EU želi regulirati

Nove mogućnosti donose i nove rizike. Potrošačima se nudi razna nezakonita roba, aktivnosti i sadržaji, dok se nova poduzeća koja žele poslovati na internetu teško probijaju na tržište kojim dominiraju velike platforme. Zbog povezivanja velikog broja poduzeća s velikim brojem potrošača i pristupa mnogim podacima velike platforme u dobroj su poziciji za kontrolu i postavljanje standarda za važna područja digitalnog gospodarstva. EU želi ponovno pokrenuti inicijativu za oblikovanje tih područja na razini EU-a i postaviti standarde za ostatak svijeta.

Ilustracija na kojoj su povezani prikazi printera, mobitela, e-maila i sl.  ©AdobeStock_vegefox.com
©AdobeStock_vegefox.com

Kako EU želi riješiti te probleme?


Glavne točke novih propisa su:


  • Treba se primjenjivati za poduzeća iz EU-a, poduzeća osnovana drugdje koja prodaju europskim potrošačima i za sve digitalne usluge, a ne samo internetske platforme.
  • Potrošači trebaju biti jednako sigurni pri kupnji na internetu i u „tradicionalnim” trgovinama. Što je nezakonito izvan interneta, treba biti nezakonito i na internetu, a platforme trebaju pojačati napore u borbi protiv trgovaca koji prodaju lažne ili nesigurne proizvode.
  • Uvođenjem pravila „upoznaj svojeg poslovnog korisnika” od platformi bi se zahtijevala provjera kompanija koje koriste njihove usluge i sprječavanje prodaje nesigurnih proizvoda ili širenje dezinformacija.
  • Potrošači trebaju znati koristi li se usluga umjetnom inteligencijom i trebaju imati veću kontrolu i pravo na izuzeće, a ciljano oglašavanje treba bolje regulirati.
  • Akt o digitalnim tržištima (DMA) novim poduzećima treba olakšati ulazak na tržište rješavanjem nekonkurentne situacije koju stvaraju velike digitalne kompanije koje trenutačno utvrđuju pravila za svoje korisnike i konkurente; predloženim pravilima velikim platformama bi se onemogućilo kontroliranje tržišta.
  • Pravila trebaju osigurati jasnoću i smjernice za suzbijanje nezakonitog i štetnog sadržaja na internetu.

Kontekst i sljedeći koraci

Europska komisija predstavila je prijedlog za novi Akt o digitalnim uslugama i Akt o digitalnim tržištima krajem 2020. Nakon postizanja dogovora s Vijećem, Parlament je odobrio oba akta 5. srpnja 2022.

Očekuje se da će Vijeće odobriti Akt o digitalnim tržištima u srpnju i Akt o digitalnim uslugama u rujnu.

Za pojedinosti o tome kada će se propisi početi primjenjivati, provjerite priopćenje za javnost u odjeljku s poveznicama.

Članci o istoj temi