Budućnost Europe: reforma Europske unije

Zastupnici predvode raspravu o tome kako najbolje prilagoditi Europsku uniju u svijetlu izazova kao što su migracije, gospodarstvo i sigurnost.

EU je pokrenula Konferenciju o budućnosti Europe kako bi pronašla najbolji način osnaživanja i spremno dočekala buduće izazove. Prethodnih godina Europski parlament i Komisija već su bili uključeni u inicijative i procjenjivali različite ideje. 


Konferencija o budućnosti Europe


Cilj nove inicijative je identificirati pravne promjene potrebne za osnaživanje EU-a i bolje nošenje s budućim izazovima. Trajat će dvije godine i uključiti razne društvene skupine.


Građani trebaju biti u središtu rasprave, rekli su zastupnici u rezoluciji usvojenoj 15. siječnja. Zbog izbijanja pandemije COVID-19 proces je odgođen, a u rezoluciji usvojenoj 18. lipnja Parlament je pozvao Vijeće da uskoro iznese stajalište o obliku i organizaciji konferencije. Zastupnici smatraju kako bi konferencija trebala početi što je prije moguće. Ponovili su poziv za stavljanjem građana u središte rasprave.

Europski parlament bio je prva od tri glavne institucije EU-a koja je usvojila stajalište o organizaciji i opsegu nadolazeće Konferencije.

Što predlaže Parlament


Zadnjih godina Parlament je razmatrao potrebne promjene i kako se bolje pripremiti za budućnost. U sklopu jedne inicijative čelnici država i vlada pozvani su u Parlament gdje su sa zastupnicima raspravljali o svojim planovima za budućnost EU-a. 

Dodatno, zastupnici su u veljači 2017. usvojili tri izvješća u kojima kažu da EU treba reforme kako bi imao jači kapacitet za brzo djelovanje, vratio povjerenje građana te učinio gospodarstvo otpornijim.



Izvješće Mercedes Bresso (S&D, Italija) i Elmara Broka (EPP, Njemačka) sagledava promjene koje su moguće u sustavu koji je na snazi.

Izvješće Guya Verhofstadta (ALDE, Belgija) razmatra potrebne izmjene ugovora za dodatne reforme.

Izvješćem Reimera Bögea (EPP, Njemačka) i Pervenchea Berèsa (S&D, Francuska) predlaže se bliža suradnja zemalja koje su već usvojile euro.

Reakcija Europske komisije

 

Europska komisija u 2017. objavljuje Bijelu knjigu o budućnosti Europe.

Komisija je uz to u 2017. objavila pet dokumenata kako bi se započela rasprava o budućnosti europskih integracija. Svaki dokument posvećen je jednoj temi: socijalnoj dimenziji Europeglobalizacijimonetarnoj unijiobrani i financijama. Sadrže ideje i scenarija o tome što bi Europa trebala učiniti do 2025.


Zastupnici su raspravljali o dokumentima tijekom plenarne sjednice.