Zastupnici zahtijevaju novčane kazne za države članice koje ne poštuju vladavinu prava

Trebamo uvesti konkretne financijske posljedice za vlade država članica koje se miješaju u pravosuđe ili ne rade na suzbijanju korupcije, poručuju zastupnici.

Justitia is the Roman goddess of Justice and was often portrayed as evenly balancing both scales and a sword while wearing a blindfold. ©AP images/European Union-EP
©AP images/European Union-EP

Parlament je podržao prijedlog uredbe kojom se Komisiji daje ovlaštenje da ocijeni krši li država članica vladavinu prava, radi li na suzbijanju utaja poreza i korupcije te troši li pravilno novac iz fondova.


U slučaju da se dokažu nepravilnosti u upravljanju novcima EU-a, Komisija može, primjerice, odlukom Parlamenta i Vijeća smanjiti ili potpuno obustaviti plaćanja. Nova pravila stupila bi na snagu kao sastavni dio višegodišnjeg financijskog okvira za razdoblje od 2021.-2027.


U raspravi s povjerenikom za proračun Güntherom Oettingerom 16. siječnja, zastupnici su naglasili kako je potrebno založiti se za vladavinu prava i braniti demokraciju. Eider Gardiazabal Rubial (S&D, Španjolska), jedna od parlamentarnih izvjestiteljica, naglasila je kako Europa nije „projekt à la carte, gdje svatko može računati na svoja prava, bez da se brine za svoje obveze”.


Naglasila je da ako država želi postati članica EU-a, mora ispuniti niz gospodarskih, političkih i sudskih zahtijeva, zbog čega je cijeli postupak dug. „A nakon ulaska u Uniju? Znači li to da samo zato što je država položila taj ispit sada može raditi kako joj je drago? Naravno da ne. Ispit se mora stalno ponavljati“, rekla je Rubial.


Oettinger je naglasio da će Uniji biti bolje u novom sustavu „jer će postojati alat koji možemo koristiti kako bismo zaštitili Europu, proračun i građane protiv prijevara i zlouporabe.“


„Postoje problemi s korisnicima, državama članicama, regijama i lokalnim vlastima koje trebamo riješiti i koji ponekad završe na sudu. U tom slučaju moramo biti sigurni u svakoj državi članici da su sudovi nezavisni, da se poštuje vladavina prava te da postoje jamstva za nepristrane odluke nezavisnih sudaca“, naglasio je povjerenik.


Predsjednik Odbora za proračun Ingeborg Grässle (EPP, Njemačka) naglasio je problem kada vlade koriste svoj položaj za vlastiti probitak ili za svoje prijatelje i rodbinu: „Dolaze do novca iz fondova EU-a kako bi ih nezakonito trošili. Nova pravila omogućit će nam da se tom suprotstavimo.“


Nema zamrzavanja novca za krajnje korisnike


Prema prijedlogu zakona, čak i ako je donesena odluka da se, primjerice, obustavi isplata novca za neku zemlju, vlada te države članice i dalje treba provesti europski program jer Komisija ne želi da novac izgube krajnji korisnici (građani, organizacije i poduzeća koji su prijavili projekte).


I predsjednica Odbora za regionalni razvoj Iskra Mihaylova (ALDE, Bugarska) i jedan od izvjestitelja Petri Sarvamaa (EPP, Finska) istaknuli su potrebu da se osigura da znanstvenici, organizacije civilnog društva i obični građani ne pate zbog zamrzavanja fondova za neku zemlju.


Međutim, Ryszard Czarnecki (Poljska, ECR) rekao je: „Problem je tko želi uništiti Europu? Jesu li to oni koji su potaknuli val euroskepticizma u državama članicama ili oni koji se miješaju u unutarnje poslove država članica?“


Idući koraci


Parlament je spreman za pokretanje pregovora s ministrima država članica o konačnoj verziji zakona koji još uvijek nisu usvojili svoj zajednički položaj.