
Parlament je usvojio dva glavna zakonodavna akta EU-a koja će promijeniti digitalno okruženje. Saznajte o čemu je riječ u Aktu o digitalnim tržištima i Aktu o digitalnim uslugama.
Parlament je usvojio dva glavna zakonodavna akta EU-a koja će promijeniti digitalno okruženje. Saznajte o čemu je riječ u Aktu o digitalnim tržištima i Aktu o digitalnim uslugama.
Zastupnici žele bolje zaštititi Europljane i poduzeća od sve većih kiberprijetnji. Saznajte više u našem intervjuu sa zastupnikom Bartom Grothuisom.
Zastupnici su 8. studenog 2021. s bivšom zaposlenicom Facebooka F. Haugen raspravljali o štetnom utjecaju poslovnih praksi velikih tehnoloških kompanija.
Zastupnici su produžili politiku "Roam like at home", osiguravajući da Europljani mogu nastaviti zvati, slati poruke i koristiti mobilne podatke bilo gdje u EU-u bez dodatnih troškova.
Prekogranične videokonferencije, sigurna razmjena i jednostavnija dostava dokumenata. Saznajte kako će nova pravila EU-a za digitalizaciju pravosuđa koristiti građanima i poduzećima.
Ekonomija platformi uz koristi donosi i rizike. Pročitajte kako EU čini internetski svijet sigurnijim, pravednijim i transparentnijim.
Nova pravila EU-a omogućuju europskim platformama za skupno financiranje pružanje novih mogućnosti razvojnim tvrtkama i ulagačima.
EU poduzima mjere protiv trgovaca koji iskorištavaju strah zbog koronavirusa i na internetu prodaju lažne lijekove po visokim cijenama.
Od početka pandemije Covid-19 kibernetički kriminal je u porastu jer zlonamjerni pojedinci žele iskoristiti situaciju i prisutan strah. Pročitajte kako se zaštititi.
Umjetna inteligencija i automatsko donošenje odluka stvaraju određene rizike za potrošače. Saznajte kako ih Parlament želi umanjiti.
Zastupnici su odobrili nova pravila o zaštiti prava kupaca, neovisno o tome je li proizvod kupljen kod tradicionalnih trgovaca ili na internetu. Više u videu.
Dobra vijest za ljubitelje kupovine putem interneta: s 3. prosincem je došao kraj uskraćivanju pristupa usluzi na temelju lokacije (tzv. geo-blockingu).
Europsko unutarnje tržište, jedno od najvećih postignuća EU-a, obilježava 25 godina postojanja.
Putujte, kupujte, razgovarajte u cijelom EU-u bez prepreka i dodatnih troškova zahvaljujući razvoju jedinstvenog digitalnog tržišta.
Zastupnici žele osigurati lakšu prijavu na .eu vršnu domenu te potaknuti poduzeća na njezinu upotrebu.
Telefonski pozivi prema drugim zemljama Europske unije uskoro će biti jeftiniji, dok će telekomunikacijske kompanije imati jasnija pravila za dugoročna infrastrukturna ulaganja.
Jedinstvena stranica za sve uobičajene administrativne postupke u EU-u pojednostavnit će odnos građana i javnih službi.
Digitalne tehnologije govore uglavnom velike europske jezike, ali možemo li osigurati da i govornici manjih jezika nisu zaboravljeni? Zastupnica Jill Evans ima prijedloge.
Niti jedan od deset najjačih superračunala trenutno se ne nalazi u EU-u, iako ih naši istraživači trebaju i koriste za obradu podataka i znanstvena istraživanja.
Novim pravilima želi se potaknuti slobodni protok podataka čime bi se za europska poduzeća osigurale uštede vrijedne milijarde eura godišnje te potaknuo razvoj.
Transparentne cijene prekogranične dostave za sve one koji vole kupovati putem interneta.
Nova pravila kojima se želi poboljšati status kupaca u cijelom EU-u u postupku su pregovora s Vijećem.
Nova pravila prema kojima pretplate na internetske programe, filmove i glazbu vrijede u svim državama Europske unije stupaju na snagu 1. travnja.
Od 15. lipnja 2017. Europljani mogu svoje mobilne telefone koristiti u bilo kojoj zemlji EU-a po istim cijenama kao i doma. Naplata roaminga prestaje postojati.
Europski parlament glasovao je 12. rujna o programu „WiFi4EU” za promicanje besplatnog interneta na javnim mjestima diljem EU-a.
Svakog dana oko 315 milijuna Europljana koristi internet. Kako bi se iskoristile sve prilike koje pruža suvremena tehnologija u poticanju tržišta i otvaranja novih radnih mjesta, Europska komisija je 2015. službeno predstavila Strategiju jedinstvenog digitalnog tržišta za Europu, a Vijeće i Parlament su se dogovorili o kraju naplate roaminga te zaštiti neutralnosti interneta. Na plenarnoj sjednici 25. svibnja zastupnici raspravljaju o prijedlogu za poticanje e-trgovine. Saznajte više.
Mrežna neutralnost, odnosno neutralnost interneta, jedno je od ključnih izazova budućeg razvoja interneta. Radi se o načelu zabrane diskriminacije odnosno različitog tretmana podataka, korisnika, sadržaja, programskih osnovica i komunikacije putem Interneta. Europski parlament raspravljat će i glasovati o prijedlogu regulative o mrežnoj neutralnosti 27. listopada na plenarnoj sjednici u Strasbourgu, nakon dogovora kojeg su postigle države članice nakon dvije godine pregovaranja.
Zabrana "roaming" naknada za upotrebu mobilnih telefona u inozemstvu unutar EU, stupiti će na snagu u lipnju 2017. godine, izglasali su zastupnici u utorak u paketu zakona o telekomunikacijskom tržištu. Također su usvojili prijedlog o jasnim pravilima o pravu pristupu interneta.
Nakon dvije godine pregovora s državama članicama zastupnici su 27. listopada konačno potvrdili zabranu naplate "roaminga" izglasavši tzv. paket zakona o telekomima, važan korak u stvaranju Jedinstvenog digitalnog tržišta, jednog od prioriteta Europske komisije. Cilj strategije predstavljene u svibnju 2015. je "otvoriti nove digitalne prilike za građane i poduzeća", a novi prijedlozi zakona očekuju se u 2015. i 2016. Europski parlament odgovorit će na strategiju savjetodavnim izvješćem.
Trebaju li građani imati pravo stvarati i dijeliti fotografije javnih zgrada? Tko posjeduje autorska prava na javne građevine? Takozvana "sloboda panorame" postoji u nekim zemljama EU-a, međutim, zastupnici sada razmatraju treba li isto pravilo uvesti u svim državama članicama, ili zabraniti slobodu panorame u cijelom EU-a. Zastupnice Julia Reda i Jean-Maria Cavada imaju različita mišljenja. Razgovarali smo s njima uoči rasprave na plenarnoj sjednici 9. srpnja.