Nova pravila EU-a za održivije i etičnije baterije

Kako baterije postaju strateško tržište, Parlament je usvojio nova pravila za rješavanje povezanih ekoloških, etičkih i društvenih pitanja.

Predviđa se da će do 2030. na cestama EU-a biti najmanje 30 milijuna električnih vozila s nultom emisijom. Iako se očekuje da će električni automobili značajno smanjiti emisije stakleničkih plinova, oni imaju lošu stranu koja je štetna za okoliš: njihove baterije.

Parlament je 14. lipnja usvojio izmjenjenu Direktivu o baterijama kako bi osigurao da se baterije mogu prenamijeniti, preraditi ili reciklirati na kraju vijeka trajanja.

Nova pravila dio su akcijskog plana EU-a za kružno gospodarstvo i industrijske strategije EU-a koja obuhvaćaju čitav životni vijek proizvoda, od dizajna do uporabe, pa sve do recikliranja u nove proizvode.

Nova pravila počet će se primjenjivat čim ih Vijeće službeno usvoji. To će osigurati bolju održivost, učinkovitost i trajnost baterija.

Kako se baterije klasificiraju?


Zastupnici su pozvali na uvođenje nove kategorije baterija za laka prijevozna sredstva, kao što su e-bicikli ili e-skuteri, zbog njihove sve veće upotrebe i tehničkog razvoja. Nova kategorija dolazi uz postojeće kategorije prijenosnih, automobilskih i industrijskih baterija.

Baterije: strateško tržište za EU


Globalna potražnja za baterijama trebala bi se povećati za 14 puta do 2030. od čega bi EU mogla pokrivati 17 posto te potražnje, uglavnom potaknute usponom digitalnog gospodarstva, obnovljivim izvorima energije i niskom mobilnosti ugljika. Povećanje broja električnih vozila na baterije učinit će ovo tržište strateškim na globalnoj razini.

Ograničavanje ugljičnog otiska baterija


Baterije će nositi oznaku koja odražava ugljični otisak kako bi njihov utjecaj na okoliš bio transparentniji, što će biti obvezujuće za baterije za električna vozila (EV), baterije za laka prijevozna sredstva (LMT) i punjive industrijske baterije kapaciteta iznad 2 kWh. Tako će se obuhvatiti cijeli životni vijek baterije i osigurati da nove baterije sadrže minimalne razine određenih sirovina.

Rješavanje problema sirovina za baterije


Proizvodnja baterija najviše ovisi o uvozu kritičnih sirovina, posebice kobalta, litija, nikla i mangana, koji imaju značajan utjecaj na okoliš i društvo.

Kako bi se spriječilo kršenje ljudskih prava i osigurala etička proizvodnja baterija, nova pravila obvezuju proizvođače baterija na provedbu strožih kontrola. U skladu s tim, proizvođači će morati poštivati standarde koji se odnose na društvene i ekološke rizike oko nabave, obrade i trgovine primarnim i sekundarnim sirovinama. Svi gospodarski subjekti, osim malih i srednjih poduzeća, koji stavljaju baterije na tržište EU-a, morat će razviti i provesti ovaj način poslovanja.

Povećanje recikliranja baterija

U 2020. čak 47 posto prijenosnih baterija i akumulatora prodanih u EU-u prikupljeno je za recikliranje. Postoje posebni postupci recikliranja baterija za svaku vrstu baterija zbog različitih metala i spojeva koji se koriste za njihovu proizvodnju.

Nova pravila donose strože ciljeve za prikupljanje prijenosnih baterija (45 posto do 2023., 63 posto do 2027. i 73 posto do 2030.) te baterija za laka električna vozila (51 posto do 2028. i 61 posto do 2031.).

Sav otpad iz baterija za laka električna vozila, automobile te teretna vozila prikupljat će se besplatno, bez obzira na njihovu prirodu, kemijski sastav, stanje ili podrijetlo.

Nova pravila definiraju i minimalne razine obnovljenog kobalta (16 posto), olova (85 posto), litija (6 posto) i nikala (6 posto), koji se iz proizvodnog i potrošačkog otpada moraju koristiti u novim baterijama.

Jednostavnije uklanjanje i zamjena baterija


Nova pravila predviđaju lakše uklanjanje i zamjenu baterija te bolju informiranost potrošača. Prijenosne baterije trebaju biti dizajnirane tako da ih korisnici mogu jednostavno izvaditi i zamijeniti. Ovaj će zahtjev postati obvezujuć tri i pol godine nakon što pravila stupe na snagu. Između ostaloga, osigurat će dostupnost dodatnih informacija o kapacitetu, performansama, trajnosti, kemijskom sastavu i oznaci “odvojenog prikupljanja” baterija.

Pročitajte više o kružnom gospodarstvu