Pravila za zaštitu radnika od izloženosti karcinogenim tvarima

Rak se povezuje s više od polovice smrtnih slučajeva vezanih uz rad u EU-u. Saznajte više o pravilima EU-a za bolju zaštitu radnika koji su izloženi opasnim tvarima.

Radnik u zaštitnoj odjeći koristi kemikalije
©AP Images/European Union-EP

EU je donio pravila kojima se nastoji smanjiti rizik od ozbiljnog obolijevanja radnika. Postoje pravila kojima se ograničava izloženost nizu štetnih tvari, pri čemu se popis tih tvari redovito preispituje i ažurira, te posebna pravila za bolju zaštitu radnika od azbesta.

Reguliranje opasnih tvari na radnom mjestu

Parlament je na plenarnoj sjednici 17. veljače 2022. usvojio četvrtu reviziju direktive iz 2004. godine koja za cilj ima ograničiti izloženost štetnim tvarima na radnom mjestu.

Novim pravilima područje primjene Direktive o karcinogenim ili mutagenim tvarima na radu proširilo se i na tvari štetne za reproduktivno zdravlje. Njima se utvrđuju granične vrijednosti izloženosti za akrilonitril i spojeve nikla te snižava granična vrijednost izloženosti za benzen. Parlament je postigao dogovor o uključivanju zahtjeva za bolje osposobljavanje zdravstvenih radnika koji rade s opasnim proizvodima te je zatražio od Komisije da do kraja 2022. sastavi popis proizvoda i smjernice za postupanje s njima.

U 2019., tijekom treće revizije, pravila su ažurirana i njima se ograničava izloženost dodatnih pet kemikalija koje se koriste u sektorima koji uključuju proizvodnju nikal-kadmijevih baterija, taljenje cinka i bakra, laboratorijima, elektronici, pogrebnim uslugama, građevini, zdravstvu, plastici i sektorima recikliranja.

U 2018., tijekom druge revizije, zastupnici su usvojili nova, stroža pravila koja su uključila granice izloženosti za osam dodatnih tvari, uključujući plinove od goriva i korištenog motornog ulja.

Tijekom prve revizije direktive u 2017., zastupnici su postavili granice za 11 dodatnih karcinogena.

Karcinogene i mutagene tvari

  • Kemijska sredstva koja mogu uzrokovati rak ili genetske mutacije

Bolja zaštita od azbesta


Svake godine u EU-u zbog izloženosti azbestu umre više od 70 tisuća ljudi.

Parlament je u listopadu 2023. donio pravila kojima se smanjuje maksimalna razina izloženosti azbestu. Zakonodavni tekst usmjeren je na zaštitu radnika u EU-u i temelji se na privremenom dogovoru zastupnika u Europskom parlamentu postignutom s Vijećem u lipnju 2023.

Granična vrijednost izloženosti na radu bit će deset puta niža i smanjit će se s 0,1 na 0,01 vlakna azbesta po kubičnom centimetru (cm³). Nije predviđeno prijelazno razdoblje.

Nakon šest godina, države članice morat će prijeći na moderniju i osjetljiviju tehnologiju koja može detektirati tanja vlakna, poznata kao elektronska mikroskopija.

Parlament je pozvao na donošenje europske strategije za uklanjanje svih azbesta i poboljšanje postojećih pravila u rezoluciji donesenoj u listopadu 2021.

Ključne činjenice


Rak je najčešći uzrok smrtnih slučajeva povezanih s radom u EU-u. Godišnje se 52 posto smrtnih slučajeva povezanih s radnim mjestima pripisuje raku, 24 posto bolestima krvožilnog sustava, 22 posto ostalim bolestima i 2 posto ozljedama. Najčešće se radi o raku pluća, mezoteliomu (najčešće uzrokovan česticama azbesta) te raku mjehura.

Sektori koji su naročito problematični su građevina, kemijska industrija, automobilska, drvna, prehrambena i tekstilna industrija te zdravstvo.