Sigurnost
Prioriteti
Proizvodi za tu kategoriju

Rat Rusije protiv Ukrajine istaknuo je potrebu jačanja obrambene strategije EU-a i ubrzanja proizvodnje oružja. Saznajte koji su planovi.

Parlament je usvojio nove zakone za jačanje kibernetičke sigurnosti u EU. Saznajte kako bi vas oni trebali zaštititi.

Područje na kojem se kod prelaska granica ne pregledavaju putovnice, takozvano “područje Schengena”, jedno je od najopipljivijih postignuća Europske unije. Saznajte više u našem vodiču.

Schengen, europsko područje bez provjera na granicama, pokriva ukupno 27 zemalja. Saznajte koje su to zemlje i koje bi uskoro mogle postati nove članice.

Zaustavljanje terorizma zahtijeva rješavanje pitanja kao što su strani borci, financiranje napada i kontrola granica. Naučite više o protuterorističkim mjerama EU-a.

Parlament podupire veću moć Europola u borbi protiv terorizma i organiziranog kriminala, budući da se suočava s novim izazovima pandemije i digitalne transformacije.

Europski parlament zahtjeva veću potporu Ukrajini i strože sankcije Rusiji nakon njezine invazije na Ukrajinu.

Radikalizacija je sve veća prekogranična prijetnja. Što ona znači, zašto se javlja i kako je EU želi spriječiti?

Broj terorističkih napada i žrtava terorizma u EU-u nastavio se smanjivati u 2019. Pogledajte naš grafikon i saznajte kako se razvijao džihadistički terorizam od 2014.

Europu je pogodio niz terorističkih napada od 2015. Tko su teroristi i zašto napadaju?

Iako vojska EU ne postoji i obrana je isključivo u nacionalnoj nadležnosti, EU je poduzela značajne mjere za poboljšanje suradnje.

Zastupnici su odobrili nova pravila kojima od tehnoloških kompanija traže uklanjanje terorističkog sadržaja u roku od sat vremena od primanja informacije.