Schengen: proširenje Europe bez granica

Schengen, europsko područje bez provjera na granicama, pokriva ukupno 29 zemalja. Saznajte koje su to zemlje i koje bi uskoro mogle postati nove članice.

Mapa područja Schengena, koja prikazuje trenutne članice, države EU-a izvan Schengena te države kandidate za Schengen.
Područje Schengena

Sloboda kretanja - pravo na život, obrazovanje, rad i mirovinu bilo gdje u EU - vjerojatno je najopipljivije postignuće europskih integracija. Uspostavom prostora Schengena 1995. ukinute su kontrole na unutarnjim granicama EU-a.

Schengensko područje obuhvaća većinu zemalja članica Europske unije, osim Irske koja želi upravljati svojim prostorom s Ujedinjenim Kraljevstvom te Cipra za koji se trenutno procjenjuje je li spreman ući u Schengen.

Schengenu su se priključile i četiri zemlje koje nisu članice Europske unije, a to su Island, Norveška, Švicarska i Lihtenštajn.

Proširenje Schengena


Parlament je na sjednici održanoj 10. studenog 2022. podržao ulazak Hrvatske u Schengen prije kraja 2022. U siječnju 2023., Hrvatska je postala članicom područja Schengena.

Parlament je u srpnju 2023. pozvao Vijeće da odobri pristupanje Rumunjske i Bugarske području Schengena do kraja 2023. U rezoluciji je naglašeno da su obje zemlje već ispunile potrebne uvjete. Države članice EU-a 30. prosinca 2023. jednoglasno su odlučile dati zeleno svjetlo za ukidanje graničnih kontrola s Bugarskom i Rumunjskom na unutarnjim zračnim i morskim granicama EU-a od 31. ožujka 2024. Očekuje se da će se pregovori o ukidanju kontrola na kopnenim granicama nastaviti u 2024. godini.

Koji su uvjeti za ulazak u schengenski prostor?

  • Članice moraju preuzeti odgovornost za kontrolu vanjskih granica EU-a
  • Moraju primjenjivati zajednička pravila, poput kontrole kopnenih, morskih i zračnih granica, te izdavati schengenske vize
  • Surađivati s agencijama za provođenje zakona u drugim schengenskim zemljama, kako bi osigurali visoku razinu sigurnosti
  • Moraju se povezati sa schengenskim informacijskim sustavom (SIS)
Gužva na stepenicama željezničke postaje. Slikao José Martín Ramírez za Unsplash
Putnici na željezničkom kolodvoru: godišnje se na schengenskom području ostvari više od 1,25 milijardi putovanja © José Martín Ramírez C

Privremene granične kontrole


Unutar schengenskog područja na godišnjoj razini bilježi se više od 1,25 milijardi putovanja. Iako su ukinute kontrole unutarnjih granica, države su zadržale pravo na uspostavljanje privremenih kontrola u slučaju ozbiljnih prijetnji javnom poretku i unutarnjoj sigurnosti.

Niz članica Schengena je ponovno uveo kontrole unutarnjih granica od 2015., zbog migracijske krize i porasta broja prekograničnih terorističkih prijetnji. Takve kontrole su produžene u nekoliko navrata, a u nekim zemljama se još uvijek primjenjuju. Pandemija koronavirusa je također potaknula članice EU-a na uvođenje graničnih kontrola, kao pokušaj suzbijanja zaraze virusom.

Europska komisija je u prosincu 2021. predložila nova pravila za schengensko područje. Ona bi trebala osigurati da uvođenje kontrola na unutarnjim granicama bude krajnja mjera, i da se umjesto toga koriste alternativne mjere, poput ciljanih policijskih provjera te pojačane policijske suradnje.


Europski parlament radio je na ovom prijedlogu, donio svoje stajalište 20. rujna 2023. te odlučio otvoriti pregovore s Vijećem. Zastupnici su u više navrata izrazili protivljenje ponovnom uvođenju kontrola, koje ometaju slobodno kretanje ljudi diljem EU-a.

Saznajte više o problematici schengenskog prostora i mjerama za njegovo jačanje

Ovaj članak je izvorno objavljen u veljači 2018., ali je od tada ažuriran više puta. Posljednje izmjene su objavljene u siječnju 2024.

 

Članci o istoj temi