Terorizam: Zastupnici predlažu mjere protiv prijetnji

Bolja suradnja obavještajnih službi, borba protiv radikalizacije, praćenje financiranja terorističkih organizacija i pomoć za žrtve neke su od mjera koje predlaže Odbor za protuterorizam.

The attacks in Paris on the night of Friday 13 November by gunmen and suicide bombers hit a concert hall, a major stadium, restaurants and bars, almost simultaneously - and left 130 people dead and hundreds wounded with more than 100 in a critical condition.
Fotografija: Nakon napada na Pariz 13.11.

Odbor za protuterorizam uspostavljen je i krenuo s radom u srpnju 2017. kako bi ocijenio stanje protuterorističkih mjera. Rezultati i preporuke Odbora usvojeni su na plenarnoj sjednici u srijedu, 12. prosinca.


Suradnja i dijeljenje informacija


S obzirom na to da terorističke aktivnosti imaju međunarodno obilježje, protuterorističke mjere zahtijevaju koordinaciju i brzo dijeljenje informacija između država članica.


„I dalje imamo propuste kod razmjene informacija između država članica, tehničke propuste kod interoperabilnosti... Želimo li ojačati razmjenu informacija, Europol i Eurojust moraju imati veće ovlasti... i moramo ih koristiti kao središta za razmjenu informacija“, kaže Monika Hohlmeier. (EPP, Njemačka), jedna od izvjestiteljica.


Druga izvjestiteljica Helga Stevens (ECR, Belgija) naglašava problem dekripcije koja je bitna u protuterorističkim aktivnostima, a za koju neke manje države članice nemaju kapacitete: „Nasilna dekripcija je teška za male države članice jer zahtijeva mnogo tehničkih i ljudskih resursa. Predlažem da se Eurojustu omogući ovlast da specijalizira dekripciju kako bi mogao biti na pomoć državama članicama. Time bi se omogućilo državnom tužiteljstvu i policiji pristup WhatsAppu i Messangeru. Sada je teško jer društvene mreže odbijaju pružiti pristup pravosudnim tijelima“, objasnila je.


Bolja zaštita vanjskih granica


Nedavni teroristički napadi otkrili su da su, u ograničenom broju slučajeva, teroristi zloupotrijebili nedostatke u politikama upravljanja granicama EU-a i nekoliko država članica koje nisu bile spremne za masovni priljev. Izvješće traži od država članica da ulažu u osuvremenjivanje ICT opreme kako bi se omogućile usporedbe s bazama podataka te naglašava potrebu za korištenjem biometrijskih podataka i interoperabilnosti baza.


Sprječavanje radikalizacije


Radikalni sadržaj na društvenim mrežama, u knjigama i audio-vizualnom sadržaju, kontakt s radikaliziranim pojedincima, propovjednicima mržnje i zatvori među glavnim su uzrocima radikalizacije. Izvješće traži da se zakonodavstvo fokusira na prisiljavanje tvrtki da uklanjaju teroristički sadržaj i izvještavaju o takvim incidentima.


Osim toga, Hohlmeier kaže da se mora zajamčiti razmjena najboljih praksi o učinkovitijoj integraciji. Uz to, Stevens naglašava da je važno stvoriti bazu s popisom ljudi koji se koriste govorom mržnje i propovijedaju mržnju, naročito zbog toga što se takve osobe često sele iz jedne u drugu državu članicu.


Financiranje


Kako bi se unaprijedila borba protiv financiranja terorističkih organizacija izvješće traži bolje praćenje umjetnina i antikviteta, naročito iz područja na kojima su sukobi te bolje praćenje financijskih tokova, identifikacija korisnika e-novčanika, prepaid kartica, crowdfunding platformi i mobilnog plaćanja. Također se traži da vjerske institucije budu transparentne oko financiranja te da zaustave financiranje ako novac dolazi iz trećih zemalja koje se protive demokraciji i krše ljudska prava.


„Sve vjerske institucije trebaju biti transparentne i pokazati od kuda dolazi novac kako bi vlasti, ako je potrebno, mogle provjeriti navode“, kaže Stevens.

Ostale mjere


Nezakonodavna rezolucija traži od država članica da bolje štite ključnu infrastrukturu poput energetskih mreža i plinovoda te da uvedu stroža pravila protiv nezakonite trgovine oružjem i kupovine kemikalija za proizvodnju eksplozivnih naprava.


Također se od komisije traži da predloži mjere za razjašnjavanje statusa žrtvi, njihovih prava i razina kompenzacije.

Daljnje informacije

Saznajte više