Električna energija: Usporedite cijene, mijenjajte dobavljače, proizvodite

Novim pravilima o cijenama, korištenju samostalno proizvedene energije i energetskim monitorima, EU daje veća prava potrošačima.

Smart electricity meter
©AP Images/European Union - EP

Potrošači i lokalne zajednice imat će mogućnost aktivnog sudjelovanja na tržištu električne energije - proizvoditi vlastitu električnu energiju, trošiti je, skladištiti ili prodavati na tržištu.

 

Izmjene dobavljača

 

Također će lakše moći mijenjati dobavljača u najkraćem mogućem roku (max. tri tjedna), bez dodatnih troškova. Do 2026. to će biti moguće unutar 24 sata. Dodatni troškovi će se naplaćivati u slučaju prekida ugovora na ograničeno prije isteka. Kod takvih prekida troškovi trebaju biti ograničeni, a ugovori koji ih sadrže moraju zauzvrat imati opipljive prednosti za potrošače.

 

Usporedbe cijena

 

Prije promjena dobavljača građani trebaju znati koja je tvrtka za njih najbolja. U nekim državama članicama mogu se koristiti internetski alati za usporedbu cijena, a EU je osigurala da isto bude besplatno omogućeno svim građanima te da takvi alati zadovoljavaju minimalne standarde kvalitete.

 

Također, prema postojećim pravilima korisnik ima pravo prekinuti novi ugovor unutar prvih 14 dana, ako je zaključen putem telefona ili interneta.

 

Jasniji računi

 

Brojni potrošači ne razumiju brojne detalje navedene na računima za struju, pokazala je tržišna analiza Europske komisije. Prema novim pravilima ovo bi se trebalo poboljšati jer bi dobavljači bili obvezani predstaviti informacije o potrošnji i troškovima na svaki račun i na razumljiv način.

 

Nadzor energetske potrošnje

 

Potrošači će moći zatražiti pametni mjerač koji pokazuje potrošnju i troškove u realnom vremenu i koji se može čitati na daljinu. Moraju biti instalirani po fer uvjetima i unutar četiri mjeseca od podnošenja zahtjeva. Države članice se ne obvezuju na financiranje instalacija ukoliko su troškovi veći od benefita.

 

Zemlje EU-a trebat će pripremiti akcijski plan za smanjenje broja kućanstava koja imaju problema s plaćanjem računa za energiju.


Zaštita potrošača


Države članice morat će osigurati opskrbu električnom energijom siromašnim kućanstvima, primjerice pružanjem pogodnosti kroz sustave socijalne sigurnosti.

 

Reforma

 

Pravila su dio veće reforme energetskog tržišta i paketa zakona o čistoj energiji te su osmišljena kako bi osigurala sigurnost dostave, potaknula tržišno natjecanje i olakšala prijelaz na obnovljive izvore.

Parlament je na plenarnom zastupanju 26. ožujka usvojio nova pravila. Nakon što ih odobri i Vijeće, države članice morat će ih uvrstiti u svoje zakonodavstvo do 31. prosinca 2020.

Daljnje informacije