Axel Voss o reformi autorskih prava: “Želimo zaštititi i ojačati prava kreativaca”

Parlament radi na novim pravilima o autorskim pravima primjerenima digitalnom dobu - kako bi se osiguralo da su svi umjetnici i autori priznati i plaćeni za svoj rad.

Parliament adopts its position on digital copyright rules. Rapporteur Axel Voss (EPP, DE)
Axel Voss (EPP, Njemačka)

Zastupnici Europskog parlamenta podržali su 12. rujna 2018. mandat za otvaranje pregovora s državama članicama o novim usklađenim pravilima o autorskim i srodnim pravima koja bi trebala osigurati da umjetnici i novinari budu pošteno plaćeni za svoj rad. Više u priopćenju za medije. Što prijedlog zakona znači za internetske memove i kako će utjecati na internet? Axel Voss (EPP, Njemačka), zastupnik odgovoran za prijedlog u Europskom parlamentu, odgovara na neka od pitanja koja se ovih dana postavljaju.


Čija prava štiti ovaj prijedlog uredbe?


Želimo zaštititi i ojačati prava kreativaca: autora, izvođača, pjevača, tekstopisaca, novinara... svih vlasnika autorskih prava. Oni su svi u očajnoj situaciji: njihov rad koriste velike platforme i zarađuju ogroman profit. Međutim, vlasnici autorskih prava često ne dobiju nikakav udio te zarade... Ogromne američke platforme zarađuju novac dok naši kreativci izumiru. Zato moramo osnažiti njihova prava i učiniti platforme odgovornima. .


Jesu li internetski memovi i derivativni umjetnički radovi korisnika-obožavatelja u opasnosti?


Ne, definitivno nisu u opasnosti. Oni spadaju pod iznimke o autorskim pravima u nacionalnim zakonima. Korisnici nisu oštećeni ovom reformom. Platforme trebaju biti odgovorne.


Što je cilj Članka 11 o digitalnom korištenju novinarskih radova?


Danas velike platforme koriste novinarski sadržaj te zarađuju novac bez da dio tog novca ode izdavačima. Članak 11 daje pravo izdavačima da mogu tražiti naplatu za korištenje njihovog sadržaja. I dalje se mogu koristiti poveznice i privatni sadržaj. Ovo nije pokriveno Člankom 11 i to mogu sve platforme, poput Wikipedije.


Što se mijenja za male izdavače i nezavisne autore?


Oni također mogu tražiti naplatu za korištenje sadržaja. Naročito za male izdavače ovo je jako važno jer su obično u slabijem pregovaračkom položaju u usporedbi s velikim internetskim platformama.


Je li internet u opasnosti?


Ne, naravno da nije, to je smiješno. Ništa se ne mijenja osim što će platforme biti odgovorne za kršenje autorskih prava.

Ogromne američke platforme zarađuju novac dok naši kreativci izumiru. Zato moramo osnažiti njihova prava i učiniti platforme odgovornima.
Axel Voss

Dogovor o autorskim pravima na digitalnom tržištu postignut je između pregovarača EP-a i Vijeća 13. veljače. Njega sada moraju odobriti predstavnici Vijeća i plenarna EP-a.