Emisije iz zrakoplovstva i brodarstva: činjenice i brojke

Emisije stakleničkih plinova iz međunarodnog zrakoplovstva i plovidbe znatno su se povećale u posljednja tri desetljeća. Saznajte u infografici.

Iako zrakoplovstvo i pomorstvo čine otprilike 4 posto ukupne emisije stakleničkih plinova u EU-u, oni su najbrže rastući izvori emisija koji doprinose klimatskim promjenama.


U nastojanju da smanji emisije za 55% do 2030. i da do 2050. postigne neto nultu emisiju, Europski parlament trenutno radi na prijedlozima koji imaju za cilj smanjenje emisija iz zrakoplova i brodova. To uključuje dodavanje pomorskog prometa u sustav trgovanja emisijama (ETS), reviziju sheme za zrakoplovstvo i prijedloge o održivijim gorivima za zrakoplove i brodove.

Infografika prikazuje udio prometnih emisija u EU-u u 2019. godini, koje čine 28,5% ukupnih emisija stakleničkih plinova u EU.
Infografika: emisije iz prometa

Najbrže rastući izvor emisija stakleničkih plinova


Do 2019. godine, emisije iz međunarodnog zrakoplovstva i brodarstva poraste su za skoro 146 posto, od čega 34 posto od 1990. godine. Ovo je najbrži rast zabilježen u cijelom prometnom sektoru, jedinom u kojem su emisije od 1990. porasle.

U 2020. godini emisije iz oba sektora značajno su pale zbog ograničenja povezanih s pandemijom. Međutim, pad će vjerojatno biti privremen i predviđa se da će se emisije iz oba sektora nastaviti povećavati.

Infografika prikazuje promjenu emisija stakleničkih plinova iz prometa u EU-u od 1990. do 2019., s projekcijama od 2019. do 2030. godine.
Infografika: emisije stakleničkih plinova od prijevoza u EU-u

Porast zračnog i pomorskog prometa

Emisije stakleničkih plinova iz zrakoplovstva i brodarstva povećane su prvenstveno zbog porasta prometa. Broj putnika u zračnom prometu u EU-u od 1993. je konstantno rastao, a opseg međunarodne pomorske trgovine znatno je povećan u zadnja tri desetljeća.


Broj putnika u zračnom prometu u 2020. smanjen je za 73,3% u odnosu na 2019., ali kako se ograničenja Covid-19 ukidaju, broj se već povećava.


Veća ekološka svijest mogla bi utjecati kod većeg broja ljudi i na razmišljanje o ugljičnom otisku koji ostavljaju njihova putovanja. Trenutno nešto više od jedne od deset osoba vodi o tome računa, prema istraživanju Eurobarometra. Saznajte koliko CO2 ispušta Vaš let.

Infografika prikazuje godišnji razvoj broja putnika u zračnom prometu u EU-u od 2010. do 2020. godine.
Infografika: broj putnika u zračnom prometu

Kako se borimo protiv emisija iz zrakoplovstva?

EU je poduzeo korake za smanjenje emisija iz zrakoplovstva kroz sustav trgovine emisijama stakleničkih plinova (ETS).


EU surađuje s Međunarodnom organizacijom civilnog zrakoplovstva kod uvođenja globalne mjere poznate pod nazivom Corsia, uz koju bi zrakoplovne kompanije mogle neutralizirati svoje emisije ulaganjem u zelene projekte, kao što je primjerice sadnja drveća.

Kako se EU zalaže za čišći i bolji pomorski promet?

Europski parlament glasao je 16. rujna 2020. za uključivanje pomorskog prometa u sustav trgovine emisijama stakleničkih plinova EU-a od 2022. godine i za postavljanje obvezujućih zahtjeva za brodarske kompanije vezano uz smanjenje emisija CO2 za najmanje 40 posto do 2030. godine.

Prema mišljenju zastupnika, izvorni prijedlog Komisije za reviziju pravila EU-a o praćenju emisija CO2 i potrošnje goriva velikih brodova kako bi ih se uskladilo s globalnim pravilima nije bio dovoljno ambiciozan s obzirom na hitnu potrebu za dekarbonizacijom svih gospodarskih sektora.

Do sada nisu postojali zahtjevi EU-a za smanjenje emisije stakleničkih plinova koji se odnose na brodove.

Parlament je 27. travnja 2021. ponovio potrebu za značajnim smanjenjem emisija brodske industrije i njegovo uključivanje u ETS. Naglasio je važnost procjene utjecaja na konkurentnost, radna mjesta i istaknuo potencijalni rizik istjecanja ugljika.

Parlament želi sljedeće mjere za pomoć pomorskom sektoru da postane čišći i učinkovitiji u tranziciji u klimatski neutralnu Europu kao dio Zelenog plana:

• postupno ukidanje teških loživih ulja uz naknadu oslobođenjem od poreza na alternativna goriva

• dekarbonizacija, digitalizacija i automatizacija europskih luka

• regulirani pristup lukama EU-a za brodove koji najviše zagađuju

• tehnička poboljšanja kao što su optimizacija brzine broda, inovacije u hidrodinamici novih pogonskih sustava

Pročitajte više o smanjenju emisija:


Emisije CO2 iz automobila: činjenice i brojke (infografika)

Smanjenje emisija iz automobila: objašnjeni novi ciljevi za CO2 iz automobila i kombija

Smanjenje emisija ugljika: ciljevi i mjere EU-a

Daljnje informacije

Članci o istoj temi