Cjepiva protiv bolesti COVID-19: Trebamo veću solidarnost i transparentnost

Zastupnici su podržali zajednički pristup EU-a u borbi protiv bolesti COVID-19 i pozvali na veće jedinstvo i jasnoću tijekom rasprave o cjepivu i globalnoj strategiji EU-a.

Zastupnici zahtijevaju više transparentnosti u vezi s cjepivom protiv bolesti COVID-19

Tijekom plenarne rasprave 19. siječnja o globalnoj strategiji EU-a za cijepljenje većina zastupnika podržala je zajednički pristup EU-a koji je osigurao brz razvoj i pristup sigurnim cjepivima, ali su pozvali na veću solidarnost oko cijepljenja i transparentnost oko ugovora s farmaceutskim kompanijama.


Esther de Lange (EPP, Nizozemska) izjavila je: „Samo veća transparentnost može otkloniti uvriježeno mišljenje, bez obzira na njegovu opravdanost, da se profit u (farmaceutskoj) industriji često stavlja ispred ljudi.” Pohvalila je zajedničku kupnju cjepiva u EU-u, koja je dovela do boljeg pregovaračkog položaja: „To znači više cjepiva za bolju cijenu i pod boljim uvjetima. Ovim se pokazuje što Europa može kada smo ujedinjeni. Možemo pomoći u spašavanju života.”


Iratxe García Pérez (S&D, Španjolska) upozorila je na „zdravstveni nacionalizam” koji bi mogao naštetiti suradnji u Europi. Prema njezinu mišljenju, solidarnost i jedinstvo su odgovor: „Ako ostanemo jedinstveni i osiguramo ravnomjernu distribuciju cjepiva u državama članicama, možemo vjerovati da će 380 milijuna europskih građana biti cijepljeno do ljeta. To je znanstveno i zdravstveno obećanje koje se ne smije uništiti paralelnim ugovorima i izravnim kupnjama.(...) Ostanimo jedinstveni kako bi nam najveća kampanja cijepljenja u povijesti vratila nadu u 2021.”


Portugalska državna tajnica za europske poslove Ana Paula Zacarias rekla je da se zajednički pristup EU-a, kojim se ubrzao proces razvoja, dostupnosti i odobravanja cjepiva, mora nastaviti kako bi se osigurala dostupnost i učinkovito provođenje cjepiva u svim državama članicama.


„Što točno radimo kako bismo ubrzali cijepljenje diljem EU-a?” upitao je Dacian Cioloș (Renew, Rumunjska).„Znam da je ovo utrka s vremenom, ali u ovoj utrci ne smijemo zaboraviti odgovornost da budemo potpuno transparentni i steknemo povjerenje građana. O tom povjerenju uvelike ovisi kampanja cijepljenja", izjavio je.


Joëlle Mélin (ID, Francuska) izjavila je da pregovori o ugovorima o cjepivu nisu bili transparentni. „Sada smo u fazi distribucije i otkrivamo nestašice i prekršena obećanja farmaceutskih kompanija”, dodala je.


Philippe Lamberts (Zeleni/EFA) je govorio o transparentnosti i činjenici da je Komisija ugovore s laboratorijima držala u tajnosti: „Ova netransparentnost uvreda je demokraciji. U svakom ugovoru kupac mora znati što kupuje, po kojim uvjetima i po kojoj cijeni." Govorio je i o odgovornosti: „Ključno je znati tko snosi odgovornost u slučaju negativnih nuspojava cijepljenja – javni donositelji odluka ili proizvođači lijekova? Nemamo pojma.”


Povjerenica za zdravlje Stella Kyriakides uvjerila je zastupnike da su njihovi pozivi na transparentnost uvaženi. Pozdravila je činjenicu da je prvi dobavljač cjepiva pristao pokazati tekst ugovora i izjavila da Komisija radi na tome da ostali učine isto.


Joanna Kopcińska (ECR, Poljska) izjavila je da je odluka o zajedničkoj strategiji cijepljenja bila ispravna: „Trebamo sveobuhvatnu strategiju, a skepticizam je usko povezan sa strahom da se cijepljenje odvija sporo, isporuka možda kasni, a ugovori nisu transparentni.” Pozvala je na sustavno ažuriranje strategija liječenja i odgovarajuće informativne kampanje.


Marc Botenga (Ljevica, Belgija) pozvao je na veću transparentnost ugovora i odgovornost farmaceutskih kompanija. Kritizirao je nejednak pristup cjepivima na globalnoj razini, i napomenuo kako siromašnije regije teže dobivaju dovoljno cjepiva. „Na ovoj pandemiji se ne treba zaraditi, a nipošto ne želimo segregaciju pri cijepljenju.”


Kyriakides očekuje više zahtjeva za odobrenje cjepiva u nadolazećim mjesecima. Naglasila je važnost globalnog pristupa: „Nijedna država neće biti sigurna i nijedno gospodarstvo se neće zaista oporaviti sve dok virus ne bude pod kontrolom na svim kontinentima” i govorila o COVAX-u, globalnom instrumentu za osiguravanje pravednog i univerzalnog pristupa cjepivima protiv bolesti COVID-19 koje je EU pomogao postaviti, a cilj mu je do kraja 2021. kupiti dvije milijarde doza, uključujući više od 1,3 milijarde za zemlje s nižim i srednjim dohotkom.


Zacarias je napomenula da treba riješiti još niz pitanja, uključujući format i ulogu certifikata o cijepljenju, zajednički pristup upotrebi i validaciji brzih antigenskih testova i međusobno priznavanje rezultata testova za COVID-19.

Kolaž fotografija sudionika rasprave
Plenarna rasprava o strategiji EU-a za cijepljenje

Pozadina utrke za cjepivima


Od samog početka pandemije Europski parlament pomno prati postupak istraživanja i razvoja cjepiva. Ulaganjem stotina milijuna eura u istraživačke projekte i fleksibilnijim postupcima EU je koordinirao zajedničke napore kako bi se osigurao brzi pronalazak i primjena cjepiva. Parlament je odobrio privremeno odstupanje od određenih pravila za klinička ispitivanja kako bi se omogućio brži razvoj cjepiva.


Zastupnici iz odbora za zdravlje u više su navrata naglašavali potrebu za povjerenjem javnosti u cjepiva i važnost borbe protiv dezinformacija te zatražili veću transparentnost oko ugovora o cjepivima, odobrenja i uvođenja cjepiva u EU-u.


U skladu sa Strategijom EU-a za cjepiva pokrenutom u lipnju 2020. Komisija je u ime država članica EU-a pregovarala i sklopila ugovore o kupnji cjepiva; EU pokriva dio troškova proizvođača u zamjenu za pravo na kupnju određene količine doza cjepiva u određenom vremenskom razdoblju i po određenoj cijeni, nakon što im se izda odobrenje za stavljanje na tržište. Dosad je s farmaceutskim kompanijama sklopljeno šest ugovora.

2,3 milijarde

doza cjepiva je osigurano dosad

Nakon znanstvene ocjene i pozitivne preporuke Europske agencije za lijekove Europska komisija 21. prosinca 2020. izdala je uvjetno odobrenje za stavljanje u promet prvog cjepiva protiv bolesti COVID-19 koje su razvili BioNTech i Pfizer. Cijepljenje je započelo 27. prosinca diljem EU-a. Cjepivo Moderne dobilo je 6. siječnja 2021. uvjetno odobrenje za stavljanje na tržište, a cjepivo AstraZenece moglo bi ga dobiti do kraja siječnja.