Zastupnici žele sigurniji i održiviji turizam nakon koronakrize

Nakon pandemije turizam treba biti čišći, sigurniji i održiviji, poručuju zastupnici u izvješću usvojenom 25. ožujka.

Budućnost turizma: održiv, odgovoran, pametan

Turizam i COVID-19


Turizam je jedan od sektora najviše pogođenih pandemijom. Zapošljava oko 27 milijuna ljudi i predstavlja oko 10 posto BDP-a EU-a. Trenutačno je u riziku šest milijuna radnih mjesta. Europa, vodeća svjetska turistička destinacija, primila je 66 posto manje međunarodnih turista u prvoj polovici, a 97 posto manje u drugoj polovici godine.

Potreba za novom turističkom strategijom u Europi


Zastupnici su pozvati na donošenje nove europske strategije za čišći, sigurniji i održiviji turizam i njegov oporavak od pandemije, kao i uvođenje zajedničke potvrde o cijepljenju.

Ljeto je iza ugla i ovaj put želimo izbjeći prethodne pogreške i uspostaviti koordinirane i ujednačene mjere EU-a, kao što su protokol o testiranju prije polaska, potvrda o cijepljenju, sanitarni pečat, kako bi se olakšalo putovanje, bez troškova za građane
Cláudia Monteiro de Aguiar (EPP, Portugal)
autorica izvješća
Izvor "Ljeto je iza ugla i ovaj put želimo izbjeći prethodne pogreške i uspostaviti koordinirane i ujednačene mjere EU-a, kao što su protokol o testiranju prije polaska, potvrda o cijepljenju, sanitarni pečat, kako bi se olakšalo putovanje, bez troškova za građane" otvara se u novom prozoru

Financijska pomoć


Kontinuirana kratkoročna financijska potpora ključna je za opstanak sektora, navodi se u izvješću u kojem se države EU-a pozivaju na uključivanje putovanja i turizma u svoje planove oporavka od pandemije. Poziva se na javna i privatna ulaganja u digitalizaciju i opću modernizaciju sektora te navodi da zemlje trebaju razmotriti privremeno smanjenje stopa PDV-a na putovanja i turističke usluge.

Zajednička potvrda o cijepljenju

Kako bi se ponovno uspostavila sloboda kretanja, u izvješću se poziva na zajedničku potvrdu o cijepljenju koja može biti alternativa PCR testovima i karanteni, kada cjepiva budu dostupna svima i kada bude dovoljno dokaza da cijepljene osobe ne prenose virus. Prema izvješću, karantena bi trebala biti zadnji izbor.


Europska komisija predložila je 17. ožujka „digitalnu zelenu potvrdu”, koja je u skladu s prijedlogom iz izvješća.

Održiviji turizam


Pandemija je preusmjerila sklonosti potrošača na zelenije opcije, bliže prirodi, navodi se u izvješću. Poziva se na izradu plana za razvoj održivijih oblika turizma kako bi se smanjio ekološki otisak sektora.


Među ostalim prijedlozima su:

  • oznaka zdravstvenog certifikata EU-a kojom se certificiraju turističke aktivnosti, osiguravajući usklađenost s minimalnim higijenskim standardima za sprečavanje i kontrolu bolesti COVID-19, kako bi se vratilo povjerenje potrošača u turistički sektor
  • osnivanje nove agencije EU-a za turizam