Vodikova energija: koje su koristi za EU?

Saznajte koje su prednosti vodikove energije i kako EU želi iskoristiti ovo alternativno gorivo za zelenu tranziciju.

Čista energija, ključ za klimatski neutralnu Europu


Na putu prema klimatski neutralnoj Europi i čišćem planetu, vođeni Europskim zelenim planom, ključno je preustrojiti cjelokupnu opskrbu energijom i stvoriti potpuno integrirani energetski sustav. Prelazak na zeleno gospodarstvo EU-a treba kombinirati s pristupom čistoj, cjenovno pristupačnoj i sigurnoj energiji za poduzeća i potrošače.

EU je pred izazovom - njegova proizvodnja i potrošnja energije su još uvijek odgovorni za veliki udio stakleničkih plinova koje emitira. Osim toga, EU i dalje ovisi o uvozu energije, uglavnom nafte i plina.

Komisija je u srpnju 2020. predložila strategiju za vodik za klimatski neutralnu Europu, kako bi ubrzala razvoj čistog vodika s ciljem postizanja klimatski neutralnog energetskog sustava do 2050.

U izvještaju usvojenom u svibnju 2021. zastupnici poručuju da samo zeleni vodik, proizveden iz obnovljivih izvora, može dugoročno doprinijeti postizanju klimatske neutralnosti.

Saznajte kako EU potiče korištenje energije iz obnovljivih izvora

Je li vodik obnovljiva energija?


Postoje različite vrste vodika kategorizirane prema proizvodnom procesu i emisijama stakleničkih plinova. Čisti vodik („obnovljivi vodik” ili „zeleni vodik”) proizvodi se elektrolizom vode upotrebom električne energije iz obnovljivih izvora i tijekom njegove proizvodnje ne ispušta stakleničke plinove.

Zastupnici su naglasili važnost klasifikacije različitih vrsta vodika i žele jedinstvenu terminologiju na razini EU-a kako bi se jasno razlikovao vodik iz obnovljivih izvora i vodik s niskim udjelom ugljika. Osim toga, žele da Komisija i zemlje EU-a potiču proizvodnju i upotrebu goriva iz obnovljivih izvora.

Trenutačno vodik ima tek neznatnu ulogu u ukupnoj opskrbi energijom. Postoje izazovi u pogledu troškovne konkurentnosti, opsega proizvodnje, infrastrukturnih potreba i percipirane sigurnosti. Međutim, očekuje se da će vodik u budućnosti omogućiti promet bez emisija, grijanje i industrijske procese, kao i međusezonsko skladištenje energije.

Koje su koristi vodika?


Od vodika se dobiva oko dva posto energije u EU-u, od čega se 95 posto proizvodi iz fosilnih goriva, što oslobađa 70-100 milijuna tona CO2 godišnje.

Prema istraživanjima, obnovljivi izvori energije mogli bi biti značajan izvor energije 2050. godine, od čega bi vodik mogao biti zaslužan za 20 posto opskrbe (20-50 posto u prometu i 5-20 posto u industriji).

Vodikova ekonomija bi mogla značajno smanjiti utjecaj globalnog zatopljenja, u usporedbi s ekonomijom fosilnih goriva.

Uglavnom se upotrebljava kao sirovina u industrijskim procesima, ali i kao gorivo za svemirske rakete.

S obzirom na njegova svojstva vodik je dobro gorivo jer:

  • njegova uporaba u energetske svrhe ne uzrokuje emisije stakleničkih plinova (voda je jedini nusproizvod procesa)
  • može se upotrebljavati za proizvodnju drugih plinova, kao i tekućih goriva
  • postojeća infrastruktura (za prijevoz i skladištenje plina) može se prenamijeniti za vodik

Što Parlament želi?


  • poticaje za potražnju i stvaranje europskog tržišta vodikom i brzo uvođenje infrastrukture za vodik
  • postupno ukidanje vodika iz fosilnih goriva što je prije moguće
  • sav uvoz vodika certificiran na isti način kao i vodik proizveden u EU-u, uključujući proizvodnju i prijevoz, kako bi se izbjeglo istjecanje ugljičnog dioksida
  • procjena mogućnosti prenamjene postojećih plinovoda za transport i podzemno skladištenje vodika

Vodik na budućim tržištima plina

Kako bi smanjio emisije stakleničkih plinova u skladu s planovima za klimu i unutarnje energetsko tržište, EU radi na paketu za tržišta vodika i dekarboniziranog plina. Odbor za energetiku podržao je u veljači 2023. prijedloge Komisije za olakšavanje ulaska obnovljivih plinova s niskim udjelom ugljika, uključujući vodik i biometan, na tržište plina u EU-u.

Predloženim zakonodavstvom uveo bi se sustav potvrde za niskougljične plinove i osiguralo da potrošači lakše mogu promijeniti dobavljače kako bi odabrali obnovljive i niskougljične plinove umjesto fosilnih goriva.

Zastupnici žele osigurati dovoljan kapacitet prekograničnog prijenosa kako bi se uspostavilo integrirano europsko tržište vodika i omogućio njegov slobodan prijenos preko granica.

Parlament i države članice EU-a pregovaraju o konačnom obliku pravila.

Osoba puni auto vodikom
©AFP/DAMIEN MEYER

Vodik kao jedno od alternativnih goriva u EU-u


EU se udaljava od ovisnosti o ruskim fosilnim gorivima i radi na cilju da do 2050. bude klimatski neutralan. Komisija je stoga predstavila u 2022. REPowerEU strategiju za jeftiniju, sigurniju i održivu energiju. Prema tom planu, Europska unija bi trebala povećati svoju proizvodnju ugljika iz obnovljivih izvora do 2030. Novi prijedlog je da se godišnja proizvodnja poveća na 20 megatona vodika, u odnosu na 10 megatona, kako je predloženo u Strategiji za vodik iz 2020.

Kao dio paketa za smanjenje emisija stakleničkih plinova, poznatog pod nazivom "Spremni za 55%", zastupnici Europskog parlamenta su u listopadu 2022. usvojili svoje stajalište o nacrtu novih pravila za postavljanje električnih punionica i stanica za alternativna goriva. U Europskoj uniji je 2021. postojalo tek 136 stanica za punjenje vodikom.

Parlament i Vijeće u ožujku 2023. definirali su obvezne nacionalne ciljeve za postavljanje infrastrukture. Novim pravilima predviđa se postavljanje punionica vodikom na najmanje svakih 200 km na glavnim cestama EU-a do 2031. godine.

Parlament je odobrio nova pravila u srpnju 2023., koja će stupiti za snagu nakon odobrenja Vijeća.


Saznajte više o strategiji EU-a za povećanje upotrebe alternativnih goriva za automobile

Članci o istoj temi