#FreeRomanProtasevich: EU poziva na puštanje na slobodu bjelaruskog novinara

Pridružite se pozivu na oslobađanje Romana Protaševiča i Sofije Sapege, koje drže bjelaruske vlasti. Saznajte kako možete pomoći.

Policija odvodi Romana Protaševiča
Autorska prava: Sergei Grits /AP

Bjelaruski novinar Protaševič i njegova djevojka Sapega bili su 23. svibnja na letu iz Atene u Vilnius. Bjelaruska vlada prisilila je zrakoplov na preusmjeravanje u Minsk i pritvorila ih.


Odmah je krenula osuda iz cijelog svijeta i pozivi na sankcije.


„Događaji u Bjelarusu, uz otmicu civilnog zrakoplova zbog uhićenja protivnika režima, zahtijevaju naš snažniji i brži odgovor”, rekao je predsjednik Europskog parlamenta David Sassoli.


Parlament i druge institucije EU-a pozivaju na trenutačno oslobađanje Protaševiča i apeliraju da se svi izjasne o tom očitom kršenju temeljnih prava.

Što možete učiniti kako biste pomogli u oslobađanju Romana Protaševiča?

Narušavanje ljudskih prava moguće je ako se o njemu šuti. Progovorite o Protaševiču i Sapegi koji su ušutkani i pritvoreni.

  • Koristite hashtag #freeRomanProtasevich i #freeSofiaSapega na Twitteru i drugim platformama
  • Proširite informaciju dijeljenjem ovog članka i naših objava na društvenim mrežama

Možete osmisliti svoj način prosvjedovanja. Na primjer, predsjednik Sassoli predložio je korištenje zračnih luka: „Mislim da bi bilo vrlo pozitivno prikazati fotografiju Romana Protaševiča u glavnim zračnim lukama država članica Europske unije kao znak solidarnosti i da pokažemo da ga nećemo iznevjeriti.”

Reakcija EU-a na aktivnosti Bjelarusa

Čelnici EU-a sastali su se dan nakon prisilnog preusmjeravanja leta kompanije Ryanair kako bi dogovorili zajednički odgovor. Predsjednik Sassoli otvorio je sastanak pozivom na djelovanje: „Naš odgovor mora biti snažan, neposredan i jedinstven. Europska unija mora djelovati bez oklijevanja i kazniti odgovorne. Večeras imate veliku odgovornost pokazati da Unija može snažno odgovoriti na ovakve situacije.”


Čelnici EU-a složili su se da će Bjelarusu zabraniti letenje u zračnim prostorima EU-a ili upotrebu zračnih luka EU-a. Pozvali su na oslobađanje Protaševiča i Sapege i zatražili istragu Međunarodne organizacije civilnog zrakoplovstva. Dogovorili su ciljane gospodarske sankcije i dodali popis osoba na koje se sankcije primjenjuju.

Što traži Europski parlament u vezi s Bjelarusom?


Parlament je 10. lipnja 2021. pozvao EU da kazni one koji su odgovorni za prisilno slijetanje aviona u Minsku 23. svibnja i pritvaranje Protaševiča. Zastupnici apeliraju na Vijeće da što prije sankcionira pojedince i entitete koji su bili uključeni u prisilno slijetanje i otmicu, dok države EU-a moraju što prije uvesti sljedeći paket sankcija protiv onih koji su sudjelovali u izbornoj prijevari prošle godine i kršenju ljudskih prava u Bjelarusu. 

Parlamentarni odbor za vanjske poslove 26. svibnja 2021. raspravljao je o događajima u Bjelarusu s oporbenom čelnicom Svetlanom Tihanovskom. Zastupnicima je rekla: „Pozivam Europski parlament da osigura da reakcija međunarodne zajednice ne bude ograničena na zračni incident kompanije Ryanair. Odgovor se mora odnositi na cjelokupnu situaciju u Bjelarusu.”


Parlament redovito poziva na poštene izbore u Bjelarusu, kao i na poštovanje ljudskih prava i vladavine prava.


Zastupnici su samo prošle godine pozvali na:



Zastupnici su 2020. godine Nagradu Saharov za slobodu mišljenja dodijelili demokratskoj oporbi u Bjelarusu.

Članci o istoj temi