Virtualne valute: "Tehnologija se brzo razvija, moramo ju pratiti"

Zadnjih godina pojavile su se virtualne valute poput Bitcoina, koje ne izdaju banke već postoje u digitalnom obliku i ovise o javnim i dijeljenim bazama podataka kako bi se transakcije ovjerile i stanje računa potvrdilo. EU treba postaviti jedinicu koja će pratiti razvoj u području te pripremiti potrebnu regulativu ako ona bude potrebna, kaže izvjestitelj Jakob von Weizsäcker (S&D, Njemačka) uoči rasprave na plenarnoj sjednici 25. i glasanja 26. svibnja.

MEP Weiszacker
©European Union 2016 - EP

Kažete u izvješću da su virtualne valute brz, decentraliziran i jeftin način za novčane transakcije. Mislite li da mobu biti alternativa bankama?


Radi se o uzbudljivoj tehnologiji jer dopušta izgradnju povjerenja u sustav bez vrhovne središnje uprave. Moguće je zamisliti da će u budućnosti transakcije biti decentralizirane, potencijalno mnogo jeftinije nego danas. Također je moguće zamisliti da postojeći igrači kao SWIFT mogu također koristiti istu tehnologiju kako bi postali učinkovitiji. Potencijalna korist ide mnogo dalje od virtualnih valuta. Tehnologija može biti korištena na brojne načine, od podmirivanja financijskih dugova do upravljanja digitalnim pravima i borbi protiv poreznih prijevara.


otvoreno je pitanje kako će se tehnologija razvijati i kako će se koristiti. Neke promjene mogu doći jako brzo, i mnoge bi trebale regulativu.


Vidite li anonimnost transakcija kao prijetnju, posebice u kontekstu pranja novca?


Ne bih rekao anonimnost. Jedna od posebnosti ove tehnologije jest da se mogu pratiti sve transakcije koje se ikad naprave. S malo umijeća lakše je pratiti nezakonite transakcije s virtualnim valutama nego s gotovinom. Tako da što se tiče transparentnosti, stoji u sredini između normalnog bankovnog transfera i gotovine koja je potpuno anonimna.


Kakav je vaš pristup zakonskoj regulaciji tehnologije?


Korištenje distribucije salda (eng. distributed ledger technology) još uvijek se ne koristi na sustavnoj razini i ubrzano se razvija. U ovoj fazi ne trebamo gušiti inovacije s preuranjenom regulativom ali, s obzirom na to da se tehnologija brzo razvija, ne možemo samo sjediti i čekati. Umjesto toga trebamo uspostaviti jedinicu koja će pratiti korištenje tehnologija i razvoj tako da smo i stanju brzo djelovati kada je potrebno. Postojeće zakonodavstvo treba primjenjivati, primjerice, u slučaju pranja novca.