Kibernetička sigurnost: zastupnici podržali pravila za obranu od online prijetnji 

Priopćenje za tisak 
 
 

Podijeli ovu stranicu: 

EP je u srijedu usvojio mjere za visoku zajedničku razinu sigurnosti mrežnih i informacijskih sustava širom Unije. Tvrtke koje pružaju primarne usluge, npr. pružatelji energije, transporta, bankarskih i zdravstvenih usluga, odnosno pružatelji digitalnih usluga poput tražilica i cloud usluga, morat će poboljšati vlastite sposobnosti odolijevanja kibernetičkih napada, stoji u pravilima o kiberenetičkoj sigurnosti donesenima na razini EU.

"Postavljanje zajedničkih standarda kibernetičke sigurnosti i intenziviranjem suradnje među državama EU-a pomoći će tvrtkama kako bi se zaštitile, te će pomoći u sprečavanju napada na unutarnju strukturu kojom su povezane članice Unije, izvještavaju zastupnici.


"Kibernetički incidenti vrlo često imaju prekogranični element i time postaju problem više članica istovremeno. Rascjepkana zaštita čini nas ranjivijima i velik je sigurnosni rizik za Europu u cjelini. Ova direktiva omogućit će umrežavanje i sigurnost samih informacija, te povećati suradnju među državama članicama EU, što bi u konačnici trebalo omogućiti sprječavanje napada na najvažniju zajedničku infrastrukturu u budućnosti.“, rekao je rekao je izvjestitelj parlamenta Andreas Schwab (EPP, DE).


"EU Direktiva o mrežnoj i informacijskoj sigurnosti (NIS) također je jedan od prvih zakonodavnih okvira koji se odnosi na platforme. U skladu sa strategijom jedinstvenog digitalnog tržišta, uspostavlja usklađene uvjete za platforme, i osigurava da se može očekivati slična pravila gdje god oni rade u EU. To je veliki uspjeh i prvi veliki korak u uspostavi sveobuhvatnog regulatornog okvira za platforme u EU " , dodao je izvjestitelj.

 

Države članice EU uspostavit će listu tvrtki koje pružaju "primarne usluge"

 

Novi zakon propisuje sigurnosne i obveze izvještavanja za "operatore primarnih usluga " u sektorima kao što su energetika, promet, zdravstvo, bankarstvo i opskrba pitkom vodom. Države članice EU morat će prepoznati aktere na tim područjima koristeći posebne kriterije, npr. je li usluga ključna za društvo i gospodarstvo, te bi li incidenti imali značajne ometajuće učinke na pružanje te usluge.

Neki pružatelji digitalnih usluga, online trgovine, tražilice i usluge oblaka također će morati poduzeti mjere kako bi se osigurala sigurnost njihove infrastrukture i morat će prijaviti veće incidente nacionalnim vlastima. Međutim, sigurnosne i obveze izvještavanja za takve pružatelje usluga bit će blaži. Mikro i male digitalne tvrtke bit će izuzete od pvih pravila.


Mehanizmi suradnje na razini EU

 

Nova pravila omogućavaju strateškoj "grupi za suradnju" razmjenu informacija i pomažu državama članicama u građenju kibernetičke sigurnosti. Svaka država članica će  morati usvojiti nacionalnu Direktivu o mrežnoj i informacijskoj sigurnosti (NIS). Države članice će također trebati razviti mrežu CSIRT ( Computer Security Incident Response Teams) za obradu incidenata i rizika, raspravu o pitanjima prekogranične sigurnosti i identifikaciju koordiniranih odgovora.

Agencija Europske unije za mrežnu i informacijsku sigurnost (ENISA) će igrati ključnu ulogu u provedbi direktiva, osobito u odnosu na suradnju. Potreba za poštivanjem pravila o zaštiti podataka ponavlja se u cijeloj direktivi.


Sljedeći koraci

 

Direktiva o mrežnoj i informacijskoj sigurnosti (NIS) će uskoro biti objavljena u Službenom listu Europske unije te će stupiti na snagu dvadesetog dana od dana objavljivanja. Države članice će tada imati 21 mjesec za prenošenje direktive u svoje nacionalne zakone i šest dodatnih mjeseci za identifikaciju operatora primarnih usluga.




 


Poveznice


Infographics: From malware to phishing: the top threats to your security online

http://www.europarl.europa.eu/news/en/news-room/20151207IFG06371/From-malware-to-phishing-the-top-threats-to-your-security-online

 

Videos: EuroparlTV - Cybersecurity: protecting crucial sectors from attacks

http://www.europarltv.europa.eu/en/player.aspx?pid=545558a1-e810-4cd2-bbb9-a58b00be44df


Interview with rapporteur Andreas Schwab: "Without fair protection at European level, we will be in trouble"

http://www.europarl.europa.eu/news/en/news-room/20160113STO09602/Cyber-security-Without-fair-protection-at-European-level-we'll-be-in-trouble


EP Research - Publications on cybersecurity

http://www.europarl.europa.eu/thinktank/en/search.html?word=Cybersecurity&page=0


Special Eurobarometer on cybersecurity, published in 2015

http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/ebs/ebs_423_en.pdf?utm_source=webcomm&utm_medium=email&utm_campaign=ep_media_network