Facebook-Cambridge Analytica: europarlamentarci traže zaštitu privatnosti građana 

Priopćenje za tisak 
 
 

Podijeli ovu stranicu: 

  • Zastupnici EP-a zahtijevaju sveobuhvatnu istragu Facebooka od strane tijela EU-a
  • Izborni zakoni trebaju biti prilagođeni novoj digitalnoj stvarnosti
  • Zemlje članice trebale bi istražiti navode o zloporabi internetskog političkog prostora od stranih sila

Nakon afere Facebook-Cambridge Analytica, zastupnici Europskog parlamenta traže sveobuhvatnu reviziju za Facebook i predlažu nove mjere koje bi spriječile uplitanja u izborni proces.

U rezoluciji usvojenoj u četvrtak, Parlamentarci su pozvali Facebook neka dopusti tijelima EU-a provedbu sveobuhvatne interne revizije u svrhu procjene razine zaštite i sigurnosti osobnih podataka korisnika. Riječ je o reakciji na aferu o neovlaštenom pribavljanju i zlouporabi podataka 87 milijuna Facebookovih korisnika.


Parlamentarni zastupnici ističu da Facebook nije samo narušio povjerenje europskih građana, već "pravo EU-a". Preporučuju Facebooku promjene na platformi u skladu sa zakonima EU-a o zaštiti podataka.


Mjere protiv izbornih manipulacija

Parlamentarni zastupnici napominju da su podaci koje je prikupila Cambridge Analytica možda korišteni u političke svrhe na referendumu u Ujedinjenom Kraljevstvu o članstvu u EU-u i od strane zagovornika izlaska i od strane zagovornika ostanka u Uniji. Također i tijekom američkih predsjedničkih izbora 2016.


Zastupnici ističu važnost suprotstavljanja bilo kakvim pokušajima manipuliranja predstojećim EU-izborima i traže prilagodbu izbornih zakona novoj digitalnoj stvarnosti.


Kako bi spriječili uplitanja u izborni proces putem društvenih mreža, europarlamentarci predlažu:


  • primjenu konvencionalnih "offline" zaštitnih izbornih mjera i na Internetu, poput pravila o transparentnosti i ograničenjima potrošnje, poštivanje razdoblja šutnje i jednakom tretmanu kandidata;
  • omogućavanje lakšeg prepoznavanja internetskog političkog oglašavanja i organizacija koje stoji iza tih oglasa;
  • zabranu profiliranja u izborne svrhe, uključujući korištenje praćenja internetskog ponašanja koje može otkriti političke preferencije;
  • platforme društvenih medija trebaju ukazati na sadržaj koji dijele roboti, ubrzati proces uklanjanja lažnih računa i raditi na provjeri činjenica s akademskom zajednicom kako bi suzbili dezinformiranje;
  • istrage o navodnoj zlouporabi on-line političkog prostora iz inozemstva trebale bi provoditi države članice uz potporu Eurojusta.

Rezolucija zaključuje odluke donesene nakon sastanka prošlog svibnja između vodećih zastupnika Europskog parlamenta, predsjednika uprave Facebooka Marka Zuckerberga te naknadnih saslušanja. Također se odnosi na povredu podataka korisnika Facebooka 28. rujna.


Izjava

Predsjednik Odbora za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove, Claude Moraes (S&D, UK), izjavio je: "Ovo je globalno pitanje koje je već utjecalo na naše referendume i naše izbore. Ova rezolucija određuje mjere koje su potrebne, uključujući neovisnu reviziju Facebooka, ažuriranje naših pravila o konkurenciji i dodatne mjere za zaštitu naših izbora. Mjere treba poduzeti odmah, ne samo za vraćanje povjerenja u internetske platforme, već za zaštitu privatnosti građana i vraćanje povjerenja u naše demokratske sustave ".