Odgađanje dugoročnog investicijskog plana EU-a bilo bi štetno i za građane i za poduzeća 

Priopćenje za tisak 
 
 

Podijeli ovu stranicu: 

  • Države članice pozvane da hitno dogovore pregovaračko stajalište o dugoročnom proračunu EU-a 
  • Parlament spreman za pregovore već godinu dana 
  • Zastupnici zahtijevaju krizni plan za ublažavanje posljedica koje bi osjetili građani poduzeća jer bi odgoda prouzročila prekide u financiranju nakon 2021. 

U rezoluciji koju su usvojili u četvrtak, zastupnici upozoravaju na „jasan rizik“ od toga da investicijski plan EU-a za razdoblje 2021. – 2027. ne bude dogovoren s Vijećem na vrijeme.

U tekstu koji je usvojen sa 426 glasova za, 163 protiv i 67 suzdržanih zastupnici:

  • prilagođavaju stajalište Parlamenta o pojačanim mjerama za zaštitu klime, ističući „hitnu potrebu za daljnjim kvalitativnim skokom u političkim i financijskim naporima” kako bi se ostvarili ciljevi Pariškog sporazuma,

Vijeće još nije donijelo političku odluku o tom pitanju.


Dodatne informacije


Komisija je u proljeće 2018. iznijela zakonodavne prijedloge za sljedeći VFO. Parlament je u studenome 2018. usvojio svoje stajalište i spreman je za pregovore s Vijećem već gotovo godinu dana.

Višegodišnji financijski okvir (VFO) dugoročni je proračun EU-a, obično za sedmogodišnje razdoblje. Tekući VFO, kojim je obuhvaćeno razdoblje 2014. - 2020., usvojen je 2. prosinca 2013.

S oko 93 % proračuna EU-a financiraju se stvarne aktivnosti na terenu u državama članicama EU-a i izvan njih. Sredstva su namijenjena građanima, regijama, gradovima, poljoprivrednicima, istraživačima, studentima, nevladinim organizacijama i poduzećima.