Buduće veze EU-a i Ujedinjene Kraljevine: „ravnopravni uvjeti” ključni za osiguravanje poštenog tržišnog natjecanja  

Priopćenje za tisak 
 
 

Podijeli ovu stranicu: 

  • očuvati integritet jedinstvenog tržišta i carinske unije EU-u 
  • potrebno je „dinamično usklađivanje“ pravila EU-a i Ujedinjene Kraljevine 
  • EU mora štititi svoje najosjetljivije sektore 
Parlament želi da budući sporazum o pridruživanju s Ujedinjenom Kraljevinom zahvaća što dublje  

Parlament poziva da se zajamče jednaki uvjeti za sve s pomoću čvrstih obveza i „dinamičnog usklađivanja” pravila EU-a i Ujedinjene Kraljevine.

U srijedu je Europski parlament donio rezoluciju koja pruža početni doprinos europarlamentaraca predstojećim pregovorima s britanskom vladom o novom partnerstvu između EU-a i Ujedinjene Kraljevine nakon prijelaznog razdoblja Brexita. Tekst je usvojen s 543 glasova za, 39 protiv i 69 suzdržanih.


Parlament želi da sporazum o pridruživanju s Ujedinjenom Kraljevinom zahvaća što dublje i da se temelji na tri glavna stupa: gospodarskom partnerstvu, partnerstvu u vanjskim poslovima i posebnim sektorskim pitanjima. Međutim, zemlja koja nije članica EU-a ne može uživati ista prava kao države članice, a integritet jedinstvenog tržišta i carinske unije moraju se uvijek poštovati, kažu zastupnici.


Budući trgovinski odnosi EU-a i Ujedinjene Kraljevine



Kako bi se postigao novi ambiciozan sporazum o slobodnoj trgovini, zastupnici u Europskom parlamentu općenito se slažu sa smjernicama koje je Komisija predložila za pregovore. S obzirom na veličinu gospodarstva Ujedinjene Kraljevine i njegovu blizinu, buduće tržišno natjecanje s EU-om mora ostati otvoreno i pravedno s pomoću „jednakih uvjeta”, što podrazumijeva jamstva za jednaka pravila o, među ostalim, socijalnim pitanjima, pitanjima zaštite okoliša, porezima, državnim potporama, zaštiti potrošača i pitanjima klime.

Kako bi zadržali trgovinski odnos bez kvota i bez nameta, britanska vlada trebala bi se obvezati da će ažurirati svoja pravila o, primjerice, tržišnom natjecanju, radnim normama i zaštiti okoliša kako bi osigurala „dinamično usklađivanje” zakona EU-a i Ujedinjene Kraljevine, smatraju zastupnici u Europskom parlamentu.


Ključno je zaštiti najosjetljivije sektore


U rezoluciji se također pojašnjava da se za dobivanje suglasnosti Parlamenta prije bilo kakvog sporazuma o slobodnoj trgovini između EU-a i Ujedinjene Kraljevine mora prethodno sklopiti sporazum o ribarstvu, do lipnja 2020. Ako Ujedinjena Kraljevina ne bude poštovala zakone i standarde EU-a, Komisija bi trebala „razmotriti moguće kvote i carine za najosjetljivije sektore, kao i potrebu za zaštitnim klauzulama kako bi se zaštitila cjelovitost jedinstvenog tržišta EU-a.” To je posebno važno za uvoz hrane i poljoprivrednih proizvoda, koji moraju biti strogo usklađeni s pravilima EU-a.


Ostali prioriteti


Tekst također sadrži poglavlja o pravima građana i mobilnosti osoba, zaštiti podataka, budućnosti financijskih usluga, stanju na irskom otoku, ulozi Suda Europske unije u rješavanju sporova, programima i agencijama EU-a, vanjskoj politici i sigurnosnim pitanjima te drugim prioritetima Europskog parlamenta, a bit će dostupan ovdje. (12.2.2020.)


Parlament također podržava činjenicu da Gibraltar neće biti uključen u područje primjene sporazuma koje treba zaključiti te da će za svaki odvojeni sporazum biti potrebno prethodno odobrenje španjolske vlade.



Sljedeći koraci


Rezolucija se temelji na nacrtu pregovaračkih smjernica Europske komisije koje je glavni pregovarač EU-a Michel Barnier predstavio u ponedjeljak, 3. veljače. Te su direktive okvir kojim se utvrđuju svrha, područje primjene i ciljevi pregovora. Također ih moraju potpisati predstavnici 27 država članica EU-a u Vijeću, što se očekuje 25. veljače