Rasprava o proračunu i oporavku EU-a: „Dogovor u Vijeću nije konačni dogovor” 

Priopćenje za tisak 
 
 

Podijeli ovu stranicu: 

Komisijin prijedlog je tek "minimum prihvatljiv" Parlamentu  

Imajući u vidu posljednji sastanak Europskog vijeća od 19. lipnja i sljedeći sastanak 17. srpnja, zastupnici su raspravljali o budućem financiranju i gospodarskom oporavku EU-a.

U raspravi s predsjednikom Europskog vijeća Charlesom Michelom i povjerenikom Marošem Šefčovičem većina zastupnika u Europskom parlamentu ponovila je da su prijedlozi Komisije za paket oporavka i obnovljeni dugoročni proračun EU-a tek minimum prihvatljiv Parlamentu.


Zastupnici su također zatražili odgovarajući plan otplate, uključujući nekoliko novih izvora prihoda u smislu „vlastitih sredstava EU-a” poput digitalnog poreza ili sredstava prikupljenih u okviru sustava trgovanja emisijama (ETS), kako građani ne bi morali otplaćivati dug za oporavak.


Nekoliko je zastupnika ustrajalo na sljedećem:

  • uvjeti povezani s fondovima za oporavak ne smiju dovesti do novih mjera štednje,
  • mora se poštovati vladavina prava,
  • ulaganjima se mora ojačati otpornost EU-a, primjerice jačanjem digitalne agende.

Dok je za neke zastupnike cijeli paket tek „bijednih 1,5 %” BND-a EU-a, drugi smatraju da je paket prevelik te su izrazili žaljenje zbog toga što će EU preuzeti dug.


Više zastupnika izjavilo je da je važno razmotriti dugoročnu perspektivu u slučaju da tijekom koronakrize bude još blokada. Naglasili su da „dogovor u Vijeću nije konačan dogovor”, s obzirom na to da je Europski parlament spreman pregovarati. Parlament će imati konačnu riječ (apsolutnom većinom glasova) prije nego što dugoročni proračun (VFO) za razdoblje 2021. – 2027. može stupiti na snagu.


U skladu s člankom 324. Ugovora o EU, predsjednik Parlamenta David Sassoli, kancelarka Angela Merkel kao predstavnica njemačkog predsjedanja i predsjednik Europskog vijeća Charles Michel sastali su se 8. srpnja s predsjednicom Komisije Ursulom von der Leyen kako bi razmotrili napredak i pripremili političke pregovore koji slijede.


Dodatne informacije


Šefovi država ili vlada EU-a razmijenili su 19. lipnja mišljenja putem videokonferencije kako bi raspravljali o planovima za fond oporavka kojim će se odgovoriti na krizu COVID-19, kao i o novom dugoročnom proračunu EU-a koji je 27. svibnja 2020. Europska komisija predstavila u Parlamentu. Nisu uspjeli postići dogovor o zajedničkom stajalištu.


Čelnici EU-a ponovno će se, fizički, sastati u Bruxellesu 17. srpnja kako bi pokušali postići dogovor na temelju konkretnih prijedloga koje bi predsjednik Europskog vijeća Charles Michel trebao predstaviti prije sastanka na vrhu.


Pogledajte izjave pojedinih govornika:


Charles MICHEL, European Council predsjednik

Maroš ŠEFČOVIČu ime Komisije

Siegfried MUREŞAN (EPP, Rumunjska)

Iratxe GARCÍA PÉREZ (S&D, Španjolska)

Valérie HAYER (Renew Europe, Francuska)

Gilles LEBRETON (ID, Francuska)

Philippe LAMBERTS (Greens/EFA, Belgija)

Johan VAN OVERTVELDT (ECR, Belgija)

Manon AUBRY (GUE/NGL, Francuska)