Parlament želi potrošačima u Uniji osigurati „pravo na popravak”  

Priopćenje za tisak 
 
 

Podijeli ovu stranicu: 

  • Poticanje potrošača na održive odabire i promicanje kulture ponovne upotrebe 
  • Poboljšanje mogućnosti popravka i produljenje vijeka trajanja proizvoda  
  • Univerzalni punjač radi smanjenja količine elektroničkog otpada  
  • Potrebne su sustavne promjene, od proizvodnje i javne nabave do oglašavanja i gospodarenja otpadom 
Parlament želi uvesti kulturu popravljanja i ponovne upotrebe i osvijestiti potrošače o njihovu utjecaju na okoliš ©AdobeStock/Paolese  

Parlament želi povećati održivost promicanjem ponovne upotrebe i popravaka te suzbijanjem namjernog skraćivanja vijeka trajanja proizvoda.

Rezolucija o održivijem jedinstvenom tržištu usvojena je s 395 glasova za, 94 protiv i 207 suzdržanih.


Zastupnici u Europskom parlamentu pozivaju Komisiju da potrošačima osigura „pravo na popravak” tako što će popravke učiniti sustavnima, isplativima i privlačnima, bilo produljenjem jamstava, osiguravanjem rezervnih dijelova ili poboljšanjem dostupnosti informacija o održavanju i popravcima.


Ustraju i na povećanju potpore za tržišta rabljene robe, traže mjere za suzbijanje skraćivanja vijeka trajanja proizvoda pri njihovoj konstrukciji i pozdravljaju održivu proizvodnju. Zastupnici su ponovili zahtjev za uvođenje univerzalnog punjača kako bi se smanjila količina elektroničkog otpada i zatražili označavanje proizvoda u skladu s njihovom trajnošću (npr. mjeračem upotrebe i jasnim informacijama o očekivanom vijeku trajanja proizvoda).

Uklanjanje prepreka za popravak, preprodaju i ponovnu upotrebu

Kako bi potaknuli održive poslovne odluke i potrošačke odabire, zastupnici su zatražili da javna nabava bude održivija, a marketing i oglašavanje odgovorniji. Na primjer, ako se u oglasima reklamira da postoje značajke prihvatljive za okoliš, one bi se trebale temeljiti na zajedničkim kriterijima, kao što je slučaj pri ishođenju dozvola za oznake o ekološkoj prihvatljivosti. U rezoluciji se traži i proširenje uloge znaka EU-a o ekološkoj prihvatljivosti kako bi ga industrija više upotrebljavala te bolje informiranje potrošača o njemu.


K tome, u usvojenom tekstu predložena su nova pravila za gospodarenje otpadom i uklanjanje pravnih prepreka za popravak, preprodaju i ponovnu upotrebu. Od toga će koristi imati i tržište sekundarnih sirovina.


„Došlo je vrijeme da se ciljevi zelenog plana iskoriste kao temelj jedinstvenog tržišta koje promiče proizvode i usluge koji su dizajnirani da traju. Kako bismo to postigli, potreban nam je sveobuhvatan skup pravila kojima se olakšavaju jasne i jednostavne odluke umjesto tehničkih izmjena koje nisu politički hrabre i koje zbunjuju potrošače i poduzeća. Usvajanjem ovog izvješća Europski parlament poslao je jasnu poruku: Usklađeno obvezno označivanje kojim se označava trajnost i rješavanje problema preuranjenog zastarijevanja na razini EU-a, korak su u pravom smjeru.”, izjavio je izvjestitelj David Cormand (Zeleni/EFA, Francuska).


Dodatne informacije


Prema istraživanju Eurobarometra, 77 % građana Unije radije bi popravljalo svoje proizvode nego kupovalo nove, a 79 % njih smatra da bi proizvođače trebalo zakonski obvezati da pojednostavne popravak digitalnih uređaja ili zamjenu njihovih dijelova.