Mađarska se više ne može smatrati potpunom demokracijom, upozoravaju zastupnici 

Priopćenje za tisak 
 
 

Podijeli ovu stranicu: 

  • Situacija se pogoršala tako da je Mađarska postala „izborna autokracija” 
  • Nedjelovanje EU-a potaknulo je nazadovanje; sredstva za oporavak trebala bi se uskratiti sve dok zemlja ne postupi u skladu s preporukama EU-a i sudskim odlukama 
  • Nedostatak napretka u postupku iz članka 7. značilo bi da Vijeće krši načela vladavine prava 
Izvješće Parlamenta pokazuje kako je namjerno nastojanje mađarske vlade dovelo do „izborne autokracije” " ©Attila KISBENEDEK/AFP  

Parlament osuđuje „namjerne i sustavne napore mađarske vlade” da ugrozi europske vrijednosti i zahtijeva rezultate u postupku iz članka 7.

Nedostatak odlučnog djelovanja EU-a pridonio je nastanku „hibridnog režima izborne autokracije”, tj. ustavnog sustava u kojem se odvijaju izbori, ali nema poštovanja demokratskih normi i standarda, smatraju zastupnici u Europskom parlamentu.


Izvješće usvojeno u četvrtak, sa 433 glasova za, 123 protiv i 28 suzdržanih, temelji se na izvješću kojim je Parlament 2018. pokrenuo postupak iz članka 7. kako bi pružio pregled razvoja događaja u 12 problematičnih područja. Time se pokazuje kako su se vrijednosti sadržane u članku 2. Ugovora o EU-u, uključujući demokraciju i temeljna prava u zemlji, od 2018. dodatno pogoršale „namjernim i sustavnim nastojanjima mađarske vlade”, a pogoršavaju se i zbog nedjelovanja EU-a.


Institucije EU-a moraju djelovati i odgovarati


Parlament žali zbog nemogućnosti Vijeća da ostvari značajan napredak u borbi protiv nazadovanja demokracije. Zastupnici naglašavaju da se člankom 7. stavkom 1. ne zahtijeva jednoglasnost među državama članicama kako bi se utvrdio jasan rizik od ozbiljnog kršenja vrijednosti EU-a, kao ni da bi se izdale konkretne preporuke i rokovi. Tvrde da bi Vijeće svakim daljnjim odgađanjem djelovanja u skladu s pravilima iz članka 7. za zaštitu vrijednosti EU-a u Mađarskoj i samo kršilo načela vladavine prava.


Zastupnici pozivaju Komisiju da u potpunosti iskoristi sve alate koji su joj na raspolaganju, a posebno Uredbu o proračunskoj uvjetovanosti. Budući da su vrijednosti EU-a posebno ugrožene ruskim ratom protiv Ukrajine i ruskim djelovanjem protiv EU-a, zastupnici također pozivaju Komisiju da se:

- Suzdrži od odobravanja mađarskog plana oporavka i otpornosti sve dok Budimpešta u potpunosti ne postupi u skladu sa svim relevantnim preporukama europskog semestra i dok ne provede sve relevantne presude Suda EU-a i Europskog suda za ljudska prava;

- Isključi iz financiranja kohezijske programe koji doprinose zloupotrebi sredstava EU-a ili kršenju vladavine prava; te da

- Postroži primjenu Uredbe o zajedničkim odredbama i Financijske uredbe kako bi se riješio problem politički motivirane zlouporabe EU sredstava.


Neovisnost pravosuđa, korupcija i ljudske slobode i dalje su ključni razlozi za zabrinutost EP-a


Četiri godine nakon izvješća kojim je aktiviran postupak iz članka 7., zastupnici su i dalje zabrinuti zbog nekoliko političkih područja povezanih s demokracijom i temeljnim pravima u Mađarskoj. Među ostalim, riječ je o funkcioniranju ustavnog i izbornog sustava, neovisnosti pravosuđa, korupciji i sukobu interesa te slobodi izražavanja, što uključuje i medijski pluralizam. Problematične su i akademske slobode, sloboda vjeroispovijesti, udruživanja, prava na jednako postupanje, uključujući prava LGBTIQ osoba, manjina, kao i prava migranata, tražitelja azila i izbjeglica.


Izjava:

Gwendoline Delbos-Corfield (Zeleni/EFA, Francuska), parlamentarna izvjestiteljica za situaciju u Mađarskoj, izjavila je: “ Zaključci ovog izvješća jasni su i neosporni: Mađarska nije demokracija. Bilo je ključno da Parlament zauzme ovo stajalište, s obzirom na alarmantnu brzinu nazadovanja vladavine prava u Mađarskoj. Dosad nezabilježena većina zastupnika podupire ovu ocjenu te ukazuje na Fideszovu autokratsku strategiju. To bi trebao biti poziv na uzbunu Vijeću i Komisiji.”