Zastupnici odobrili poboljšana pravila EU-a o sigurnosti proizvoda  

Priopćenje za tisak 
 
 

Podijeli ovu stranicu: 

  • Nova pravila kao odgovor na sigurnosne rizike povezane s novim tehnologijama i rastom prodaje na internetu  
  • Ranjive skupine potrošača, poput djece i osoba s invaliditetom, bit će bolje zaštićene 
  • Brzo uklanjanje opasnih proizvoda i učinkovitiji opozivi proizvoda 
  • Godišnji trošak nesreća povezanih s nesigurnim proizvodima koje su se mogle spriječiti procijenjen na 11,5 milijardi eura 
Nova pravila kako bi se osigurala sigurnost proizvoda u EU-u © Marco / Adobe Stock  

Revidiranim pravilima osigurava se da proizvodi u EU-u, kupljeni na internetu ili u trgovinama, ispunjavaju najviše sigurnosne zahtjeve.

Zastupnici su u četvrtak podržali izmijenjena pravila o sigurnosti proizvoda za neprehrambene potrošačke proizvode s 569 glasova za, 13 protiv i bez suzdržanih glasova. Novom uredbom postojeća se Direktiva o općoj sigurnosti proizvoda usklađuje s najnovijim dostignućima u području digitalizacije i porastom kupnje na internetu.

Poboljšane procjene sigurnosti

Kako bi se osiguralo da su svi proizvodi na tržištu sigurni za potrošače, Uredba o općoj sigurnosti proizvoda uključuje mjere kojima se jamči da se tijekom procjena sigurnosti uzimaju u obzir rizici za najranjivije skupine potrošača (npr. djeca), rodni aspekti i kibersigurnosni rizici.


Nadzor tržišta i internetske trgovine

Novom uredbom povećavaju se obveze gospodarskih subjekata (poput proizvođača, uvoznika, distributera) i ovlasti tijela za nadzor tržišta te se uvode jasne obveze za pružatelje internetskih tržišta. Kako bi se smanjili rizici, internetska tržišta surađivat će s tijelima za nadzor tržišta, a potonji mogu zatražiti od internetskih tržišta da uklone ili onemoguće pristup opasnim proizvodima bez nepotrebnog odgađanja, a svakako u roku od dva radna dana.

Proizvodi koji se uvoze u Europsku uniju mogu se staviti na tržište samo ako postoji gospodarski subjekt s poslovnim nastanom u Uniji koji je odgovoran za njihovu sigurnost.


Učinkoviti postupci opoziva proizvoda

Izmijenjenim pravilima poboljšava se postupak opoziva proizvoda. Trenutačna stopa vraćanja proizvoda je niska. Naime, procjenjuje se da svaki treći europski potrošač nastavlja koristiti povučeni proizvod.

U slučaju opoziva proizvoda, potrošači trebaju biti izravno obaviješteni o tome te im se treba ponuditi popravak proizvoda, zamjena novim proizvodom ili povrat novca. Potrošači će također imati pravo podnijeti pritužbu ili pokrenuti kolektivnu tužbu. Informacije o sigurnosti proizvoda i pravnom lijeku moraju biti dostupne na jasnom i razumljivom jeziku. Sustav brzog uzbunjivanja o opasnim proizvodima (portal Safety Gate) modernizirat će se na način da dopusti učinkovitije otkrivanje nesigurnih proizvoda i da bude dostupniji osobama s invaliditetom.


Izjava

Izvjestiteljica Dita Charanzová (Renew, Češka)izjavila je: „Zahvaljujući ovom zakonu štitimo naše najranjivije potrošače, posebno djecu. U 2020. godini 50 % opasnih proizvoda došlo je iz Kine. Ovim zakonom napravili smo ključan korak protiv onih koji ne prodaju sigurne proizvode u Europi.

Svaki proizvod koji se prodaje mora imati nekoga tko preuzima odgovornost za njega unutar EU-a. Proizvodi koji nisu sigurni bit će uklonjeni s web-stranica za dva dana. Potrošači će biti obaviješteni izravno putem e-pošte ako su kupili nesiguran proizvod. Osim toga, imat će pravo na popravak, zamjenu ili povrat novca ako se proizvod povuče. Nakon što ovaj zakon stupi na snagu, u Europi će biti manje opasnih proizvoda.“



Sljedeći koraci


Vijeće treba službeno prihvatiti tekst koji će se zatim objaviti u Službenom listu Europske unije kako bi stupio na snagu. Uredba će se početi primjenjivati 18 mjeseci nakon stupanja na snagu.


Kontekst


Godine 2021. 73 % potrošača kupilo je proizvode na internetu (za usporedbu, 2014. taj udio iznosio je 50 %), a 2020. godine 21 % naručilo je proizvode izvan Europske unije (2014. taj udio iznosio je 8 %). Prema godišnjem izvješću portala Safety Gate za 2020., 26 % upozorenja o opasnim proizvodima odnosilo se na proizvode koji se prodaju na internetu, a 62 % na proizvode iz zemalja izvan Europske unije i Europskog gospodarskog prostora.

Procjenjuje se da će zahvaljujući novim pravilima europski potrošači uštedjeti oko milijardu eura tijekom prve godine i oko 5,5 milijardi eura tijekom sljedećeg desetljeća. Smanjenjem broja nesigurnih proizvoda na tržištu, nove mjere trebale bi europskim potrošačima smanjiti i trošak nastao zbog nesreća povezanih s proizvodima koje su se mogle spriječiti (oko 11,5 milijardi eura godišnje), kao i troškove liječenja (oko 6,7 milijardi eura godišnje).