Nova pravila EU-a za zaštitu kritičara od pravosudnog zastrašivanja
- Zaštita od zlonamjernih prekograničnih tužbi na razini EU-a
- Neosnovani predmeti rano se odbacuju, a tuženici su financijski zaštićeni
- Ograničavanje mogućnosti biranja najpovoljnijeg suda i poboljšanje pristupa informacijama za žrtve
Zastupnici su u utorak potvrdili da su odlučni u svojoj namjeri da zaštite novinare, aktiviste i akademike te njihove organizacije od zlonamjernih tužbi čiji je cilj ušutkati ih.
Europski parlament odobrio je s 546 glasova za, 47 protiv i 31 suzdržanim novu direktivu, o kojoj je postigao dogovor s Vijećem 30. studenoga 2023., kako bi osigurao da pojedinci i organizacije koji rade na pitanjima od javnog interesa kao što su temeljna prava, optužbe za korupciju, zaštita demokracije ili borba protiv dezinformacija imaju pravo na zaštitu EU-a od neosnovanih i zlonamjernih tužbi. Zaštita će se primjenjivati na sve prekogranične slučajeve, osim ako se i tuženik i tužitelj nalaze u istoj državi članici kao i sud ili ako se slučaj odnosi samo na jednu državu članicu.
Odvraćajuće zaštitne mjere
Zastupnici su osigurali snažniju zaštitu za žrtve uvođenjem dviju zaštitnih mjera. Riječ je o ranom odbacivanju predmeta ako je neosnovan te mogućnosti da se od tužitelja zatraži da plati procijenjene troškove postupka, uključujući pravno zastupanje tuženika, i naknadu štete. Ako tuženik zatraži rano odbacivanje predmeta, na tužitelju je da dokaže da postoje razlozi za nastavak postupka. Tužiteljima, koji su često političari, korporacije ili interesne skupine, sud može izreći i druge kazne kao što je plaćanje odštete.
Pravni lijekovi za slučajeve izvan EU-a i pristup informacijama
Kako bi se izbjeglo biranje najpovoljnijeg suda, odnosno toga da tužitelj odabere sud u kojem ima najveće izglede za uspjeh, novom se direktivom osigurava da se ne priznaju presude trećih zemalja u neosnovanim ili zlonamjernim postupcima protiv pojedinaca ili institucija iz EU-a.
Vlade EU-a osigurat će i da potencijalne žrtve zlonamjernih tužbi mogu na jednom mjestu pristupiti informacijama o postupovnim jamstvima i pravnim lijekovima, uključujući pravnu pomoć te financijsku i psihološku potporu. Države članice morat će osigurati pružanje pravne pomoći u prekograničnim građanskim postupcima. Također bi trebale objaviti i sve pravomoćne presude u strateškim tužbama protiv javnog sudjelovanja (SLAPP-ovima) i prikupljati detaljne podatke o njima.
Izjava
Nakon glasanja na plenarnoj sjednici Tiemo Wölken (S&D, Njemačka) izjavio je: „Strateške tužbe protiv javnog sudjelovanja prijetnja su vladavini prava i ozbiljno ugrožavaju temeljna prava na slobodu izražavanja, informiranja i udruživanja. Riječ je o obliku pravnog uznemiravanja i zlouporabe pravosudnog sustava, kojim se moćni pojedinci i organizacije sve više koriste kako bi izbjegli javni nadzor. Naši sudovi ne smiju se zloupotrebljavati za osobnu korist. Tom će se direktivom pomoći u borbi protiv strateških tužbi protiv javnog sudjelovanja, sprečavanju ljudi da se koriste sudovima kako bi zastrašili i odvratili novinare i aktiviste od objavljivanja informacija i nametanja neke vrste autocenzure.”
Sljedeći koraci
Direktiva će stupiti na snagu 20 dana nakon objave u Službenom listu Europske unije. Države članice moraju prenijeti direktivu u nacionalno zakonodavstvo u roku od dvije godine.
Kontekst
S obzirom na sve veći broj strateških tužbi protiv javnog sudjelovanja u EU-u, zastupnici u Europskom parlamentu su u rezoluciji iz 2021. predložili mjere za zaštitu novinara, medijskih kuća i aktivista od pravnog uznemiravanja.
Pri donošenju te direktive zastupnici su slijedili prijedloge građana iz zaključaka Konferencije o budućnosti Europe o suzbijanju dezinformacija i propagande (prijedlog 23. mjera 5.), razvoju učinkovitije i ujedinjenije politike protiv autokratskih i hibridnih režima i razvoju partnerstava s organizacijama civilnog društva (prijedlog 24. mjera 8.), uvođenju zakonodavstva kojim se suzbijaju prijetnje neovisnosti medija (prijedlog 27. mjera 1.) i strogoj provedbi pravila EU-a o tržišnom natjecanju u medijskom sektoru (prijedlog 27. mjera 2.).
Press konferencija s izvjestiteljem održat će se u utorka 27. veljače u 15.00.
Kontakt:
-
Martina VASS
Press Officer -
Snježana KOBEŠĆAK SMODIŠ
Press Officer