Parlament poziva EU da Ukrajini pruži sve što joj je potrebno da porazi Rusiju 

Priopćenje za tisak 
 
 

Podijeli ovu stranicu: 

  • Ne bi smjelo biti ograničenja vojne pomoći EU-a Ukrajini 
  • Saveznici EU-a i NATO-a trebali bi vojno podupirati Ukrajinu s najmanje 0,25 % svojeg BDP-a godišnje 
  • Zastupnički dom SAD-a mora bez odgode usvojiti blokirani paket vojne pomoći Ukrajini 
Ukrajina mora pobijediti u ovom ratu, smatraju zastupnici © European Union, 2024 - EP  

EU mora podržati Ukrajinu u svemu što je potrebno kako bi Kijev pobijedio u ratu protiv Rusije, rekli su zastupnici u rezoluciji usvojenoj u četvrtak.

U tekstu, usvojenom s 451 glasom za, 46 protiv i 49 suzdržanih, zastupnici su razmotrili stanje, dvije godine otkako je započela potpuna ruska invazija na Ukrajinu 24. veljače 2022. Naglašavajući kako je rat iz temelja promijenio geopolitičku situaciju u Europi i šire, ističu da je glavni cilj da Ukrajina pobijedi u ratu, upozoravajući na ozbiljne posljedice ako se to ne dogodi. Zastupnici kažu da drugi autoritarni režimi promatraju kako se to razvija kako bi procijenili vlastiti manevarski prostor za agresivnu vanjsku politiku.

Da bi Kijev pobijedio, ne bi trebalo postojati „samonametnuto ograničenje vojne pomoći Ukrajini”, pri čemu Parlament ponovno potvrđuje potrebu da se toj zemlji pruži sve što je potrebno za vraćanje potpune kontrole nad njezinim međunarodno priznatim teritorijem.

Opskrba Ukrajine streljivom, projektilima i sustavima protuzračne obrane

Zastupnici navode da još uvijek postoje velike razlike u razini vojne potpore koju države članice EU-a pružaju Ukrajini i pozivaju na nužna ulaganja u europsku obrambenu industrijsku bazu. To je od presudne važnosti kako bi se zadovoljile ukrajinske potrebe i popunile potrošene zalihe u EU-u. Zastupnici u Europskom parlamentu pritom navode sofisticirane sustave protuzračne obrane, projektile dugog dometa kao što su TAURUS, Storm Shadow/SCALP, različite vrste topništva i streljiva (posebno (155 mm) te bespilotne letjelice i oružje za njihovo suzbijanje, što je posebno važno za Ukrajinu.

Svi saveznici EU-a i NATO-a trebali bi vojno podupirati Ukrajinu s najmanje 0,25 % svojeg BDP-a godišnje, smataju zastupnici, koji također pozivaju zemlje EU-a da odmah stupe u dijalog s obrambenim tvrtkama, kako bi se osigurala povećana proizvodnja i isporuka streljiva, granata i projektila Ukrajini, što bi trebalo biti prioritet nad narudžbama iz drugih trećih zemalja. Osim toga, pozivaju Zastupnički dom SAD-a da bez daljnjeg odgađanja usvoji paket vojne pomoći Ukrajini koji je dugo u zastoju.

Ruska imovina mora biti zaplijenjena

U rezoluciji se naglašava da je hitno potrebno uspostaviti čvrst pravni režim kako bi se omogućilo oduzimanje i korištenje imovine u državnom vlasništvu Rusije koju je EU zamrznuo za obnovu Ukrajine i naknadu štete žrtvama rata. Rusija mora biti obvezna platiti odštetu koju je dužna kako bi osigurala da znatno doprinese obnovi Ukrajine.

Zastupnici također pozivaju EU da zadrži i proširi svoju politiku sankcija protiv Moskve i ruske saveznice Bjelorusije. To uključuje zabranu uvoza ruskog urana i metalurških proizvoda u EU, prekid nuklearne suradnje s Rusijom i uvođenje potpunog embarga na uvoz ruskih poljoprivrednih i ribarskih proizvoda te fosilnih goriva i ukapljenog prirodnog plina koji se prevoze morem cjevovodima.

Parlament također osuđuje sve one zemlje, poduzeća, udruge i pojedince koji pomažu Moskvi da zaobiđe restriktivne mjere EU-a, navodeći da bi te disruptivne prakse trebalo kriminalizirati na razini EU-a.