Nakon europskih izbora  

Ažurirano: 
 
Stvoreno:   
 

Podijeli ovu stranicu: 

Poslije izbora, nadležni uredi država članica uputili su Europskom parlamentu imena izabranih članova Europskog parlamenta nakon što su provjerili da novoizabrani članovi nisu na položajima ili ne vrše dužnosti koje nisu prihvatljive za zastupnika u Europskom parlamentu.

  • Mandati novoizabranih zastupnika provjeravaju se kako bi se utvrdilo da zastupnik ne obnaša dužnost nespojivu s onom zastupnika u Europskom parlamentu (članak 3. Poslovnika Europskog parlamenta). Nespojiva dužnost uključuje članstvo u vladi ili parlamentu države članice EU-a, Europskoj komisiji, Sudu, Upravnom odboru Europske središnje banke, Revizorskom sudu ili Europskoj investicijskoj banci. Dužnosnici koji trenutačno rade u institucijama EU-a ili tijelima osnovanim ugovorima EU-a za upravljanje sredstvima EU-a također ne smiju biti zastupnici u EP-u.

    Nakon objave službenih rezultata izbora države članice objavljuju imena onih kandidata koji su osvojili zastupničko mjesto u EP-u, a predsjednik od nadležnih tijela država članica traži da poduzmu nužne mjere kojima bi se izbjeglo obnašanje nespojivih dužnosti.

    Svaki zastupnik o čijem je izboru Parlament obaviješten prije početka mandata u Parlamentu pisanim putem izjavljuje da ne obnaša dužnost nespojivu s onom zastupnika u EP-u. Ta se izjava podnosi najkasnije šest dana prije konstituirajuće sjednice Parlamenta.

    Odbor Parlamenta za pravna pitanja na temelju informacija država članica provjerava valjanost mandata novih zastupnika te donosi odluku. Odluka se zatim prosljeđuje predsjedniku koji je objavljuje na sljedećoj dnevnoj sjednici. Osim valjanosti mandata, Parlament provjerava i sve sporove prema odredbama Akta od 20. rujna 1976., osim onih koji se temelje na nacionalnim izbornim zakonima.

    Ako je ustanovljeno da zastupnik obnaša nespojive dužnosti, Parlament „utvrđuje slobodno zastupničko mjesto”.

    Poveznica je kopirana
  • Nakon izbora zastupnici formiraju klubove i to može trajati do prve plenarne sjednice. Klubovi okupljaju zastupnike iz različitih država članica na temelju njihovih političkih opredjeljenja, a mogu se osnovati i kasnije tijekom mandata Parlamenta. Za službeno osnivanje kluba zastupnika potrebno je najmanje 23 zastupnika iz najmanje jedne četvrtine država članica (tj. najmanje njih sedam). (članak 33. Poslovnika Europskog Parlamenta)

    Poveznica je kopirana
  • Konstituirajuća plenarna sjednica 16. i 19. srpnja 2024.

    Novi parlamentarni saziv službeno je započeo u utorak 16. srpnja 2024. Tog dana, do petka 19. srpnja, novoizabrani zastupnici u Europskom parlamentu zasijedali su u sjedištu Parlamenta u Strasbourgu kako bi izabrali svoju predsjedicu te svojih 14 potpredsjednika i petero kvestora, kako je utvrđeno u člancima 16., 17. i 18. Poslovnika EP-a.


    Europski parlament bira predsjednika iz redova svojih članova na mandat od dvije i pol godine koji se može obnoviti. Roberta Metsola (EPP, MT), predsjednica EP-a od siječnja 2022., ponovno je izabrana do 2027. s 562 glasa u prvom krugu glasanja.

    Pročitajte više o izboru predsjednika, potpredsjednika i kvestora EP-a u ovom brifingu Službe Parlamenta za istraživanja.


    Zastupnici su također potvrdili brojčani sastav stalnih odbora i pododbora Parlamenta, kao i parlamentarnih izaslanstava. Odluka o tome koji zastupnici u Europskom parlamentu zasjedaju u svakom odboru, koju donose klubovi zastupnika i nezavisni zastupnici (članci 212. i 216. Poslovnika), objavljena je na plenarnoj sjednici.



    Poveznica je kopirana
  • Parlament je 18. srpnja podržao Ursulu von der Leyen za drugi mandat na mjestu predsjednice Europske komisije, s 401 glasom na tajnom glasanju. Uoči glasovanja Ursula von der Leyen predstavila je svoje političke prioritete za sljedećih pet godina tijekom rasprave sa zastupnicima u Europskom parlamentu.


    Člankom 14. Ugovora o Europskoj uniji predviđa se da Europski parlament „izabire predsjednika Komisije”. U praksi, na temelju članka 128. Poslovnika, kandidat kojeg je predložilo Europsko vijeće predstavlja svoje političke smjernice Parlamentu, nakon čega slijedi rasprava.

    Poveznica je kopirana
  • Odbori i pododbori Parlamenta održali su 23. srpnja u Bruxellesu svoje prve sjednice na kojima su izabrali svoja predsjedništva (koja uključuju predsjednika i do četiri potpredsjednika).

    Predsjednici i potpredsjednici odbora i pododbora biraju se među zastupnicima koji zasjedaju u svakom od njih. Popis svih zastupnika u odborima i pododborima Parlamenta objavljen je na plenarnoj sjednici 19. srpnja.

    U skladu s člankom 219. Poslovnika Parlamenta raznolikost Parlamenta mora se odražavati u sastavu predsjedništva svakog odbora.

    Poveznica je kopirana
  • Kako je utvrđeno člankom 129. Poslovnika , Vijeće zajedno s izabranim predsjednikom Komisije imenuje kandidate za povjerenike. Novoizabrana predsjednicq Komisije svakom kandidatu za povjerenika dodjeljuje odgovornost za određeno područje politike (portfelj) u skladu s političkim smjernicama koje je navela. Nadležni odbori EP-a ocjenjuju svakog kandidata za povjerenike prije glasanja na plenarnoj sjednici o imenovanju Kolegija u cjelini.

    Provjera izjava o financijskim interesima u Odboru za pravna pitanja

    Odbor za pravna pitanja provodi cjelovito ispitivanje izjave o financijskim interesima kandidata za povjerenike prije saslušanja u odboru kako bi ocijenio točnost i potpunost sadržaja te moguće sukobe interesa.

    Ako Odbor za pravna pitanja ima bilo kakvih dvojbi, može zatražiti dodatne informacije ili pozvati kandidata za povjerenika na raspravu. Također može izdati preporuke o tome kako riješiti sukob interesa.

    Prije održavanja saslušanja radi potvrde s relevantnim odborima, Odbor za pravna pitanja mora pisanim putem potvrditi da ne postoji sukob interesa. Ako se ne pronađe rješenje za određeni sukob interesa, Odbor za pravna pitanja zaključit će da kandidat za povjerenika ne može obavljati svoju funkciju.


    Pisani postupak: pitanja zastupnika u Europskom parlamentu

    Kandidat za povjerenika mora dati pisane odgovore na više pitanja, uključujući i ona od zastupnika u Europskom parlamentu u odborima nadležnima za portfelj u koji je imenovan. Prva skupina pitanja odnosi se na njihove opće kompetencije, predanost Europi i osobnu neovisnost, upravljanje resorom i planiranu suradnju s Parlamentom. Stručni odbor priprema niz konkretnih pitanja o portfelju.

    Životopisi svih kandidata za povjerenike i njihov odgovor na pisana pitanja bit će objavljeni na internetskoj stranici EP-a prije saslušanja.


    Saslušanje u mjerodavnim odborima

    Kandidat za povjerenika poziva se na trosatno saslušanje koje se prenosi uživo pred odborima EP-a nadležnima za njihov resor. Kandidat drži uvodni govor u trajanju od najviše 15 minuta, a zatim odgovara na pitanja zastupnika u Europskom parlamentu.

    Iznimno, saslušanje radi potvrde može se održati u drugom formatu ako su nadležnosti kandidata za povjerenika u nadležnosti dvaju ili više odbora, pri čemu nijedan od njih ne prevladava. Ti će odbori potom, na temelju preporuke Konferencije predsjednika odbora, zajedno saslušati kandidata za povjerenika u trajanju do četiri sata.

    Saslušanja su javna i prenose se na internetu.

    Ocjenjivanje nakon saslušanja u odboru

    Predsjednici i koordinatori nadležnih odbora moraju dovršiti ocjenjivanje kandidata za povjerenika u roku od 24 sata nakon saslušanja te bi se u tu svrhu trebali sastati iza zatvorenih vrata. Odbor(i) zadužen(i) za saslušanje također mogu od kandidata za povjerenika zatražiti više informacija u pisanom obliku ili organizirati kraće dodatno saslušanje.

    Koordinatori klubova zastupnika pripremaju evaluacijsko pismo za svakog kandidata u kojem se navodi je li kandidat kvalificiran:

    • biti „član Kolegija” (Europska komisija) i
    • za obavljanje dodijeljenih dužnosti.

    To se pismo zatim šalje Konferenciji predsjednika odbora na razmatranje u roku od 24 sata nakon završetka evaluacije.


    Završetak postupka saslušanja

     Nakon razmjene gledišta i ako ne odluči zatražiti dodatne informacije, Konferencija predsjednika proglašava saslušanja zaključenima. Tek se u tom trenutku mogu objaviti evaluacijski dopisi i iznijeti primjedbe na evaluaciju.

    Predstavljanje Kolegija i glasanje na plenarnoj sjednici

    Uzimajući u obzir rezultate saslušanja i savjetovanja s klubovima zastupnika Parlamenta, novoizabrana predsjednica Komisije predstavlja cijeli Kolegij kandidata za povjerenike i njihov program na sjednici Parlamenta.

    Nakon rasprave zastupnici većinom danih glasova odlučuju hoće li prihvatiti novi Kolegij povjerenika na mandat od pet godina. Glasanje se može odgoditi do sljedeće plenarne sjednice.

    Postupak potvrde Kolegija povjerenika u Parlamentu detaljno se opisuje u Prilogu VII Poslovnika.

    Poveznica je kopirana
  • Nisu svi pregovori između suzakonodavaca EU-a (Parlament i Vijeće) o prijedlozima koje je podnijela Europska komisija završeni do kraja ovog saziva Parlamenta. Razloga za to može biti nekoliko, npr. nije se mogao postići dogovor na međuinstitucijskim pregovorima ili vlade država članica ne mogu dogovoriti zajedničko stajalište.

    Konkretni primjeri zakonodavnih akata :

    – zakonodavni predmeti koje je Parlament donio na plenarnoj sjednici prije izbora, bilo u prvom ili drugom čitanju ili u okviru postupka savjetovanja ostaju pravno valjani za sljedeći saziv Primjeri obuhvaćaju borbu protiv kasnih plaćanja, reviziju platnih usluga, otpad od hrane i tekstila, zagađivači voda, nove genomske tehnike, sigurnost igračaka, vozačke dozvole, jedinstveno europsko nebo, lijekovi i obnova carinskog zakonika

    – na zakonodavnim predmetima o kojima se nije glasalo prije izbora prestalo se raditi (u odborima ili u trijalogu ako još nije postignut dogovor). Međutim, novi saziv Parlamenta može donijeti odluku da će nastaviti rad na njima. Primjeri uključuju borbu protiv korupcije, zaštitu malih ulagatelja, digitalni euro, odgovornost u području umjetne inteligencije, borba protiv seksualne zlouporabe djece, državljane trećih zemalja s dugotrajnim boravkom, paket za borbu protiv krijumčarenja, prijevoz životinja i dobrobit mačaka i pasa


    Na početku novog saziva konferencija predsjednika Parlamenta (predsjednik Europskog parlamenta i predsjednici klubova zastupnika) odlučit će, na temelju informacija primljenih od parlamentarnih odbora, hoće li nastaviti raditi na „nedovršenim poslovima” (pravilo 250. Poslovnika Europskog parlamenta).

    Kad Konferencija predsjednika donese odluku (vjerojatno u listopadu 2024.), objavit će se na plenarnoj sjednici (moguće također u listopadu 2024.).

    Ako konferencija predsjednika i zastupnici odluče nastaviti s radom na tim poslovima, novoizabrani Parlament će nastaviti sa sljedećom fazom mjerodavnog postupka odlučivanja.

    Ako je potrebno, imenovat će se novi izvjestitelj.

    Uobičajeno je da konferencija predsjednika odluči nastaviti sve nedovršene zakonodavne poslove. Moguće su i iznimke, primjerice u slučaju da je predmet zastario ili se očekuje novi prijedlog Komisije ili novo savjetovanje s Vijećem.


    Zakonodavni predmeti za deseti saziv Parlamenta, (popis ne obuhvaća obavezno sve predmete).

    Poveznica je kopirana