Háttér 
 

EU-csúcs és az ukrán, a moldáv és a grúz csatlakozási kérelmek jövője 

A képviselők kifejtik a június 23-24-i EU-csúccsal kapcsolatos elvárásaikat, és várhatóan támogatják az ukrán és moldáv tagjelölti státuszt, Grúziát pedig további erőfeszítésekre buzdítják.

A június 23-24-i csúcstalálkozó az Ukrajna elleni háborúval, az Európa jövőjéről rendezett konferencia eredményeivel és gazdasági kérdésekkel foglalkozik majd. Az uniós állam- és kormányfők június 23-án a nyugat-balkáni országok vezetőivel is találkoznak és megvitatják a régió csatlakozási kilátásait.

Az Európa jövőjéről rendezett konferenciáról szóló napirendi pontra vonatkozóan a Parlament június 9-én állásfoglalást fogadott el, amelyben felkéri az Európai Tanácsot, hogy egy konvent összehívásával indítsa el az uniós szerződések felülvizsgálatát. Az Unió így megmutathatja, hogy minél előbb válaszolni kíván az állampolgárok  intézményi reformokra irányuló javaslatára.

Az Európai Tanácsban lezajló vita után a képviselők a Tanács és a Bizottság plenáris ülésen megjelenő képviselőjével Ukrajna, Moldova és Grúzia tagjelölti státuszáról vitáznak. A parlamenti Elnökök Értekezlete (Roberta Metsola elnök és a képviselőcsoportok vezetői) egy június 9-i nyilatkozatban sürgette az uniós állam- és kormányfőket, hogy „az Európai Unióról szóló Szerződés 49. cikke értelmében és egy teljesítmény-alapú folyamat elindításaként adják meg a tagjelölti státuszt Ukrajnának és a Moldáv Köztársaságnak, és dolgozzanak e státusz megadásán Grúzia számára is, beteljesítve ezzel a grúz nép jogos vágyait.”

Ukrajna, Moldova és Grúzia tagjelölti státuszáról csütörtökön szavaz a Ház.