Plenáris vita: hatékonyabb fellépés kell a hozzáadottértékadó-csalás ellen

A hozzáadottérték-adó (héa) jelenlegi uniós szintű szabályozása 1993. óta érvényben van, és már nem felel meg az egyre növekvő cégek és az e-kereskedelem követelményeinek, valamint nem elég hatékony a csalásokkal szemben. A Bizottság dolgozik a szabályozás reformján, amelyet a Parlament is véleményez. Az EP-képviselők a csütörtöki plenáris ülésen fogadták el javaslatukat.

A jelenleg hatályos, átmenetinek szánt hozzáadottértékadó-rendszer nem felel meg az egyre több és nagyobb, határokon átnyúló tevékenységet folytató vállalkozások követelményeinek. A belföldi és a határokon átnyúló tranzakciók kezelése eltérő az egyes tagállamokban, az egységes piacon belül pedig héamentesen vásárolhatók az áruk és szolgáltatások, amely tered ad a csalásoknak.


A héacsalás legelterjedtebb formája az úgynevezett körhintacsalás, amikor a termékeket több, különböző tagállamokban tevékenykedő cég körbeadja egymásnak, kihasználva, hogy az árucikkek Unión belüli értékesítését nem terheli adó. A Bizottság többek között ezen is változtatna a héarendszer reformjával.


A Parlament álláspontja


Az EP-képviselők szerdán vitáztak, csütörtökön pedig szavaztak Werner Langen (német, néppárti) témafelelős jelentéséről. Ebben többek között úgy vélik, hogy a végleges héarendszernek az áruk és szolgáltatások rendeltetési országban való megadóztatásának elvén kell alapulnia, valamint hangsúlyozzák, hogy a csalás leküzdésének legjobb és leghatékonyabb módja a lehető legalacsonyabb adómértékű, egyszerű héarendszer bevezetése.


„Két fő célunk van. Az egyik, hogy kialakítsunk egy végleges héarendszert, mert az elmúlt 23 évben egy átmeneti rendszer van érvényben. A másik, fontosabb célunk, hogy harcoljunk az egyre jelentősebb mértékű héacsalás ellen” - mondta Werner Langen (német, néppárti) témafelelős.

Héa az EU-ban

  • összege 2014-ben megközelítette az uniós GDP 7 %-ának megfelelő 1 billió eurót
  • a várt héabevétel és a ténylegesen beszedett héa közötti különbség a tagállamokban 2013-ban közel 170 milliárd eurót tett ki
  • csak a határokon átnyúló csalás évi mintegy 50 milliárd eurós héabevétel-kiesést okoz