Olcsóbb euró átutalást az euróövezeten kívül is és átláthatóbb valutaváltást akar az EP

Az eurózónán belüli euró átutalás díja alig kerül valamibe. Mostantól az euróövezeten kívüli uniós tagállamoknak is olcsóbb lehet az utalás díja.

Currency exchange board with Euro and other EU currency ©AP images/European Union-EP
Olcsóbb átutalás, átláthatóbb átváltási díjak ©AP images/European Union-EP

A képviselők február 14-én szavaztak arról a javaslatról, amely biztosítja az euró átutalások alacsony díját az EU teljes területén belül, és átláthatóbbá teszi a valuták átváltási díját, ha az utalás különböző pénznemeket foglal magába.

Alacsonyabb utalási díjak az euróövezeten kívül is

A jelenlegi szabályok már eddig is biztosították az alacsony átutalási díjakat az euróövezet országai között. Például, ha valaki Finnországban él és Olaszországba akar pénzt utalni banki átutalással, az utalásért felszámított összeg ugyanaz lesz, mintha belföldön intézte volna. Ez sok esetben nem kerül semmibe.

Ha viszont valaki Bulgáriában él, amely nem tagja az eurózónának, az Olaszországba történő utalásért akár 24 eurót is kell fizetnie, mondja az Európai Bizottság tanulmánya.

Az új uniós szabályozás kiegyenlítené az eurózónába nem tartozó országok euró átutalási díjait és az adott ország saját pénznemében történő utalás díjait. Ezáltal az eurós átutalások díjai kedvezőbbek lesznek, a fogyasztókat arra ösztönzik, hogy vásároljanak külföldről és a vállalatok kereskedelmi költségei is csökkenek.

Eva Maydell (néppárti, bolgár) jelentéstevő a plenáris vitán úgy fogalmazott, ezek a változások 150 millió európai polgárnak és hatmillió, az eurózónán kívüli vállalatnak csökkenti majd az átutalás díját. „Ahogy ez a javaslat is mutatja, gyors és fontos döntéseket hozunk, amelyekből az állampolgárok és a vállalatok is hasznot hajthatnak”, tette hozzá.

A valuták átváltási díjai: segítség a vásárlóknak

A szabályozás célja továbbá, hogy átláthatóbbá tegye azoknak a fizetéseknek is a díjait, amelyek esetén egy valutát át kell váltani egy másikra.

Képzeljük el például, hogy egy német vendég bankkártyával akar fizetni egy lengyel étteremben és megkérdezik tőle, hogy euróban fizetne, vagy inkább a helyi pénznemben, zloty-ban. Ha a zloty-t választja, a pénznemek közötti átváltást a saját bankja végzi el, de ha euróval fizetne, azt már a kereskedő bankja intézi. A két esetben a fizetés díja más-más lesz és ha a vásárló nem kap erről megfelelő tájékoztatást, lehet, hogy többet kell fizetnie, mint ő azt gondolta.

Az új szabályok ezt úgy küszöbölnék ki, hogy a fizetéskor minden lehetséges pénznemben fel kellene tüntetni a pontos összeget, amelyet a vásárlónak fizetnie kell, akár euróról van szó, akár másik valutáról. Ez nagyobb versenyhelyzetet eredményezne a szolgáltatók között, ezáltal pedig alacsonyabb árakat.

További információ