Ha nyár, akkor olvasás - EP-képviselők ajánlják

A nyár kiváló alkalom az aktív pihenésre, így az olvasásra is. Képviselőket kérdeztünk, hogy ők milyen olvasnivalót ajánlanának az elkövetkező hetekre.

Politikai, gazdasági és történelmi témájú könyveket ajánlanak az EP vezetői © BELGA_MOODBOARD
Politikai, gazdasági és történelmi témájú könyveket ajánlanak az EP vezetői © BELGA_MOODBOARD

Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke Immo Erberl cisztercitákról szóló könyvét ajánlja (Die Zisterzienser. Geschichte eines europäischen Ordens). „Egyre inkább megismerem a szerzetesrendek történetét és azt, hogy milyen hatásuk volt az európai kultúrára” - indokolta választását Schulz, aki azért megemlítette Hartmut Soell Helmut Schmidt korábbi nyugat-német kancellárról szóló biográfiáját is. „Helmut Schmidt az egyik legkiválóbb politikus, akit ismerek. Szerencsém volt nemrégiben találkozni vele, és hosszasan beszélgettünk a gazdasági válságról, valamint az Európai Unió jövőjéről” - mondta Schulz.



Az ír néppárti Gay Mitchell Viktor Frankl ...mégis mondj igent az életre! című könyvét ajánlja. A kötet a szerző 1942 és 1945 közötti, náci koncentrációs táborokban szerzett személyes tapasztalataira alapul. Frankl szüleit, fivérét és feleségét is elvesztette a haláltáborokban. „A könyv több, mint egy kivételes ember tapasztalatainak rögzítése. Morális iránytű is egyben” - mondta Mitchell.


A szocialista frakció osztrák elnöke, Hannes Swoboda Paul Lendvai Magyarországról szóló legújabb könyvét ajánlja az olvasók figyelmébe (Hungary between democracy and authoritarism - Magyarország demokrácia és tekintélyelvűség között [a könyv még nem jelent meg magyarul - a szerk.]). „Paul Lendvai bemutatja, hogy miként jeleníti meg Magyarország a közép-európai demokráciákat fenyegető veszélyeket. Lendvai részletesen, részlehajlás nélkül elemzi a tekintélyelvű rendszer irányába tett elmozdulást. Teszi mindezt úgy, hogy személyesen ismeri a magyarországi politikai élet szereplőit és az ország politikai kultúráját” - indokolta választását Swoboda.


Guy Verhofstadt, a liberális frakció vezetője a Daren Acemoglu és James Robinson Why Nations Fall: The Origins of Power, Prosperity and Poverty (A nemzetek bukásáról: a hatalom, jólét és szegénység eredetei) című munkájára hívja fel a figyelmet. „Ez a kiváló könyv alapvetően meghatározza, hogy miként tekintünk a történelemre és a minket körülvevő világra. A szerzőpáros szerint nem a gazdaság, hanem a politikai berendezkedés a döntő tényező. Egy adott ország vagy régió politika intézményei és politikai berendezkedése határozza meg ugyanis, hogy milyen az életszínvonal. Az Európai Unió és Európa számára is van mondanivalója a könyvnek. Nem élünk lehetőségeinken felül, de meg kell reformálni intézményeinket, és jogszabályainkat, ha szeretnénk fenntartani a mostani életszínvonalat.”


Rebecca Harms, a zöldpárti frakció német társelnöke a Yuko Ichimura és Tim Rittman szerzőpáros 3/11 - Fukushima diary (Március 11: Napló Fukushima után) című könyvét ajánlja a nyárra. „Yuko Ichimura rajzokkal illusztrált könyve azt meséli el, hogy miként birkózott meg Japán az ország történetének legnagyobb földrengésével, az azt követő cunamival és atomkatasztrófával. A könyvben leírtak majdhogynem ellentmondanak mindannak, amit általában Japánról és a japánokról gondolunk, és jobban megismerhetjük, hogy miként birkóznak meg a katasztrófával.”


Martin Callanan, a konzervatív-reformer frakció brit elnöke két tanulmányra hívja fel a figyelmet. „Mindkettő az eurózóna válságának megoldásával foglalkozik, és a trojka által kikényszerített megszorításokkal szembeni alternatívát vázol fel. Roger Bootle, a Capital Economcs elemző közgazdásza a közelmúltban megkapta a 250 ezer fontos Wolfson-díjat, mert hitelesen leírta annak a forgatókönyvét, hogy miként léphetne ki egy ország az eurózónából. Elképzelése szerint az euróval megegyező árfolyamon kellene bevezetni egy új fizetőeszközt, az árfolyamot pedig később a piacok alakítanák ki. A másik tanulmányban Markus Kerber a „Guldenmark” bevezetését javasolja az euró mellé azokban az országokban, amelyek a legjobb adósságbesorolással rendelkeznek.”


Nigel Farage, az EFD frakció brit társelnöke Olly Figgs: Europa on 387 million euros a day (Európa 387 millió euróból naponta) könyvére voksol. „Évekig tanulmányoztam az EU-t, ezért volt egyszerre bámulatos és meghökkentő, hogy mennyi mindent nem tudtam róla. Figg nagyszerű munkát végzett” - mondta a képviselő.

További információk