Strasbourgban történt: PNR, Törökország, adatvédelmi reform, Panama-iratok

Jóváhagyták az uniós utasadat-nyilvántartási rendszerre vonatkozó irányelvet a terrorizmus elleni hatékony fellépés érdekében, és további terrorellenes intézkedésekről vitáztak az áprilisi strasbourgi plenáris ülésen az EP-képviselők. A Parlament megszavazta az adatvédelmi reformot, valamint megvitatta az EU-Törökország migrációs megállapodást és a Panama-iratok botrányát. Összefoglaló a főbb eseményekről.

Összefoglaló az áprilisi plenáris ülés eseményeiről

A dublini szabályok radikális átalakítását és a rendkívüli befogadó állomásokra épülő, központosított menekültügyi rendszer kialakítását javasolja a Parlament kedden elfogadott állásfoglalásában.


Az EP szerint az EU-Törökország migrációs megállapodás nem tökéletes ugyan, de még a leghasználhatóbb eszköz a menekültválság megoldására. Az EP-képviselők ugyanakkor aggodalmukat fejezték ki a törökországi média helyzete és a jogállamiság kérdése miatt egy szerdai vitában.


A Panama-iratok kapcsán kirobbant botrány volt a téma a plenáris keddi vitájában. Az EP-képviselők sürgették a Bizottságot és a tagállamokat, hogy fokozzák erőfeszítéseiket az adóelkerülés és a pénzmosás elleni küzdelemben. Storify-oldalunkon nyomon követtük a vitát. Emellett az elnökök értekezlete (a frakciók vezetői és Martin Schulz EP-elnök) vizsgálóbizottságot állít fel, amely a Panama-iratok botrányát vizsgálja.


A cégek kereskedelmi titkainak védelmét garantáló új szabályokat fogadott el a Parlament csütörtökön.


Marcelo Rebelo Sousa portugál elnök szólalt fel szerdán a Parlamentben, aki beszédében kiemelte, hogy a menekültválság megoldásához összefogásra van szükség.


A Parlament csütörtökön támogatta az uniós utasadat-nyilvántartási rendszerről (PNR) szóló irányelvet. A rendszer a nemzetközi járatok utasainak adatait tárolja, célja pedig a terrorizmus és más súlyos bűncselekmények hatékonyabb felderítése és megelőzése. A PNR rendszert bemutató infografikánkat ide kattintva lehet elérni.


A terrorellenes intézkedésekről vitáztak az EP-képviselők a Bizottság és a Tanács képviselőivel kedden.


A Parlament szerdán megszavazta, hogy további 100 millió eurót különítsenek el a menekültek Unión belüli ellátására és 2 millió eurót arra, hogy az Európai Rendőrségi Hivatalon (Europol) belül működő terrorelhárító központ állományát növeljék.


Az EP szerdán elfogadott nem kötelező erejű állásfoglalásában arra kéri a lengyel kormányt, hogy maradéktalanul tegyen eleget a Velencei Bizottság ajánlásainak, annak érdekében, hogy az alkotmánybíróság képes legyen fenntartani az alkotmányt és garantálni a jogállamiság tiszteletben tartását.


Megszavazták az adatvédelmi szabályok reformját az EP-képviselők csütörtökön. Az új szabályok célja, hogy az internethasználóknak sokkal nagyobb befolyásuk legyen saját adataik felett.


További hírek az Európai Parlamentből erre a linkre kattintva.

További információ