Európai ombudsman: panaszkezelés a nagyobb átláthatóság érdekében

Az európai embudsman tevékenységéről vitáztak szerdán este az EP-képviselők. Összeszedtük, hogy milyen ügyekben lehet hozzá fordulni, és hogyan segíti az átláthatóságot az EU intézményeiben.

Infographic illustration on the European Ombudsman's activities
Infografika

Az európai ombudsman szerepe

 

A Brexit és a migrációs válság idején fontosabb mint valaha, hogy az Unió intézményei az emberek számára átlátható módon működjenek. Ebben kulcsszerep jut az európai ombudsmannak.

 

Az EP-képviselők november 15-én vitáztak és 16-án szavaztak az Ombudsman 2016. évi tevékenységéről szóló jelentéséről. Az ombudsmant az Európai Parlament jelöli, 2013 óta az ír Emily O’Reilly tölti be a tisztséget.

 

Mik a feladatai?

 

Az európai ombudsman hivatala egy független és pártatlan szerv az uniós közigazgatás elszámoltatására.

 

Az EU bármely állampolgára, vagy itt bejegyzett cég, szervezet fordulhat hozzá panasszal különböző ügyekben, mint például az adminisztratív szabálytalanságok, a méltánytalanság, a hátrányos megkülönböztetés, a hatalommal való visszaélés, a válaszadás elmulasztása, a tájékoztatás megtagadása, vagy a szükségtelen késedelem.

 

Fontos tudni, hogy az ombudsman nem vizsgálja a tagállamok nemzeti, regionális vagy helyi hatóságai elleni panaszokat, a nemzeti bíróságok vagy ombudsmanok tevékenységeit, illetve a vállalkozások vagy magánszemélyek elleni panaszokat.

 

Mikor és hogyan lehet panaszt tenni?

 

Panasszal nem csak azok élhetnek, akiket a probléma közvetlenül érint, viszont van egy időkeret (onnantól, hogy a panaszos tudomására jutott a probléma, két éven belül be kell nyújtani). Írásban kell benyújtani, akár az Európai Ombudsman honlapján elérhető online panasznyomtatványon keresztül is, az EU 24 hivatalos nyelvének bármelyikén. A panasztétel előtt azonban első körben fel kell venni a kapcsolatot az érintett uniós intézménnyel, hátha ezen a módon is rendezni lehet az ügyet.

 

A számok

 

A tavalyi évben 15 797 ember fordult hozzá segítségért. Az ombudsman 245 vizsgálatot indított és 291 vizsgálatot zárt le. Ezek többsége a Bizottságot érintette (58,8%), nyomában az uniós ügynökségekkel (12,3%), az Európai Parlamenttel (6,5%), az Európai Személyzeti Felvételi Hivatallal (EPSO) (5,7%).

 

További információ