Átláthatósági nyilvántartás az EU-ban lobbizókról (infografika)

Továbbfejleszti a lobbiszervezetek munkáját regisztráló átláthatósági nyilvántartást az EU. Összefoglaltuk, hogy miért fontos a regiszter.

Infografika az átláthatósági nyilvántartásról, a regisztrált szervezetek számának emelkedéséről.
Az átláthatósági nyilvántartással nyomon követhető, milyen érdekeket képviselne, akik lobbitevékenységet folytatnak EU-s intézményekben.

Az Európai Parlament az áprilisi plenáris ülésen jóváhagyta a megállapodást a Bizottsággal és a Tanáccsal arról, hogy új, közös szabályokat fogadjanak el a lobbiszervezetek regisztrációjára, és így nagyobb átláthatóságot vigyenek az uniós szinten dolgozó érdekérvényesítő szervezetek munkájába. A megállapodást a három intézmény május 20-án írta alá. 

A Bizottság és a Parlament 2011 óta közösen működteti nyilvántartását, melynek kialakításában a Tanács korábban megfigyelőként vett részt, majd 2020 végén csatlakozott, miután lezárták a tárgyalásokat az aktualizált megállapodásról.

12489 lobbiszervezet regisztrált az átláthatósági nyilvántartásba.
Az EP álláspontja: nagyobb átláthatóság kell

Az átláthatósági nyilvántartás biztosítja, hogy nyomon követhető legyen, milyen érdekeket képviselnek és milyen költségvetéssel gazdálkodnak azok, akik lobbitevékenységet folytatnak az EU-s intézményekben.

Ha valaki bizonyos tevékenységeket szeretne folytatni az uniós politikák befolyásolása érdekében - például ha egy parlamenti bizottság által szervezett nyilvános meghallgatáson szeretne felszólalni - regisztrálnia kell. Az EP álláspontja ugyanis az, hogy nagyobb átláthatóságra van szükség.

Egyre több szervezet regisztrálja magát, mára több mint 12 500 civil szervezet, tanácsadó cég, vagy éppen szakszervezet mintegy 49 ezer munkatársa szerepel a nyilvántartásban. A legtöbb szervezet a környezetvédelem, a kutatás és az innováció érdekli, valamint az éghajlatváltozás elleni küzdelem. A lobbiszervezetek kb. ötödének Belgiumban van a székhelye.

A lobbiszervezetek típusai infografika.
A lobbiszervezetek típusai

Milyen szabályok vonatkoznak a lobbizásra az uniós országokban?

 

Az uniós országok eltérően kezelik a lobbizást. Ausztria, Franciaország, Németország, Írország, Litvánia, Lengyelország és Szlovénia, valamint Katalónia spanyol régiója kötelezővé tette a regisztrációt, míg Belgium, Olaszország, Hollandia és Románia ösztönzőket kínál a lobbistáknak az önkéntes regisztrációhoz. Más EU-s országokban a hatóságok nem szabályozzák a területet, de az ágazatban működnek önszabályozási mechanizmusok.

A lobbitevékenységek szabályozása az egyes országokban. Infografika.
HU_transparency register 4

A Parlament átláthatósági törekvése

A Bizottsággal és a Tanáccsal folytatott, az új megállapodásról szóló tárgyalások során a Parlament arra törekedett, hogy megerősítse és javítsa az uniós intézmények elszámoltathatóságát, valamint átlátható és nyílt döntéshozatali folyamatot biztosítson uniós szinten.

2021 áprilisi állásfoglalásában a Parlament üdvözölte, hogy az új megállapodás szerint a regisztráció szabályai a közvetett lobbitevékenységekre is vonatkoznak, mivel a járvány csökkentette a személyes találkozók számát, és újfajta interakcióhoz vezetett az érdekképviselők és a döntéshozók között.

Katarina Barley (szocialista, német), a Parlament alelnöke  szerint a pozitív példa irányt mutathat a tagállamok számára is. Az új szabályokkal a polgárok könnyebben megérthetik azt is, hogyan hozzák meg a mindennapi életüket befolyásoló döntéseket.

Danuta Hübner (néppárti, lengyel), a Parlament jelentéstevője és az egyeztetések résztvevője elmondta: „A Parlament céljait teljes mértékben tükrözik az új keretek: megerősítettük az átláthatósági nyilvántartást és kibővítettük hatáskörét”.