Lobbiszervezetek nyilvántartása az EU-ban: „Az embereknek joguk van az átláthatósághoz”

Az érdekérvényesítő szervezetek közös nyilvántartásáról tárgyal az Európai Parlament a Bizottsággal és a Tanáccsal, hogy átláthatóbbá tegyék, kik lobbiznak az EU-ban.

Az EU kötelező átláthatósági nyilvántartást szorgalmaz

A három intézmény között áprilisban kezdődtek meg az egyeztetések arról, hogy közös, kötelező átláthatósági nyilvántartást vezessenek be a Tanácsnál, a Bizottságnál és a Parlamentnél lobbizó szervezetekről.

A Parlament már 1995 óta működteti saját nyilvántartását, ezt cserélték le 2011-ben a Bizottsággal közös átláthatósági nyilvántartásra, amelynek kialakításában a Tanács eddig csupán megfigyelőként vett részt.

A lobbiszervezetek számát, költségeit és további részleteket infografikánkon mutattuk be.

Mire jó az átláthatósági nyilvántartás?

  • Az átláthatósági nyilvántartás biztosítja, hogy nyomon követhető legyen, milyen érdekeket képviselnek és milyen költségvetéssel gazdálkodnak azok, akik lobbitevékenységet folytatnak az EU-s intézményekben.

„Az állampolgároknak alkotunk törvényeket. Így természetes, hogy joguk van átláthatóságot várni tőlünk” - mondta az EP alelnöke, Sylvie Guillaume (szocialista, francia), aki az egyeztetéseken az alkotmányos ügyekért felelős szakbizottság elnökével, Danuta Hübnerrel (néppárti, lengyel) közösen képviseli a Parlament álláspontját.

„Ha az állampolgárok jobban megismerik, hogyan működik Európa, akkor elkezdhetik magukénak és a felelősségüknek érezni Európát” - tette hozzá Danuta Hübner.

További részletek videónkban.

További információ