Plenáris előzetes: az afganisztáni helyzet, az egészségügy és a Brexit is napirenden

Az EU helyzetéről szóló vitán a Parlament a Bizottság munkáját vizsgálja, míg a szeptemberi plenáris ülésen szavaznak az Afganisztánt és az egészségügyet érintő kérdésekről is.

Az EP-képviselők visszatérnek Strasbourgba – vagy távolról csatlakoznak – a nyár utáni első plenáris ülésre

Az EP-képviselők szerdán Ursula von der Leyen bizottsági elnökkel vitáznak majd az EU helyzetéről és áttekintik a Bizottság elmúlt évi munkáját ügyelve arra, hogy az európaiak számára fontos kérdésekről is szó essen. Ilyen például a koronavírus-járvány visszaszorítása és a gazdasági helyreállítás, valamint a Bizottság jövőre vonatkozó tervei és elképzelései. Arról, hogyan követhető a vita élőben itt írtunk bővebben.

A tálibok hatalomra kerülését követő afganisztáni humanitárius és migrációs válságra adott válaszról a képviselők kedden tárgyalnak Josep Borrell-lel az EU külügyi főképviselőjével. A képviselők csütörtökön szavaznak is a határozatról.

Kedden a Parlamentben az EU és Oroszország közötti kapcsolatok jövője lesz a téma, az erre vonatkozó ajánlásokról vitáznak a képviselők és növekvő feszültség tükrében az uniós politika felülvizsgálatára szólítanak.

A magasan képzett munkavállalókra vonatkozó európai kék kártya reformjáról másnap szavaznak majd. Az új szabályok a munkavállalók jogai és a rugalmasság növelése terén megkönnyítik az uniós országok munkáltatóinak, hogy harmadik országokból érkező munkavállalókat vegyenek fel.

A képviselők vitáznak és szavaznak az ECDC megbízatásának további kiterjesztéséről ism valamint a nemzetközi és uniós koordináció javításáról. A cél az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) megerősítése és a határokon átnyúló egészségügyi veszélyek megfelelőbb kezelése.

A Brexit-kiigazítási tartalék elfogadásáról, ami egy 5 milliárd eurós uniós alap szerdán szavaznak majd a képviselők. Ezek a források az embereknek, a vállalatoknak és a tagállamoknak is segíthetnek enyhíteni az Egyesült Királyság EU-ból való kilépésének társadalmi és gazdasági hatásait.

A Parlament szavazni fog arról az állásfoglalásról is, amely az állatok kutatásokba és tesztelésekbe való bevonásának megszüntetéséről szól és amelyet a júliusi plenáris ülésen vitattak meg. Napirenden lesz az is, hogyan lehetne áttérni egy, az állatokat nem alkalmazó kutatási rendszerre.

Az EP-képviselők szerdán a lengyel médiaszabadságot fenyegető veszélyt is tárgyalják az új műsorszórási jogszabályok és a jogállamiság megsértése tükrében.