2022 második félév: energia, minimálbér, közös töltő

Az EP-képviselők ősszel új jogszabályokat fogadnak el többek között az energiabiztonságról, a nemek közötti egyenlőségről és a mesterséges intelligenciáról.

Az Unió helyzete


Az Unió helyzetéről szóló beszédében Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke felvázolja a Bizottság fő prioritásait és kihívásait az elkövetkező 12 hónapra. Az EP-képviselők a Bizottság elmúlt évi munkáját vizsgálják majd, és meggyőződnek arról, hogy az európaiak legfontosabb problémáival - például az energiabiztonsággal és az éghajlatváltozással - is foglalkoznak. A vitára szeptember 14-én kerül sor Strasbourgban.

Energia


Az energiabiztonság kulcsfontosságú kérdés Oroszország Ukrajnát ért támadása óta, amely az olaj és a gáz árának ugrásszerű emelkedéséhez vezetett Európában és világszerte. A Parlament várhatóan olyan intézkedésekről szavaz majd, amelyek célja, hogy csökkentse az EU függőségét az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól, és növelje a zöld energia termelését.

Közös töltő


A Parlament zöld utat ad az elektronikus eszközök, például mobiltelefonok, táblagépek és fejhallgatók egységes töltőjéről szóló szabályoknak. 2024 őszére az USB Type-C lesz a szabványos töltő az EU-ban, függetlenül a gyártótól. A változás csökkenteni fogja az elektronikai hulladék mennyiségét és megkönnyíti a fogyasztók életét.

Az Európa jövőjéről szóló konferencia nyomon követése


Az EP-képviselők figyelemmel kísérik a május 9-én zárult, Európa jövőjéről szóló konferencia 49 uniós reformjavaslatát. Ősszel visszajelző rendezvényt tartanak, hogy tájékoztassák a polgárokat az előrelépésekről.

Minimálbérek


A megfelelő minimálbérekről szóló első uniós jogszabályt a tervek szerint szeptemberben fogadja el a Parlament. A jogszabály előírja, hogy az uniós országoknak gondoskodniuk kell arról, hogy a nemzeti minimálbérük tisztességes életszínvonalat biztosítson. A képviselők azt várják, hogy a szabályok reálbér-növekedést eredményeznek majd, és hozzájárulnak a munkahelyi szegénység és a nemek közötti bérszakadék csökkentéséhez.

Mesterséges intelligencia


A Parlament szavazni fog a mesterséges intelligencia (MI) használatára vonatkozó új jogszabályokról is. A törvénynek ki kell aknáznia a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeket olyan területeken, mint az egészségügy, a környezetvédelem és az éghajlatváltozás. A képviselők szeretnék, ha az Unió vezető szerepet vállalna a területen, és olyan egyértelmű normákat határozna meg, amelyek tükrözik az uniós értékeket és biztosítják az alapvető jogok védelmét.

Nemek közötti egyenlőség a munkahelyen


A Parlament várhatóan zöld utat az úgynevezett „nők az igazgatótanácsokban” irányelvnek, mely átlátható felvételi eljárásokat vezet be a vállalatoknál, hogy a nem ügyvezető igazgatói posztok legalább 40%-át vagy az összes igazgatói poszt 33%-át az alulreprezentált nem töltse be.

A képviselők tárgyalásokat kezdenek a Tanáccsal a bérek átláthatóságáról szóló irányelvről is, amely arra kötelezne bizonyos vállalatokat, hogy nyilvánosságra hozzák az azonos pozícióban és funkcióban dolgozó férfiak és nők fizetését, megkönnyítve ezzel a fizetések összehasonlítását és a nemek közötti bérszakadékok feltárását.

Platform dolgozók


A képviselők továbblépnek egy olyan irányelvvel kapcsolatban, amely a digitális platformok - például az Uber és a Deliveroo - munkavállalói jogainak javítását célozza. A javasolt szabályok célja annak biztosítása, hogy ezek a munkavállalók a munkarendjüknek megfelelő foglalkoztatási státuszt kapjanak.

Becslések szerint az EU-ban működő 10 platformból kilenc jelenleg egyéni vállalkozónak minősíti a rajtuk keresztül dolgozó embereket. A platformokon keresztül dolgozó 28 millió emberből 5,5 millió jelenleg tévesen szerepelhet ebben a kategóriában. Ennek következtében az emberek egy része nem élvezi a munkavállalói státusszal járó munkaügyi és szociális jogokat.

Kriptovaluták


A képviselők szavaznak majd a kriptovaluták uniós jogi keretéről is. A Parlament és a Tanács által júniusban elfogadott szabályok a piaci manipuláció elleni intézkedéseket, valamint a pénzmosás, a terrorizmus finanszírozása és más bűncselekmények megelőzését tartalmazzák. A cél továbbá a fogyasztók jobb tájékoztatása a kriptovalutákkal és a nem-pénzalapú tokenekkel (NFT) kapcsolatos kockázatokról, költségekről és díjakról.

Szaharov-díj


Decemberben a Parlament átadja a Szaharov-díjat, amellyel az emberi jogok és a demokrácia védelmében világszerte tevékenykedő személyeket és szervezeteket tüntetik ki. Tavaly a díjat Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető és korrupcióellenes aktivista kapta.