Az állatok szállítási feltételeinek javításáról szavazott az EP

A hosszú utak megviselik az állatokat, stresszessé teszik őket és szenvedést okoznak. A képviselők ezért szigorúbb szabályozást, nagyobb büntetéseket és rövidebb szállítási időt szeretnének.

Évente állatok millióit szállítják hosszabb távolságon az EU-ban és a nem uniós országokba nemzés, tenyésztés és levágás céljából, vagy különböző versenyekre, illetve a kisállat-kereskedelem miatt. 2009 és 2015 között 19 százalékkal nőtt az EU-ban szállított állatok száma: 1252,1 millióról 1492,8 millióra. A sertések, szárnyasok és lovak száma növekedett, a szarvasmarhák, juhok és kecskék száma viszont csökkent. Ugyanebben az időszakban az élőállat szállítmányok száma az Unión belül évi 400 ezerről nagyjából 430 ezerre növekedett.

Ugyan vannak olyan uniós szabályok, amelyek a szállított állatok jólétét és biztonságát célozzák meg, de az állásfoglalás, amelyet február 14-én szavaztak meg a képviselők, nagyobb jogérvényesítést akar a tagállamokban, szankciókat sürget és a szállítási idő csökkentését.

„Az uniós szabályok kialakításakor és végrehajtásakor az Unió és a tagállamok teljes mértékben figyelembe veszik az állatok mint érző lények kíméletére vonatkozó követelményeket.”
Az Európai Unióról szóló szerződés, 13. cikk
Forrás "„Az uniós szabályok kialakításakor és végrehajtásakor az Unió és a tagállamok teljes mértékben figyelembe veszik az állatok mint érző lények kíméletére vonatkozó követelményeket.”" új ablakban nyílik meg

A szállítási idő csökkentése


A hosszú utak (amelyek 8 óránál tovább tartanak, a kezdeti időpontot onnan számítva, amikor a szállítmány első állatát terelni kezdik) stresszessé teszik az állatokat, akik szenvednek a kevés hely, a változó hőmérséklet, a korlátolt étel és ital hozzáférés, illetve a jármű mozgása miatt. A nem megfelelő felszerelés vagy a rossz időjárási viszonyok miatt az állatok megsérülhetnek, vagy megbetegedhetnek a szállítás alatt. Az egy plusz problémát jelent, ha nem uniós országba szállítják őket, akkor ugyanis még a dokumentumok átvizsgálása miatti hosszú megállókkal is számolni kell.

A képviselők az új szabályozással azt szeretnék elérni, hogy a szállítás ideje olyan rövid legyen, amilyen rövid csak lehet, olyan alternatív megoldásokat javasolva, mint az állati eredetű termékek szállítása az élőállatok helyett, vagy helyi vágóhidak és húsfeldolgozók létesítése. Emellett az is fontos lenne, hogy a szállítás előtt az állatok egészségi állapotát és alkalmasságát megfelelően felmérjék.

Az állatok, amelyeket több mint 8 órán át szállítanak az EU-ban minden évben

  • 4 millió szarvasmarha
  • 28 millió sertés
  • 4 millió juh
  • 243 millió szárnyas
  • 150 ezer ló

Szigorúbb ellenőrzés és nagyobb büntetések


A képviselők az olyan modern technológiák használatát javasolják, mint a földrajzi helyzet-meghatározásra alkalmas rendszerek, amelyekkel rögzíteni lehet az út valós idejét. Arra is biztatják a tagállamokat, hogy minél több szúrópróbaszerű ellenőrzést végezzenek a szabálytalanságok kiszűrése érdekében. Az ellenőrzések száma igen változó az EU tagállamaiban, nullától néhány millióig mozog a számuk, a szabálysértések előfordulása pedig nulla és 16,6 százalék közé tehető.

A Parlament a rossz gyakorlatok elkerülése érdekében nagyobb büntetéseket is bevezetne, például szankciókat olyan uniós tagállamoknak, amelyek nem tartják be pontosan az uniós szabályokat. Az azokat megszegő vállalatoknak a nem megfelelő gépjárművek vagy eszközök betiltásával kellene szembe nézniük, vagy a szállítási engedélyük megvonásával, illetve az állatok jólétével kapcsolatos kötelező tréningeken való részvétellel.

Nagyobb biztosíték a nem uniós országokban is


A képviselők kétoldali megegyezéseket kívánnak kötni a nem uniós országokba szállított állatok védelmének érdekében, illetve szeretnék elérni, hogy az élőállatok szállítása tilos legyen az olyan országokba, ahol a szabályok nem egyeznek az uniós jogszabályokkal. Szeretnék továbbá, ha megfelelő pihenőhelyeket biztosítanának, ahol az állatok élelemhez és folyadékhoz juthatnának az utazás során.

Következő lépések


Az állásfoglalást követően 2020 júniusában felállítottak egy vizsgálóbizottságot, mely az állatok EU-n belüli és kívüli szállítás közbeni védelmével foglalkozik.

A bizottság EU-szerte rendszerszintű hibákat állapított meg az állatszállítási szabályok végrehajtásában. A bizottság jelentését 2022 januárjában a plenáris ülésen szavazták meg.

Az uniós állatjóléti és állatvédelmi szabályokról ide kattintva olvashat többet.