Covid19: az EP intézkedései a járvány elleni küzdelemben
A Parlament a lehető leggyorsabban és leghatékonyabban segíti a tagállamokat a koronavírus kezelésében és a negatív gazdasági-társadalmi hatásának semlegesítésében.
A Parlament támogatja a közös EU-s válaszlépéseket
A Parlament a március 26-i rendhagyó plenáris ülésen jóváhagyott a koronavírus-járvány elleni közös fellépés jegyében beterjesztett három kulcsfontosságú intézkedést:
- 37 milliárd eurós befektetési alap a koronavírus-járvány miatt a legnehezebb helyzetbe jutott európaiaknak, régióknak és országoknak. Az egészségügy, kis- és középvállakozások, és a munkaerőpiac támogatására hasznáhatják fel a tagállamok
- az Európai Unió Szolidaritási Alapjának kiterjesztése közegészségügyi vészhelyzetek kezelésére. Ez további 800 milliót tesz elérhetővé a tagországok számára
- a repterekre vonatkozó uniós szabályok ideiglenes felfüggesztése, ímelnek köszönhetően a légitársaságok leállíthatják a járvány alatt üresen közlekedő járataikat.
A Parlament további intézkedéseket hagyott jóvá az április 16-17-i plenáris ülésen:
- Maximális rugalmasság az EU eddig még fel nem használt strukturális alapjainak tekintetében
- Támogatás a halászati és az akvakultúra ágazatban dolgozóknak, a gazdáknak és termelőknek
- Segélynyújtás a leginkább érintetteknek
Emellett a képviselők jóváhagytak egy három milliárd eurós támogatást a tagállamok egészségügyi rendszerei számára, és elfogadták állásfoglalásukat a nagyszabású helyreállítási csomagról, amellyel Covid19 gazdasági-társadalmi hatását enyhítenék.
A Bizottság március 13-án ismertette javaslatait arra, hogyan hangolná össze a tagállamok a koronavírus egészségügyi és gazdasági hatásának ellensúlyozására irányuló lépéseit.
David Sassoli EP-elnök üdvözölte a Bizottság javaslatát, és hangsúlyozta, hogy a Parlament a maga részéről a lehető leggyorsabban megteszi a szükséges lépéseket.
Országaink megmentésére Európában közösen kell fellépnünk. Még többet kell tennünk.Most a szolidaritás a kulcsszó Európában. Senkit sem hagyunk magára, és senki nem járja csak a saját útját.
„A Parlament továbbra is működik és ellátja feladatait. Egyetlen vírus sem állhat a demokrácia útjába” - mondta a Parlament elnöke.
Uniós stratégia a járvány kezelésére
A Bizottság többek között az alábbi intézkedéseket javasolja:
- Európa-szerte biztosítani kell az egészségügyi rendszerek számára a megfelelő eszközöket és felszereléseket úgy, hogy az egységes piac ne sérüljön
- Támogatni kell az embereket, hogy a lehető legkevesebb káros hatással legyen a vírus a munkahelyeikre és a jövedelmükre, el kell kerülni a válság állandósulását
- Támogatni kell a cégeket, és biztosítani kell, hogy a pénzügyi szektor továbbra is támogatni tudja a gazdaságot
- Lehetővé kell tenni a tagállamoknak, hogy határozott és összehangolt lépéseket tegyenek, ide értve az állami támogatásokra és az ellenőrzésekre vonatkozó szabályok enyhítését is