Schengen: Európa határmentes térségének bővítése

Schengen az EU útlevélmentes utazási övezete, amely 29 országot fed le. Részletek arról, mely országok tagjai, és kik csatlakoznak legközelebb.

Egy nő az indulási táblával szemben egy repülőtéren
Schengen - az EU útlevélmentes utazási övezete

A szabad mozgás az európai integráció talán legkézzelfoghatóbb vívmánya. A schengeni övezet 1995-ös létrehozásával megszűnt az ellenőrzés az EU belső határain.

A schengeni övezet ma a legtöbb tagállamot magában foglalja, kivéve Írországot, amely saját közös utazási övezetet üzemeltet az Egyesült Királysággal, valamint Horvátországot, és Ciprust, amely esetében jelenleg folyamatban van értékelés, hogy felmérjék a térséghez való csatlakozás lehetőségét.

Négy EU-n kívüli ország – Izland, Norvégia, Svájc és Liechtenstein – is csatlakozott a schengeni övezethez.

Schengen bővítése


2022. november 10-én a Parlament támogatta Horvátország csatlakozását a schengeni övezethez még 2022 vége előtt.

2023 júliusában a Parlament arra szólította a Tanácsot, hogy 2023 végéig hagyja jóvá Románia és Bulgária csatlakozását a schengeni övezethez. Az állásfoglalás hangsúlyozta, hogy már mindkét ország teljesítette a felvételhez szükséges feltételeket.

2023. december 30-án az uniós országok egyhangúlag úgy döntöttek, hogy 2024. március 31-től zöld utat adnak a Bulgáriával és Romániával közös légi és tengeri határokon végzett belső határellenőrzések megszüntetésének. A szárazföldi határokon történő ellenőrzések feloldásáról szóló tárgyalások várhatóan 2024-ben folytatódnak.

Mik a schengeni övezethez való csatlakozás feltételei?

  • Az országoknak felelősséget kell vállalniuk az EU külső határainak ellenőrzéséért
  • Közös schengeni szabályokat kell alkalmazniuk, mint például a szárazföldi, tengeri és légi határok ellenőrzése, valamint az egységes schengeni vízumok kiadása.
  • A schengeni övezet magas szintű biztonsága érdekében az államoknak együtt kell működniük más schengeni országok bűnüldöző szerveivel.
  • Csatlakozniuk kell a Schengeni Információs Rendszerhez (SIS), és azt használniuk is kell.
Forgalmas lépcsők egy vasútállomáson. Fotó: José Martín Ramírez C az Unsplash-en
Forgalmas lépcsők egy vasútállomáson. Fotó: José Martín Ramírez C, Unsplash

Ideiglenes határellenőrzés


Évente több mint 1,25 milliárd utazást bonyolítanak a schengeni övezetben, ahol bár megszüntették a belső határellenőrzést, az államok fenntartották a jogot, hogy visszaállítsák az ideiglenes ellenőrzést a közrendet vagy a belső biztonságot fenyegető súlyos veszély esetén.

2015 óta, a migrációs válság, valamint a határokon átnyúló terrorfenyegetettség növekedése nyomán számos schengeni állam visszavezette, sőt többször meghosszabbította az ilyen ellenőrzéseket. A Covid19 világjárvány számos tagállamot arra késztetett, hogy a vírus terjedésének megfékezése érdekében visszaállítsák a határellenőrzést.

2021 decemberében az Európai Bizottság javaslatot tett a schengeni övezetre vonatkozó szabályok frissítésére, amelynek célja, hogy a belső határellenőrzés visszaállítása végső megoldás legyen, és ehelyett az alternatív intézkedések – például célzott rendőri ellenőrzések és fokozott rendőri együttműködés – alkalmazását ösztönözze.

A javaslat kidolgozását követően az Európai Parlament 2023. szeptember 20-án elfogadta álláspontját, és úgy határozott, hogy tárgyalásokat kezd a Tanáccsal. Az EP-képviselők több alkalommal is érveltek az ellenőrzések gyakori visszaállítása ellen, amely akadályozza a személyek szabad mozgását az EU-ban.

További részletek a schengeni övezetről és annak megerősítésére tett intézkedésekről.