Covid19: mi történik az Erasmus+ programmal és az Európai Szolidaritási Testület munkájával?

Hogyan hat a koronavírus-járvány az Erasmus+ programban és az Európai Szolidaritási Testület munkájában részt vevő mintegy 170 ezer fiatalra? Hogyan segíthet az EU?

A Covid19 és az Erasmus program: diákok történetei

Gondban az oktatási ágazat


Az egyetemek bezárásával, az utazási korlátozások bevezetésével veszélybe kerültek az olyan nemzetközi oktatási programok is mint az Erasmus+, vagy az önkénteseket toborzó Európai Szolidaritási Testület munkája.

Jelenleg 165 ezer fiatal vesz részt a csereprogramban, és 5 ezren önkénteskednek Európa-szerte.

Erasmusos diákok a Covid19-járvány idején*

  • a csereprogram lehetőségeinek 25%-át törölték a Covid-19 miatt
  • a hallgatók 37,5%-a legalább egy komoly problémába ütközött a járvány miatt (például nem tudott hazamenni, vagy a szállással lett problémája)
  • a programot folytató hallgatók felének online tartják meg az óráit
  • 34%-uk részben online hallgatja óráit, vagy elhalasztotta a képzést egy részét

*Forrás: Erasmus Hallgatói Hálózat


Mit tesz az EU?


Az Európai Bizottság igyekszik olyan rugalmasan kezelni a helyzetet amennyire csak jogilag lehetséges, hogy csökkentse a járvány negatív hatását a programban részt vevők számára.

A Bizottság szerint az egyes projekteket koordináló tagállami ügynökségek vis maiorra hivatkozva akkor is folytathatják az ösztöndíjak kifizetését, amikor a programok félbeszakadtak, illetve elhalaszthatják a programokat 12 hónappal, és megtéríthetik a résztvevők exta költségeit.

A Parlament kulturális szakbizottsága felszólította a Bizottságot, hogy tegyen meg mindent a diákok és önkéntesek védelme érdekében. A Mariza Gabriel oktatásért felelős biztosnak küldött levelükben a képviselők a következőket kérték:

  • kezelje a lehető legrugalmasabban a helyzetet, főként azoknak a résztvevőknek az esetében, akiknek biztonsági okokból haza kellett utazniuk
  • biztosítsa, hogy a Covid19-járvány okozta bármilyen extra költséget megtérítenek
  • a résztvevők tarthassák meg Erasmus+ cserediák, vagy önkéntes státuszukat
  • a diákok ne veszítsék el ezt a tanévet, és az ehhez szükséges kreditet virtuális oktatáson keresztül is szerezhessék meg.

Magyarországon az Erasmus+ programok koordinációját ellátó Tempus közalapítvány honlapján lehet hasznos információt találni a programok változásairól.

Kötelességünk gondoskodni a programjaink résztvevőiről, a 2020-as diákoknak szüksége van a segítségünkre.
Sabine Verheven (néppárti, német), a kulturális szakbizottság elnöke
Forrás "Kötelességünk gondoskodni a programjaink résztvevőiről, a 2020-as diákoknak szüksége van a segítségünkre." új ablakban nyílik meg

Az EP-képviselők felkérték a Bizottságot, hogy folyamatosan tájékoztassa őket a programokban résztvevők számáról, helyzetéről és arról, milyen lépéseket tesz, hogy segítse őket.

Az Erasmus+ az oktatást, a képzéseket, a sportot és a fiatalokat támogatja Európában. 1987-ben egy diákcsere-programként indult, 2014 óta pedig tanároknak, gyakornokoknak és önkénteseknek is ajánlanak lehetőségeket, minden korosztályban. Az elmúlt 30 évben több mint 9 millióan vettek részt az Erasmus+ programban, jelenleg 33 országban van erre lehetőség.

Az Európai Szolidaritási Testületet 2018-ban hozták létre. Célja, hogy a fiataloknak lehetőséget teremtsen arra, hogy saját hazájukban vagy más országokban a közösség érdekeit szolgáló önkéntes vagy szakmai projektmunkákban vegyenek részt. A projektek számos területet lefednek, például az oktatást, egészségügyet, környezetvédelmet, a gyerekekkel és idős emberekkel, vagy a menekültekkel való foglalkozást, azzal a céllal, hogy a fiatalok jótékonysági munkát végezhessenek.

Ide kattintva elérhető a cikkünk, amelyben összefoglaltuk, mit tesz az EU a koronavírus-járvány elleni küzdelemben.

Erasmus in the time of Covid-19 ©Franz12/AdobeStock
Tanulás a Covid19-járvány idején ©Franz12/AdobeStock