Kapu a világra: így lett Rotterdam az EU-nak köszönhetően Európa legnagyobb kikötője

Az első hajók még nem érkeztek meg, ennek ellenére már nagy a mozgás a dűnék között. Európa legnagyobb kikötőjének területe 2000 hektárral nőtt legutóbb, ekkora területet épített be Rotterdam ugyanis az Északi-tengerből. A kikötő mérete ezzel ötödével lett nagyobb. A II. világháború során földig rombolt város a háború utáni évtizedekben az európai uniós országok közti kereskedelmi akadályok felszámolásának köszönhetően született újjá és indult fejlődésnek.

Atmospheric gateway panorama, Rotterdam
Hajó a rotterdami kikötőben ©European Union 2014 - European Parliament

Rotterdam mélykikötői kapacitását annak érdekében bővítik, hogy akár 400 méter hosszú hajókat is be tudjon fogadni, amelyek akár 18 ezer konténer szállítására is képesek.


„Az új kikötői fejlesztések vonzó befektetést jelentek azoknak a cégeknek a világban, amelyek ki szeretnék használni az európai egységes piac előnyeit. A növekvő kapacitásnak és az új infrastrukturális kapcsolatoknak köszönhetően Rotterdam továbbra is Európa kereskedelmi kapuja maradhat, amiből az egész kontinens lakói profitálhatnak” – véli Hans Volker, a kikötői fejlesztések kommunikációs felelőse.


A kikötőben mindenfele új daruk ágaskodnak, közülük több száz méternél is magasabbra nyúlik, és a városban található Erasmus-híddal vetekszenek. Az új, félautomata daruk egyszerre két konténert is fel tudnak emelni. Két egymással versengő konténerterminálhoz tartoznak, ahol a nap 24 órájában történik az új generációs konténerhajók rakodása. Az új terminálok novemberi átadásakor több mint 25 ilyen daru dolgozik majd.


Ez az ambiciózus terjeszkedés jól bizonyítja, hogy Rotterdam mennyit fejlődött az utóbbi 60 évben az egységes európai piacnak köszönhetően. Napjainkban évente mintegy 32 ezer óceánjáró és 87 ezer belföldi hajó használja a kikötőt, amely több mint 90 ezer embernek nyújt munkalehetőséget. A kikötő forgalma évente mintegy 600 millió euró.


A holland kormány előrejelzése szerint hosszú távon a gazdasági növekedés ütemének mértékét 10%-kal emelheti meg az egységes piac léte. Hollandia esetében ez a szám 17% is lehet.

További információk