Az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése: az EU céljai és intézkedései
Az Európai Unió számos intézkedést hoz annak érdekében, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésével hatékonyan lépjen fel a klímaváltozás ellen.
A klímaváltozás káros hatásainak megfékezése érdekében az EU elkötelezett abban, hogy 2050-re elérje az éghajlatsemlegességet. A célkitűzés az uniós klímarendeletnek köszönhetően válik jogilag kötelezővé, amint a Parlament és a Tanács megállapodnak a részleteiről. A Parlament október 7-én fogadta el álláspontját a klímarendelet kapcsán. Az Unió eredetileg 40 százalékos csökkentést tűzött ki célként 2030-ra az 1990-es szinthez képest, az EP-képviselők azonban 2030-ra 60 százalékos csökkentést kértek.
Az uniós klímarendelet az európai zöld megállapodás része, amely kijelöli az utat az éghajlatsemlegesség felé.
Ide kattintva infografikánkból megtudhatja, hogyan áll az EU a klímacélok elérésében.
Ahhoz, hogy az EU tartani tudja vállalásait, számos ambiciózus jogszabályt indított útjára.
Az EU kibocsátás-kereskedelmi rendszerének reformja
A rendszer az ipari tevékenység miatt keletkező káros anyagokra vonatkozik. Meghatároz egy szén-dioxid kibocsátási küszöböt, és ez alatt a határérték alatt a vállalatok csak szén-dioxid kvótákért cserébe szennyezhetik a levegőt, amelyekért pedig aukciók keretében fizetniük kell. A fel nem használt kvótát eladhatják.
Az ETS több mint 11 ezer erőművet és gyárat érint és az Unióban az üvegházhatású gázok kibocsátásának mintegy 40%-át lefedi. Az EU végső célja az, hogy 43%-kal csökkentse a kibocsátást a 2005-ös adatokhoz képest.
A kibocsátás-kereskedelmi rendszerről és reformjáról ide kattintva lehet többet megtudni.
Az üvegházhatású gázok kibocsátása a többi ágazatban
Az iparon kívül eső ágazatokból, mint a közlekedés, vagy a mezőgazdaság származik az üvegházhatású gázok körülbelül 60%-a az EU-ban. Ezeken a területeken az EU-s célkitűzés, hogy 30%-kal kell csökkenteni a károsanyag-kibocsátást.
Ahhoz, hogy ezt a vállalást tagállami szinten be tudja tartatni, az EU kötelező nemzeti kibocsátási küszöböket határoz meg a tagállamok számára (figyelembe véve a GDP-t) a 2013–2020-as időszakra.
Az egyes tagállamok célkitűzéseiről, és az alacsonyabb GDP-vel rendelkező országok támogatásáról ide kattintva lehet többet megtudni.
Az erdők védelmével a klímaváltozás ellen
Az erdők az üvegházhatású gázok 8,9%-át semlegesítik egy évben az EU-ban (2014-es adat), ezért az Unió nagy hangsúlyt fektet a földhasználatra és az erdők szerepére a klímaváltozás elleni harcban.
A tagállamok a földhasználattal és az erdeik irtásával, fakitermeléssel is termelnek szén-dioxidot, az EU ennek a mértékén csökkentene. Többek között azt mondja, hogy ha az uniós tagállamok kiirtanak egy erdőrészt, akkor kötelességük legyen újat telepíteni helyette, vagy kompenzálják ezt a meglévő erdeik, termőföldeik és füves területeik fenntartható kezelésével.
Infografikánkon bemutatjuk, hogyan használná az EU az erdőket a CO2-kibocsátás ellensúlyozására.
A gépjárművek szén-dioxid-kibocsátásának csökkentése
Az EU szén-dioxid-kibocsátásának 15 százalékáért a személygépjárművek és teherautók felelősek, ezért az EU ezen a területen is új jogszabályt fogadott el. Az EP emellett további intézkedéseket sürget az elektromos és hibrid gépjárművek használatának elterjesztése érdekében.
Tudjon meg többet a témáról összefoglaló cikkünkből.