Az Európai Unió jövője: az EU reformja

Min változtatnának az EP-képviselők ahhoz, hogy a jövőben az EU sikeresen kezelje a nehézségeit és kihívásait, például a migráció, a gazdaság, vagy a biztonság terén?

Az EU Európa jövőjéről szóló konferenciasorozatot indított, amelynek célja, hogy megvizsgálja, hogyan újulhat meg az Unió és hogyan kerülhet közelebb az emberekhez. A Parlament és a Bizottság már a korábbi években is számos módon vizsgálta, hogy léphet fel Európa hatékonyabban napjaink kihívásaival szemben.

Európa jövője - konferenciasorozat


A kezdeményezés célja, hogy felmérje, milyen főbb kihívásokkal kell majd szembe néznie az EU-nak a következő időszakban, és hogyan tud ezekre felkészülni. A konferenciasorozatot a következő két évre tervezik, a civil társadalom képviselőinek bevonásával.

Az EP-képviselők január 15-én fogadtak el állásfoglalást a témában, amelyben kiemelték, hogy az állampolgároknak kell az EU reformjáról szóló egyeztetések középpontjában állniuk.

A Covid19-járvány kitörése miatt azonban csúszik a folyamat. A június 18-án elfogadott állásfoglalásábana Parlament sürgette a Tanácsot, hogy mihamarabb alakítsa ki álláspontját a konferencia formátumáról.A képviselők szeretnék, ha minél előbb elkezdődne.

Az EP az első uniós intézmény, amely elfogadta véleményét a témában.

Az Európai Parlament javaslatai


Az Európai Parlament 2017 februárjában három, az EU jövőjével foglalkozó állásfoglalást fogadott el, amelyben az EP-képviselők kifejtik, min változtatnának a jövőben ahhoz, hogy az EU sikeresen kezelje a nehézségeit.

Mercedes Bresso (szocialista, olasz) és Elmar Brok (néppárti, német) állásfoglalása azt vizsgálta, hogyan lehet hatékonyabban kihasználni a Lisszaboni szerződésben foglalt lehetőségeket.

A Lisszaboni szerződés nyújtotta lehetőségek

Guy Verhofstadt (liberális, belga) állásfoglalása a szerződések sürgető és mélyre ható reformjára tesz javaslatokat.

Reimer Böge (néppárti, német) és Pervenche Berès (szocialista, francia) állásfoglalásukban arra tesznek javaslatot, hogyan közeledjenek egymáshoz az eurózóna gazdaságai, valamint hogyan legyen az övezet ellenállóbb a külső problémákkal szemben.

Bizottsági fehér könyv Európa jövőjéről


Az Európai Bizottság március 1-jén ismertette az EU jövőjére vonatkozó 5 forgatókönyvét.  Emellett az EU jövőjéről folyó vita részeként 2017-ben öt témában tett közzé vitaanyagokat: Európa szociális dimenziójának kialakítása, az európai gazdasági és monetáris unió elmélyítése az öt elnök 2015. júniusi jelentése alapján, a globalizáció kiaknázása, Európa védelmének jövője, az uniós pénzügyek jövője. A vitaanyagok elképzeléseket, javaslatokat, lehetőségeket és forgatókönyveket mutatnak be arra vonatkozóan, hogy hogyan fog kinézni Európa 2025-ben.