Egészségügyi veszélyhelyzetek az EU-ban: felkészülés és válságkezelés

Az EU4Health program célja, hogy Európa egészségügyi rendszerei felkészüljenek a Covid19-járványhoz hasonló, határokon átnyúló válságokra.

Tudjon meg többet a programról, melynek célja az európai egészségügyi rendszerek ellenállóbbá tétele a Covid19-járványt követően.

A Covid19-járvány rámutatott, hogy az EU országainak válsághelyzetben jobban együtt kell működniük és össze kell hangolniuk a lépéseiket, és fel kell ruházniuk az EU-t olyan jogosítványokkal, amelyeknek köszönhetően hatékonyan tud reagálni a jövőbeli határokon átnyúló egészségügyi vészhelyzetekre.

Az Unió új, „az EU az egészségügyért" („EU4Health”) 2021-2027-re vonatkozó programját március 9-én fogadták el az EP-képviselők. A cél az esetleges jövőbeli válságok hatékonyabb EU-s kezelése. Az egészségügy elsősorban tagállami kompetencia, az EU kiegészítheti és támogathatja a nemzeti intézkedéseket, és elfogadhat jogszabályokat egyes ágazatokban.

A program 5,1 milliárd eurós költségvetése lehetővé teszi az EU számára, hogy jobban felkészüljön a határokon átnyúló egészségügyi fenyegetésekre, miközben a megfizethető gyógyszereket és orvosi eszközöket könnyebben hozzáférhetővé teszi. A teljes költségvetés 20% -át az egészségfejlesztésre és a betegségek megelőzésére fordítják (felhívva a figyelmet egészségügyi kockázatot jelentő túlzott alkoholfpgyasztásra és a dohányzásra).

Az EU közegészségügyi politikájáról ide kattintva tudhat meg többet.


Az EU4Health program célja a tagállami egészségügyi rendszerek megerősítésével és a jobb ellátás biztosításával a válságokra történő felkészülés és azok hatékonyabb kezelése, az innováció és a beruházások ösztönzése, valamint több más között a rák elleni küzdelem hatékonyabbá tétele.

A program három fő célkitűzése

  • az európaiak védelme a határokon átnyúló súlyos egészségügyi veszélyekkel szemben
  • gyógyszerek és orvostechnikai eszközök elérhetővé tétele
  • az egészségügyi rendszerek megerősítése

Az egészségügyi program az EU nagyszabású, Következő  Nemzedék EU gazdasági helyreállítási tervének része. A Parlament november 13-án fogadta el álláspontját az EU az egészségügyért program kapcsán. A képviselők szerint európai egészségügyi válságkezelő mechanizmusra van szükség ahhoz, hogy az Unió ténylegesen fel legyen készülve a válsághelyzetekre. Szerintük európai szintű bejelentési, nyomonkövetési és jelentéstételi rendszerrel lehetne kiküszöbölni az orvosi eszközök és gyógyszerek hiányát, az egészségügyi ellátást pedig digitalizálni kell, mégpedig elektronikus egészségügyi dokumentáció használatával.

A hosszú távú költségvetésről a Parlament és a Tanács által november 10-én kötött előzetes megállapodásban az EP-nek köszönhetően reálértéken megháromszorozzák az uniós egészségügyi programra jutó forrást (1,7-ről 5,4 millárd euróra).

Ide kattintva megtalálja cikkünket, amelyben összefoglaltuk mit tesz az EU, hogy talpra állítsa a gazdaságot és Európa kilábaljon a koronavírus-járvány okozta válságból.

A Covid19-járvány megmutatta, hogy az EU egészségügyi politikáját meg kell erősíteni. Az Európai Parlament elkötelezte magát amellett, hogy az Unió egészségügyi programjára szánt forrásból, és az erőforrásaink összevonásával, valóban hozzájáruljon az európaiak egészségének védelméhez.
Pascal Canfin (Renew Europe, francia), a környezetvédelmi szakbizottság elnöke
Forrás "A Covid19-járvány megmutatta, hogy az EU egészségügyi politikáját meg kell erősíteni. Az Európai Parlament elkötelezte magát amellett, hogy az Unió egészségügyi programjára szánt forrásból, és az erőforrásaink összevonásával, valóban hozzájáruljon az európaiak egészségének védelméhez." új ablakban nyílik meg

Az egészségügyi program a 2021-2027 közötti időszakra vonatkozik, de a válság utáni helyreállításhoz kapcsolódó intézkedések a következő pár évre fókuszálnak.

Mit takar az EU4Health program?


Felkészülés a jövőbeli válságokra


Az Unió “RescEU” programja az uniós polgári védelmi mechanizmus keretében gyors reagálást tesz lehetővé a válsághelyzetekben, és ez így is marad. „Az EU az egészségügyért” program ugyanakkor hosszabb távú felhasználásra szánt, stratégiai egészségügyi készleteket és egyéb stratégiai tartalékokat foglal magában. Ilyenek például a a válság esetén mozgósítható orvosi és más egészségügyi személyzetből álló „tartalékstáb”, vagy a válaszlépéseket összehangoló, szakértőkből álló csoport.

A program támogatja az egészségügy digitalizálásra irányuló erőfeszítéseit, az e-egészségüggyel kapcsolatos intézkedéseket ésaz európai „egészségügyi adattér” létrehozását.

Gyógyszerkészletek létrehozása


A program egyik fontos célja, hogy időben észrevegyék, ha hiány alakulna ki gyógyszerekből, orvostechnikai eszközökből, vagy egyéb, a válsággal kapcsolatos termékekből. Az EU szerint fontos, hogy ezeket megfizethetővé tegyék, de emellett az innovációt is támogassák.

Támogatás a tagállami egészségügyi rendszereknek


Ellenállóbbá kell tenni a nemzeti egészségügyi rendszereket betegségmegelőző programok támogatásával, a jó gyakorlatok megosztásával, összefogással a nemzetközi színtéren és az egészségügyhöz történő hozzáférés javításával - szerepel a program céljai között.

Hosszú távon is fel kell készülni a kihívásokra


A program az alábbi témakörökkel is foglalkozik:

  • hozzáférés a jó minőségű, megfizethető egészségügyi ellátáshoz az egyenlőtlenségek megszüntetésével
  • a nem fertőző, például a daganatos betegségek, a mentális egészséget érintő problémák, a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség és a ritka betegségek kezelése a diagnózis, a kezelés és a megelőzés hatékonyabbá tételével ( (a cél, hogy az idő előtti halálozás harmadával csökkenjen 2030-ig) 
  • az egészségügyi rendszerek kapacitásainak egyenlőtlen eloszlása
  • az anitbiotikumok használatának visszaszorítása bizonyos esetekben
  • a digitális innovációk széles körű elterjedése
  • a környezetkárosodásból és -szennyezésből, valamint a demográfiai változásokból eredő egészségügyi terhek
  • a védőoltások további ösztönzése


Arról, hogy az EU mit tesz Európa koronavírus-járvány utáni gazdasági fellendülésének elősegítése érdekében ide kattintva olvashat bővebben.

Az új egészségügyi program a „globális egészségszemlélet” elvére épül:

  • elismeri az emberi és az állati egészség közötti összefüggést, azt, hogy a betegségek átterjedhetnek az emberekről az állatokra és fordítva, továbbá azt, hogy a környezet révén az emberek és az állatok kapcsolatban állnak
Red and white capsules in pharmaceutical production line. ©Vchalup/AdobeStock
©Vchalup/AdobeStock

„Az EU az egészségügyért" program például az alábbiak finanszírozásával segít:

  • országspecifikus, testreszabott támogatás és tanácsadás a leginkább rászoruló országoknak
  • képzési és csereprogramok orvosok és egészségügyi dolgozók számára
  • a tagállami felkészültségi és reagálási intézkedések ellenőrzése
  • klinikai vizsgálatok a gyógyszerek és vakcinák kifejlesztésének felgyorsítása érdekében
  • határokon átnyúló együttműködés és partnerségek
  • elemző tevékenységek, például tanulmányok készítése, adatgyűjtés

További egészségügyi beruházásokat más uniós programok révén nyújt az EU, mint például az európai regionális fejlesztési és kohéziós alapokat az infrastruktúra építéséhez, a Horizon Europe programot az egészségügyi kutatáshoz és innovációhoz, az ESZA+ programot pedig a kiszolgáltatott csoportok támogatásához.

A Parlament európai egészségügyi uniót akar


Az EP 2020. július 10-i állásfoglalásában ismét hangsúlyozta, hogy a koronavírus-járvány megmutatta, hogy az Uniónak hatékonyabb eszközökre van szüksége a közegészségügyi vészhelyzetetek kezeléséhez. A képviselők ezért egy európai egészségügyi unió létrehozását támogatják. Az Európai Bizottság november 11-én számos erre vonatkozó javaslatot ismertetett, amelyek célja az erre szánt uniós források megszilárdítása, valamint a kulcsfontosságú uniós ügynökségek szerepének megerősítése.