Koronavírus: uniós programok a fiatalok foglalkoztatásáért

A járvány miatt rengetegen veszítették el a munkájukat, és a fiatalkori munkanélküliség továbbra is az egyik legfőbb probléma az EU-ban. Összefoglaltuk, hogyan támogatja az EU a fiatalokat.

A youth craftswoman is checking dimensions of finished plastic window using measuring tape ©JackF/AdobeStock
©JackF/AdobeStock

A koronavírus-járvány miatt bevezetett tagállami korlátozások hatással voltak a fiatalok lehetőségeire is. A Nemzetközi Munkaügyi szervezet szerint a világjárvány aránytalanul nagy és súlyos hatással van a fiatalok foglalkoztatására, akiknek nemcsak az oktatásuk, vagy a képzésük maradt félbe sok esetben, de a belépésük a munkaerőpiacra is sokkal nehezebb mint azelőtt.

Hogyan kezeli az EU a fiatalkori munkanélküliség problémáját? Kattintson ide cikkünkért.

A foglalkoztatottság növelése a koronavírus idején


A világjárvány előtt az EU-ban a 15–24 év közöttiek körében a munkanélküliségi ráta a 2013. évi 24,4%-ról 14,9%-ra csökkent, a vírus miatt már 2020 augusztusára 17,6%-ig emelkedett.

A Bizottság idei nyári gazdasági előrejelzése szerint az EU gazdasága 8,3%-kal zsugorodik 2020-ban, a 2020. évi recesszió előreláthatólag jóval súlyosabb lesz, mint amire számítottunk. Azért, hogy ellensúlyozza ennek negatív hatását a fiatalokra, az Európai Bizottság új javaslattal állt elő: Ifjúsági foglalkoztatási támogatás – Híd a munkahelyekhez a következő generáció számára.

Javaslatok az Ifjúsági foglalkoztatási támogatás keretében:

  • az ifjúsági garancia program megerősítése
  • az EU szakképzési politikájának aktualizálása a világjárvány következményeinek tekintetében
  • új lendület a tanulószerződéses gyakorlati képzéseknek
  • további intézkedések az ifjúsági foglalkoztatás támogatása érdekében

Az Európai Bizottság járvány okozta gazdasági recesszió kezelésére kidolgozott tervének középpontjában is a jövő generáció áll. A tagállamoknak mintegy 22 milliárd eurót kéne fordítaniuk a fiatalok foglalkoztatására. 

Az EP október 8-án elfogadott állásfoglalásában támogatta a Bizottság javaslatát, de további támogatási keretet kért az ifjúsági garanciaprogram keretében. Az EP-képviselők szerint emellett ki kellene dolgozni a jogi keretet a fizetés nélküli gyakornoki munkák betiltására az EU-ban.

Ide kattintva megtalálja cikkünket, amelyben összefoglaltuk mit tesz az EU, hogy talpra állítsa a gazdaságot és Európa kilábaljon a koronavírus-járvány okozta válságból.

Mi az az ifjúsági garancia program?


A tagállamok 2013-ban a fiatalok foglalkoztatásának növeléséért hozták létre az ifjúsági garanciát. Eszerint a tagországok vállalják, hogy gondoskodnak arról, hogy minden 25 éven aluli fiatal színvonalas állást kapjon, illetve továbbképzésben, gyakorlati képzésben vagy gyakornoki képzésben részesülhessen a munkahelye elvesztését vagy a tanulmányainak befejezését követő négy hónapon belül.

A Parlament a munkavállalásra vonatkozó uniós iránymutatásokról szóló júliusi állásfoglalásában arra kérte a Bizottságot, vizsgálja felül a jelenlegi szabályokat, és igazítsa azokat a Covid19 miatt megváltozott helyzethez. A képviselők hangsúlyozták, hogy a fiatalkori munkanélküliséget kiemelt területként kell kezelni.

Azért, hogy az ifjúsági garancia program vállalásai megfelelő pénzügyi forrásokkal rendelkezzenek, az EU létrehozta az ifjúsági foglalkoztatási kezdeményezést. A képviselők júliusban megszavazták, hogy a kezdeményezés 145 millió euróra emelkedjen 2020-ban.

A Parlament már 2018-ban, ifjúsági foglalkoztatási kezdeményezés végrehajtásáról szóló állásfoglalásában javasolta, hogy az EU több forrást szánjon a fiatalokat támogató kezdeményezésekre.

Ide kattintva megtalálja idővonalunkat, amelyen összefoglaltuk a Covid19-járvánnyal kapcsolatos uniós intézkedéseket.

24 millió

fiatalnak segített már az ifjúsági garancia program