Parlament: csökkenteni kell a férfiak és nők nyugdíja közötti 40%-os különbséget

A férfiak és nők nyugdíja között átlagosan nagyjából 40%-os különbség van Európában. Az EP-képviselők a héten számos olyan javaslatról szavaznak, amelyek ezt a különbséget csökkentenék.

Különbség a nyugdíjakban (2014.)
A nyugdíjak közötti különbség 2014-ben

Európában a nők átlagosan 16%-kal kevesebbet keresnek, mint a férfiak, a bérekben megmutatkozó különbség pedig még tovább nő, ha nyugdíjba mennek. A Parlament a héten szavaz arról a javaslatról, amely felkéri az Európai Bizottságot, hogy egy európai szintű stratégiát dolgozzon ki a különbség csökkentésére. Az EP javaslatai között szerepel, hogy több flexibilitást kell adni a gyermekkel otthon maradó, vagy egy családtagot ápoló nőknek.

A képviselők hétfőn vitáznak, szerdán pedig szavaznak a jelentésükről, Constance Le Grip (néppárti, francia) jelentéstevőt kérdeztük a részletekről.

A nők kevesebbet keresnek és összességében rövidebb ideig dolgoznak, mint a férfiak, így kevesebbel járulnak hozzá a nyugdíjalaphoz. Miért ilyen a rendszer?

Nagyon sok nő dolgozik a rosszul fizetett munkakörökben, és nagyon kevés a jól fizetett, elismert állásokban, például a technikai, vagy IT szektorban. Számos országban a nők munkája az, hogy támogassák a férjüket, aki gazdaként, kereskedőként, vagy mesteremberként dolgozik - ez azonban nem hivatalosan elismert foglalkozás, ők nem kapnak fizetést és így nem járulnak hozzá a szociális kiadásokhoz. Az egyenlőtlenség számos területen megmutatkozik az életük során, ami ahhoz vezet, hogy mikor elérik a nyugdíjkorhatárt, kevesebb juttatást kapnak, mint a férfiak.

Nagy az eltérés a tagállamok adataiban, van ahol 3,7% a különbség és van, ahol 48,8%. Miért ilyen nagy a differencia, és mit csinálnak egyes tagországok jobban, mint mások?

Ennek számos történelmi és szociális hátterű oka van. A nyugdíjrendszer tagállami hatáskörbe tartozik és a szabályokat nem harmonizálták EU-s szinten. Néhány országban évek óta egyenlők a fizetések és ez így volt már az uniós csatlakozásuk előtt is. Ez természetesen érezhető a nyugdíjakban is. Más tagállamokban azonban a nők kevésbé voltak gazdaságilag aktívak, és inkább kezdő állásokban, részmunkaidőben, vagy időszakosan alkalmazzák őket.

Hogy lehet az, hogy a nyugdíjak közötti különbség a tagállamok felében egyre növekszik?

Még vizsgáljuk a pontos okait, de az már most látszik, hogy a gazdasági válság és a szociális problémák tovább mélyítették az egyenlőtlenségeket, a bizonytalan álláshelyeken dolgozók esetében kiváltképpen, akik pedig általában nők.

Hogyan csökkentenék a nyugdíjak közötti különbséget?

A nyugdíjrendszer továbbra is tagállami hatáskörben kell, hogy maradjon, ezért nem javasoljuk a szabályok EU-s szintű harmonizációját. Először is, fel kell hívnunk a figyelmet a problémára és az egyenlőtlenségekre. Azok az országok értek el komoly eredményeket ezen a téren, amelyek sokat dolgoztak a valódi egyenlőség megvalósításán. Amikor kiszámítjuk a nyugdíj mértékét, figyelembe kell venni azokat az éveket, amikor a nők félretették a karrierjüket, hogy otthon maradjanak a gyermekükkel.

Javasoljuk, hogy az Európai Bizottság és a Parlament dolgozzon együtt egy európai szintű stratégián, amely arra ösztönzi a tagállamokat, hogy megvizsgálják az egyenlőtlenségeket és lépéseket tegyenek ezek csökkentéséért.
Constance Le Grip (néppárti, francia) jelentéstevő
Forrás "Javasoljuk, hogy az Európai Bizottság és a Parlament dolgozzon együtt egy európai szintű stratégián, amely arra ösztönzi a tagállamokat, hogy megvizsgálják az egyenlőtlenségeket és lépéseket tegyenek ezek csökkentéséért." új ablakban nyílik meg
Constance Le Grip
Constance Le Grip (néppárti, francia) jelentéstevő

A jelentésében azt írja, hogy arra kell bíztatni a nőket, hogy figyeljenek oda tudatosan a fizetésükre és hozzájárulásukra a szociális kiadásokhoz. Mit jelent ez pontosan?

Inkább úgy mondanám, hogy fel kell hívnunk a nők figyelmét arra, hogy ez fontos. Válasszanak tudatosan első munkahelyet, ezt is figyelembe véve, és járjanak utána, hogyan működik a nyugdíjrendszer az adott országban. Például a részmunkaidős állások csábítóak lehetnek, de ha túl sokáig ilyen állásban dolgoznak, akkor önmaguk ellen tesznek, hiszen alacsonyabb lesz a nyugdíjuk.

Az adatok szerint néhány tagállamban a nők csaknem egyharmadának nincs nyugdíja. Hogyan lehet ez?

Ők a gazdák, kerekedők és mesteremberek feleségei, akik hosszú évekig dolgoztak úgy, hogy nem, vagy nagyon kis fizetést kaptak, ami nem áll arányban az erőfeszítéseikkel. Nem az a gond, hogy nem vallották be a jövedelmüket, hanem sajnos az, hogy a hozzájárulásuk nem számít eléggé.