Klímaváltozás: az erdők védelmével a szén-dioxid-kibocsátás ellensúlyozásáért
Az erdők semlegesítik a szén-dioxidot, így kulcsszerepük van a klímaváltozás elleni harcban. Infografikánkon bemutatjuk, hogyan használná az EU az erdőket a CO2-kibocsátás ellensúlyozására.
Erdők az EU-ban
Az Unió erdői 182 millió hektáron terülnek el. Az EU területének 43%-át borítják, viszont jelentős eltérések vannak a tagállamok tekintetében: hat ország (Finnország, Franciaország, Lengyelország, Németország, Spanyolország és Svédország) mondhatja magáénak az európai erdőterületek kétharmadát, így az erdők jelentősége nemzeti szinten eltérő.
Miért fontos az erdők védelme?
Erdeink hozzájárulnak a talaj erózióval szembeni védelméhez, bekapcsolódnak a víz körforgásába, számos faj élőhelyéül szolgálnak, és szabályozzák a helyi éghajlatot, főként a párolgás révén. Emellett a globális éghajlatot is szabályozzák, hiszen a szén-dioxid elraktározásával segítik a klímaváltozás elleni harcot.
Az erdők az üvegházhatású gázok 10,9%-át semlegesítik egy évben az EU-ban (2014-es adat), ezért az Unió külön fejezetet szánt a földhasználatnak és az erdők szerepének a klímaváltozás elleni stratégiájában.
Az EP kötelezné a tagállamokat az erdők fokozottabb védelmére
Fontos tudni, hogy a tagállamok a földhasználattal és az erdeik irtásával, fakitermeléssel is termelnek szén-dioxidot.
A Parlament ennek a mértékén csökkentene. Az áprilisi plenáris ülésen elfogadott új szabályozás szerint a jövőben ha az uniós tagállamok kiirtanak egy erdőrészt, akkor kötelességük újat telepíteni helyette, vagy kompenzálniuk kell ezt a meglévő erdeik, termőföldeik és füves területeik fenntartható kezelésével.
Az EP javaslata a 2021 utáni időszakra alakítja ki a jogi keretet és hozzájárul, hogy az EU tartsa a párizsi klímaegyezményben foglalt vállalásait.
A képviselők 574 igen, 79 nem és 32 tartózkodás mellett megszavazták Norbert Lins (néppárti, német) jelentését az áprilisi plenáris ülésen Strasbourgban.
Következő lépések
Ahhoz, hogy életbe lépjen, az elfogadott szöveget a Tanácsnak is jóvá kell hagynia.
Mit tesz az EU a klímaváltozás megfékezéséért?
Az EU, amely a harmadik legnagyobb szén-dioxid-kibocsátó a világon, azt az ambiciózus célt tűzte ki maga elé, hogy 2030-ra 40%-kal csökkenti a károsanyag-kibocsátást az 1990-es adatokhoz képest.
Ehhez segíti hozzá a kibocsátás-kereskedelmi rendszerének (ETS) reformja, és az ETS által le nem fedett ágazatokra vonatkozó közös kötelezettségvállalási rendelet (angolul Effort Sharing Regulation - ESR). Valamint ezt segíti a mostani, az erőirtással foglalkozó javaslat is.
Az Európai Parlament 2020. október 8-án fogadta el álláspontját az EU új erdészeti stratégiájáról. A Parlament kiemelte az erdők és az erdőalapú ágazat éghajlat szempontjából alapvető fontosságú előnyeit, és hangsúlyozta, hogy az erdőgazdálkodást fenntartható módon kell végezni.
Ezt a cikket először 2017. szeptember 13-án publikáltuk honlapunkon, majd frissítettük.